Pripomíname si Deň pre zdravé prsia. Do kampane sa zapojil aj Ružomberok

Ružomberská radnica bude v piatok 15. októbra vo večerných hodinách nasvietená naružovo. Stane sa tak na znak podpory boja proti rakovine prsníkov, ktorého symbolom je ružová stužka. O tom, že rakovina prsníka sa netýka len žien, ale aj o včasnej prevencii či liečbe, sme sa rozprávali s lekárkou Janou Jurášovou z Kliniky rádiológie vo vojenskej nemocnici. 

Ak by ste sa v piatok prechádzali okolo ružomberskej radnice, zazreli by ste z veľkej zasadačky ružové svetlo. Práve v tento deň si celý svet pripomína deň boja proti rakovine prsníkov. Už roky sa k nemu pripája 47 krajín sveta a na Slovensko sa do povedomia dostáva hlavne kvôli organizácii Europa Dona International, Občianskému združeniu Amazonky, Ružovej stužky, Lige proti rakovine či Národnému onkologickému inšitútu. 

Na Slovensku sa preto dnes ružovou farbou rozsvietia dominanty miest, kde sú skríningové mamologické centrá. Podľa mamodiagnostky z vojenskej nemocnice ide o 12 miest so 16 skríningovými centrami, ktoré sa venujú tejto problematike. A keďže medzi takéto mestá patrí aj Ružomberok, na znak podpory sa dnes pripojí k zvyšovaniu povedomia o prevencii rakoviny prsníka. S nasvietením oslovil radnicu mestský poslanec Michal Kubačka, ktorý zároveň pracuje ako rádiologický technik na Klinike rádiodiagnostiky.

Rakovina prsníkov sa netýka len žien 

Lekárka Jana Jurášová pracuje na Klinike rádiačnej a klinickej onkológie vo vojenskej nemocnici ako mamodiagnostik. Na klinike diagnostikujú USG, RTG či prostredníctvom CT vyšetrenia ochorenia všetkých častí ľudského tela. 

,,Ja sa ako mamodiagnostik venujem hlavne diagnostike ochorení prsníkov. Zhubný nádor prsníka je najčastejším typom zhubného nádoru u žien a druhou najčastejšou príčinou úmrtia žien,” začína hovoriť o ochorení Jana Jurášová. 

Vysvetľuje, že tento typ nádoru ohrozuje takmer každú ženu od 20. roku po celý život. ,,Častejší výskyt je u žien po 50-tke, ale čoraz častejšie sa stretávame s týmto nádorom u mladých žien,” konkretizuje lekárka. Zároveň dodáva, že nádor prsníka sa vyskytuje aj u mužov, hlavne vo vyššom veku a je nebezpečný tým, že muži často ignorujú skutočnosť, že aj oni môžu mať tento typ nádoru. 

Významnú úlohu tu hrá aj dedičnosť, hoci v negatívnom zmysle. Ženy, ktorých blízke príbuzné trpia týmto ochorením, majú nárok chodiť na pravidelné kontroly v ročných intervaloch. 

Medzi najviac rozpoznateľné znaky počiatočného problému patrí najmä hrčka, ktorú si vie žena nahmatať. Medzi ďalšie varovné signály však patrí aj náhle vťahovanie bradavky, zmeny na koži či bolestivé uzliny pod pazuchou. Práve kvôli spomínaným zmenám by mala každá žena vyhľadať odbornú pomoc.     

,,Samovyšetrovanie je neodmysliteľnou súčasťou prevencie, dôležité je vykonávať ho hlavne tesne po ukončení menštruácie, keď je mliečna žľaza najlepšie prehmatateľná,” hovorí o prevencii Jana Jurášová a zdôrazňuje, že ženy ho môžu vykonávať od mladého, skoro tesne postpubertálneho veku. 

Ročne zomrie zbytočne 300 žien

Predísť rakovine prsníkov sa však dá aj zdravým životným štýlom či pravidelnými preventívnymi prehliadkami. A ako vzniká?  

,,Ako každá forma nádorového ochorenia, aj tu ide o súbeh mnohých faktorov, genetickej výbavy, životného štýlu a škodlivých látok, tzv. karcinogénov. Ak však ženy dodržiavajú pravidelnosť preventívnych vyšetrení, záchyt je včasný a nádory dobre liečiteľné.”

Lekárka zároveň povzbudzuje, že práve včasný záchyt nádoru má veľa možností liečby, keď žena nemusí absolvovať odobratie prsníka, v niektorých prípadoch ani chemoterapiu. 

,,Keď už diagnostikujeme toho ochorenie, je to veľmi ťažké aj pre lekára, ale komunikácia pacient – lekár, dôsledné vysvetlenie jednotlivých krokov a postupov pomáha pacientke prijať jej situáciu. Mimoriadne dôležitá je podpora rodiny,” vysvetľuje Jurášová. 

Ročne zomrie na Slovensku zbytočne 300 žien, pretože nechodia na preventívne vyšetrenie prsníkov. 

,,Napriek tomu, že na vyšetrenie môžu ženu poslať jej gynekológ aj všeobecný lekár, vyzývajú na to aktívne aj zdravotné poisťovne. Na preventívne vyšetrenie aj tak príde len 13 percent žien. Preto existuje aj takáto osveta a preto rozsvietime aj Ružomberom ružovým svetlom ako pripomienku, že ženy majú chodiť na preventívne prehliadky,” uzatvára Jana Jurášová. 

Titulná fotografia: Lekárka Jana Jurášová. Foto: Michal Kubačka.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.