Respirátory už nie sú v interiéroch povinné, ruší sa aj karanténa

Rúška nám netreba ani v autobusoch či obchodoch. Foto: Jaroslav Moravčík
Povinnosť nosiť respirátor po vkročení do interiéru už neplatí. Vyžadovať sa bude iba v určitých prípadoch. Nové opatrenia platia od štvrtka 21. apríla.

Respirátory sú povinné v interiéroch pre personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi, pre návštevníkov týchto zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov a zákazníkov lekární. Klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti nemusia mať prekryté horné dýchacie cesty.

Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Respirátory sú povinné už iba v zariadeniach sociálnej starostlivosti, a to pre návštevníkov a personál pri kontakte s pacientom. V tom istom režime to je aj v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach,” vyhlásil minister.

Respirátory sa rušia aj v MHD

Prekrytie horných dýchacích ciest nie je povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku a ani vo väčšine interiérov, vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb, divadiel či iných hromadných podujatí.

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas v tejto súvislosti pripomenul, že nosenie respirátoru má aj napriek uvoľneniu opatrení význam, najmä pre rizikové skupiny osôb, pre starších, chronicky chorých a nezaočkovaných ľudí, pretože takéto priestory môžu pre mnohých ľudí naďalej predstavovať riziko.

„Respirátor má význam pre určité skupiny ľudí. Kedy ich dáme dole celkom ťažko predikovať,“ priblížil hlavný hygienik.

O karanténe rozhodne lekár, izolácia je stále povinná

Osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, nemusia absolvovať karanténu. O povinnosti nastúpiť do karantény po úzkom kontakte však môže rozhodnúť lekár.

V prípade izolácie osoby po pozitívnom výsledku testu zmeny nenastávajú. Naďalej je povinné izolovať sa na päť dní a rovnako päť dní po ukončení izolácie platí aj povinnosť nosiť respirátor. Ak po piatich dňoch izolácie u pacienta naďalej pretrvávajú príznaky ochorenia Covid-19, o ukončení izolácie rozhoduje lekár.

Zdroj: webnoviny.sk

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.