Lampióny zaplnili ulice mesta

Obľúbená akcia s už osemročnou tradíciou vyvrcholila ohňostrojom.


Zdrojom svetla neboli v piatok podvečer iba pouličné lampy. Ulice rozžiaril zástup Ružomberčanov s početnými lampiónmi a lampášmi.

Predovšetkým rodiny s malými deťmi si nenechali ujsť už tradičný lampiónový sprievod svätého Martina.

Záverečná bodka – ohňostroj

Všetky cesty viedli na sklonku týždňa do Hýrošovho parku. Toľko kočiarov a drobcov pokope je možné vidieť asi iba na mikulášskych či vianočných podujatiach. Akciou však nepohrdla ani mládež či jednotlivci, ktorí už dávnejšie zavŕšili plnoletosť.

Zapĺňajúci sa Hýrošov park pred zaciatkom programu.

Program otvorilo detské divadelné predstavenie žiakov zo Súkromnej základnej umeleckej školy (SZUŠ) Alkana. Po umeleckej vsuvke nasledoval samotný sprievod. Organizátori odhadli približne 700 ľudí, ktorí sa vydali už zaužívanou trasou z Hýrošovho parku po Mostovej, Veľkým závozom k  radnici, pokračovali Malým závozom, po uliciach Podhora a Mostová, až kým sa nevrátili späť do parku.

Nasledovalo avizované prekvapenie večera. Niektorí vytušili, čo sa chystá, a upierali zrak na oblohu. Za krátko si mohli užiť ohňostroj.

I keď tento rok bolo počasie prívetivejšie než vlani a nebolo nutné navrstviť na seba veľa odevu, k dispozícii boli nápoje na zahriatie. Okrem čaju pre deti udierala do nosa aj vôňa „čaju pre dospelých“ – medovina.

Potravinová pomoc

Podujatie malo i tento rok charitatívny rozmer. Materské centrum Nevedko zorganizovalo potravinovú zbierku Pomôžme, čím nadviazali na svätého Martina ako na symbol pomoci a nezištnosti voči druhým.

Stánok s čajom a medovinou na zahriatie.

Do určených priestorov v parku mohli účastníci priniesť trvanlivé, suché balené potraviny. Jedlo je možné darovať aj dodatočne v Björnsonovom dome, kde občianske združenie sídli.

Každý rok usporadúva Nevedko benefičnú zbierku pre inú cieľovú skupinu. Po minulé roky tak pomohli novorodencom vo važeckej osade, sociálne slabším v meste, ale aj ľuďom na úteku z vojnových oblastí.

Lampiónový sprievod pripravilo mesto v spolupráci s občianskym združením Nevedko. Sprievodné akcie zabezpečili partneri.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.