Lampiónový sprievod zaplnil ulice mesta

Pre tradičné prekvapenie na konci programu zmenili organizátori zaužívanú trasu.

Námestie Andreja Hlinku bolo v piatok podvečer zaplnené rodinami s deťmi, partiami tínedžerov, ale aj jednotlivcami postávajúcimi bokom. V rukách zvierali lampióny, zakúpené aj ručne vyrobené, a horúce čaje v bielych plastových kelímkoch.

Sprievod patrí k  obľúbeným ružomberským akciám. „Účasť má podľa mňa stúpajúcu tendenciu, prichádza stále viac ľudí,“ hovorí Mariana Stančoková z organizujúceho občianskeho združenia RosArt.

Niektorí naň chodia opakovane. „Radi sa zúčastňujeme takýchto aktivít, sme tu už druhýkrát. Aj naše deti to celkom vítajú,“ povedala jedna z mnohých prítomných mám.

Program siedmeho ročníka nadviazal na tie predchádzajúce. V úvode vystúpilo detské divadlo RosaThea s tematickou Lampiónovou rozprávkou, po nej nasledoval samotný sprievod. Zástup ľudí šiel z námestia cez Malý závoz po uliciach Podhora a Mostová, Veľkým závozom sa vrátil späť k radnici.

Zmena trasy

Šesť rokov sa účastníci sprievodu stretávali v Hýrošovom parku. Tento raz bol zraz na námestí. Vyvrcholením programu malo byť prekvapenie  ̶  lietajúce šťastie, teda vypustenie veľkých lampiónov šťastia. „Sprievod sme presunuli práve z tohto dôvodu. Lampióny šťastia si vyžadujú špecifický priestor a v parku je priveľa stromov,“ vysvetľuje Stančoková. Prekvapenia sú zvyčajnou záverečnou bodkou sprievodu, minulý rok ho ukončil ohňostroj.

Zmenená trasa nielenže odstránila prekážky v realizácii prekvapenia, ale vyhovovala aj niektorým ľuďom, ktorí sa ponáhľali na spoje domov. Zuzana na akciu pravidelne berie deti v rámci voľnočasového krúžku. „Sme tu už tretíkrát, a tohtoročný sprievod sa mi páčil najviac. Trasa bola v predchádzajúcich rokoch dosť dlhá. Museli sme odísť skôr, aby sme stihli autobus.“

V piatok večer na lampiónovom sprievode okupovali deti aj vchod do radnice. Foto – autorka

Pomoc v osade

Pevnou súčasťou sprievodu je benefičná zbierka pod názvom Pretože viac je dať, ktorá symbolicky odkazuje na svätého Martina a jeho dobročinnosť. Tento rok organizovalo Materské centrum Nevedko zbierku pre rodiny v núdzi vo važeckej osade.

Ľudia mohli do vyhradených priestorov priniesť oblečenie, hygienické potreby, čistiace prostriedky aj posteľnú bielizeň. Zbierka cielila predovšetkým na pomoc najmenším.

V novembri v osade pribudne niekoľko novorodencov, najpotrebnejšími tak boli najmä detské oblečenie a obuv. Veci je možné doniesť aj dodatočne v priebehu budúceho týždňa.

Materské centrum si každoročne vyberá inú cieľovú skupinu. Po minulé roky tak poskytli pomoc sociálne slabším v Ružomberku, ale aj ľuďom na úteku z vojnových oblastí.

Udalosť organizačne zastrešujú občianske združenie RosArt, ružomberské divadlo RosaThea, Materské centrum Nevedko. Program finančne zabezpečilo mesto Ružomberok.

Nikola Marhefková, študentka žurnalistiky

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.