Na horách sa dnes môže vyskytnúť mohutná víchrica až orkán

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com

Na horách, najmä v severných častiach stredného Slovenska, sa môže v sobotu 4. februára vyskytnúť mohutná víchrica až orkán.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy tretieho stupňa. Veternejšie však môže byť na celom Slovensku. Počítať treba tiež so snežením, poľadovicou i snehovými závejmi. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.

Výstrahy pred vetrom na horách platia predbežne pre okresy Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Mimoriadne silný vietor môže podľa meteorológov dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 110 až 120 km/h. „Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,” pripomína SHMÚ.

Napadnúť môže až 40 cm nového snehu

Viaceré severnejšie okresy najmä stredného Slovenska môže potrápiť aj sneženie, napadnúť môže miestami od 20 do 50 centimetrov snehu. V dolnom Liptove sa ojedinele očakáva výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne 30 – 40 cm nového snehu s intenzitou 20 až 30 cm za 12 h. Výstraha 2. stupňa platí pre okres Ružomberok až do soboty (4. 2.) obeda.

V dolnom Liptove sa môžu tvoriť snehové jazyky, záveje a ojedinele sa očakáva tvorba poľadovice. V noci z nedele (5. 2.) na pondelok (6. 2.) meteorológovia upozorňujú na výrazné ochladenie. V okrese Ružomberok sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 až -19 °C.

„Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia,“ varuje SHMÚ. Všetky výstrahy pre okres Ružomberok nájdete TU.

Zdroj: SHMÚ

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.