Počet turistov v slovenských horách výrazne stúpol, pribúdajú aj úrazy

Najčastejšie sú poranenia členka. Horská záchranná služba upozorňuje na opakované chyby turistov a odporúča ich predchádzaniu.

Letná sezóna je v plnom prúde. Horská záchranná služba (HZS) zaznamenala v slovenských horách nárast turistov oproti minulému roku. S väčším počtom turistov pribúda aj vyšší počet úrazov. Horskí záchranári absolvujú denne niekoľko zásahov a záchranných akcií.

,,Najčastejšími úrazmi v mesiacoch máj, jún a júl tohto roku sú úrazy dolných končatín, najmä v oblasti členka a kolien. Časté sú aj úrazy horných končatín, ktoré vznikajú najmä nesprávnym dostúpením, pošmyknutím a následným pádom,“ uviedli horskí záchranári v tlačovej správe.

68-ročná turistka si poranila členok pri zostupe z Veľkého Choča

HZS vyzdvihla niekoľko dôvodov vzniku úrazov: môže ísť o mokrý terén, nevhodnú obuv, zlý kondičný stav či nepozornosť pri presune na turistických chodníkoch.

Najnáročnejšie zásahy sú v nočných hodinách

Nepriaznivé počasie vo forme búrok, silného vetra či tma sú faktory, ktoré vedia skomplikovať zásah horských záchranárov.

„Po obmedzeniach v súvislosti s pandémiou COVID-19 je cítiť, že do slovenských hôr sa vracajú aj zahraniční návštevníci. Horskí záchranári sú v pohotovosti. K jedným z najnáročnejších patria zásahy vykonávané v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne,“ uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Takýto deň zastihol horských záchranárov na výjazde vo štvrtok 16. júna, kedy v juhozápadnej stene Jastrabej veže uviazli po zaseknutí lana dve poľské horolezkyne. Zásah a postup záchranárov HZS komplikovalo nepriaznivé búrkové počasie a tma, kedy v takýchto podmienkach prichádza k rýchlemu podchladeniu postihnutých.

,,Našťastie, v tomto prípade sa horolezkyne počas nočnej akcie, ktorá trvala až do skorých ranných hodín, podarilo dostať do bezpečia,“ priblížila HZS.

O tri dni neskôr sa opakoval scenár, kedy HZS pomáhali iným dvom poľským horolezkyniam s rovnakým problémom zaseknutého lana v postupovej ceste. Tentokrát sa Poľky zasekli na Javorovom štíte vo Vysokých Tatrách.

,,Horolezkyne mali šťastie, keď aj napriek tomu, že sa v teréne nachádzali v neskorých popoludňajších hodinách, bolo ešte možné do zotmenia nasadiť leteckú techniku, a tak urýchliť celý proces záchrany,“ zdôraznili členovia HZS.

Štyri záchranné akcie súbežne

Z pohľadu HZS, najnáročnejším dňom počas tohtoročnej letnej sezóny bola sobota 25. júna, kedy horskí záchranári vo Vysokých Tatrách zasahovali súbežne pri štyroch záchranných akciách.

Jedna sa udiala v Kolovom sedle pod Jahňacím štítom, kde uviazli v ťažko dostupnom teréne dvaja slovenskí turisti. V tom istom čase príslušníci HZS prijali tiesňovú výzvu od dvoch horolezcov z Ostrej vežičky, ktorí po páde do Furkotskej doliny utrpeli úrazy dolných končatín.

O niekoľko minút neskôr utrpel úraz hornej končatiny poľský turista, na ktorého dopadli padajúce skaly na Veľkej Svišťovke. Horskí záchranári súbežne zasahovali na turistickom chodníku vo Veľkej Studenej doline, kde potrebovala pomoc turistka s úrazom členka.

,,Tento deň bolo možné vykonanie zásahov v súčinnosti s posádkami Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), čím sa výrazne skrátila doba čakania na príchod záchranárov a transport pacientov na urgentné ošetrenie,“ uviedla HZS.

V spomínaných prípadoch mali turisti šťastie, no podľa horských záchranárov k najvážnejším nehodám na horách patria tie smrteľné.

Predísť nešťastiu môžeme vhodným výberom túry či správnym vybavením

Do hôr treba byť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený. Podľa HZS sa ešte stále opakujú tie isté vážne pochybenia ako – individuálny  pohyb v horách, nedostatočné informovanie príbuzných o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach, ktoré si vyžiadali aj za posledné mesiace opakovane najvyššiu cenu.

Pri výstupe na Veľký Choč si poranil nohu 25-ročný turista

HZS odporúča, aby turisti nezačínali akúkoľvek túru okolo obeda alebo popoludní, pretože veľké záchranné akcie sa pravidelne rozbiehajú v podvečerných alebo nočných hodinách.

Taktiež upozorňuje, aby sa vždy dôkladne zohľadnil zdravotný stav dospelého a vek detí pri výbere túr. Apeluje aj na primerané turistické vybavenie, správnu obuv a dostatok tekutín, aby sa takýmto prípadom predchádzalo.

Zdroj: HZS

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.