Kandidát Maretta nebude prednostom ružomberského okresného úradu, neprešiel pre pripomienky verejnosti

Zo 70 nominantov, ktorých hnutie OĽaNO navrhlo na post prednostov okresných úradov, neprešli štrnásti vrátane ružomberského kandidáta Emila Marettu. Vo funkcii nateraz ostáva doterajšia prednostka Anna Paráková.

Vládne hnutie OĽaNO pokračuje v plánovanej výmene všetkých prednostov okresných úradov. Zo 70 nominantov, ktorých vybralo, vláda v stredu vymenovala 53 prednostov. Časť z nich už nastúpila do funkcie, ďalší budú úradu šéfovať od začiatku augusta.

Od stredy tak bolo známe, že medzi novozvolenými riaditeľmi chýbal Emil Maretta, nominovaný na prednostu ružomberského okresného úradu. Otázne ostalo, či bude spolu so zvyšnými kandidátmi uvedený do funkcie neskôr. Do úvahy pripadala aj možnosť, že neprešiel avizovaným verejným pripomienkovaním.

Domnienky vo štvrtok čiastočne potvrdil minister vnútra Roman Mikulec. Na tlačovej besede uviedol, že vymenovaní budú ešte ďalší traja prednostovia. Zvyšných 14 kandidátov výberom neprešlo.

Medzi neúspešnými nominantmi je aj Emil Maretta. Pre Ružomberský magazín to potvrdil predseda poslaneckého hnutia OĽaNO Michal Šipoš.

Neprešli cez podnety verejnosti

Jednotlivých kandidátov vyberal poslanecký klub OĽaNO vyše tri mesiace. Z počiatočných 500 nominácií zostavili zoznam so 70 potenciálnymi kandidátmi. Nebolo to však definitívne. Do výberu mohla ešte čo-to povedať verejnosť.

Premiér Igor Matovič totiž vyzval ľudí k „verejnej lustrácii“ kandidátov. Cez webstránku prednostovia.sk mali občania nahlasovať najmä prešľapy z ich minulosti.

Podľa Šípoša odoslali občania do desiatich dní takmer tisíc podnetov. Prevažovať mali pozitívne hodnotenia. „Ďalších 30 percent tvorili relevantné podnety, s ktorými sme konfrontovali kandidátov. Zvyšná tretina boli nepodložené a anonymné podnety,“ spresnil charakter občianskych nahlásení Šipoš.

Práve niektoré z pripomienok zavážili. Šipoš ich ale bližšie konkretizovať nechcel. „So všetkými relevantnými, pod ktorými boli ľudia podpísaní, sme kandidátov konfrontovali. Ak sa nedokázali obhájiť, jednoducho sme nepristúpili k ich vymenovaniu,“ vysvetľoval na tlačovej besede po boku ministra vnútra.

Dodal, že išlo o informácie, ktoré v rámci pohovorov uchádzači buď zamlčali alebo sa k nim nepriznali, pričom ich hnutie „považovalo za natoľko závažné, aby nominanti nemohli byť menovaní.“

Budú hľadať ďalej

Zvyšných prednostov budú vyberať podobným spôsobom ako doteraz. Potenciálnych kandidátov budú v jednotlivých okresoch oslovovať členovia alebo sympatizanti hnutia, následne poslanecký klub OĽaNO na základe interných pohovorov určí finálnych adeptov, ku ktorým sa bude môcť verejnosť opäť vyjadriť.

“Toto je prvá a posledná politická nominácia na okresných úradoch. Na nižších pozíciách budú nasledovať výberové konania,” povedal Šipoš, pričom zopakoval, že ide o prvý krok ku profesionalizácii štátnej správy.

Spôsob obsadzovania riadiacich funkcií už od začiatku vzbudzoval kritiku. Výhrady vzniesla Veronika Remišová z koaličnej strany Za ľudí, podľa ktorej mali byť vypísané riadne výberové konania. Chýbajúcu transparentnosť vytýkala tiež mimoparlamentná strana PS/Spolu, ktorá vládu vyzvala, aby do roka zopakovala voľbu prednostov.

Mikulec tvrdil, že v minulosti boli vedúci úradov dosadzovaní v tichosti, zväčša po straníckej línii. „Prednostovia boli nominovaní len na základe straníckej príslušnosti, rodinných alebo iných podobných väzieb. Spravili sme to, čo ešte nik v histórii Slovenskej republiky, do výberového procesu sme v najväčšej možnej miere zapojili verejnosť,“ argumentoval šéf rezortu vnútra. Očakáva, že noví prednostovia budú garantom očisty štátnej správy od korupcie na úrovni okresov.

Vo funkcii prednostu okresného úradu v Ružomberku nateraz ostáva Anna Paráková, ktorá ju zastáva už od roku 2012. Emil Maretta bol na stránke prednostovia.sk uvedený ako 37-ročný finančný manažér. V súčasnosti je členom finančnej komisie mesta Ružomberok, v rokoch 2015 až 2018 pôsobil ako odborný asistent na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity, za ktorú bol aj poverený komunikáciou s verejnosťou.

Budova okresného úradu v Ružomberku. Zdroj – Ministerstvo vnútra. 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.