Ružomberčania pokračujú v pohárovej Európe

Futbalisti MFK Ružomberok postúpili do 2. predkola Európskej konferenčnej ligy. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok remizovali vo štvrtok 14. júla v odvetnom zápase 1. predkola Európskej konferenčnej ligy (EKL) s FK Kauno Žalgiris 0:0. Liptáci tak potvrdili pozíciu favorita v tomto dvojzápase a postúpili do 2. predkola EKL, v ktorom narazia na lotyšský tím Riga FC.

Liptáci zvládli prvý duel bez väčších problémov, keď na domácom štadióne vyhrali nad litovským FK Kauno Žalgiris 2:0. Úvodný gól stretnutia si strelili hostia samy, pričom mimoriadne dôležitý druhý gól zaznamenal Štefan Gerec.

Ružomberčania tak išli do odvety vo výbornej pozícii. „Ruža“ neodohrala odvetný zápas v domovskom stánku svojho súpera, pretože nespĺňa kritériá UEFA, ale na štadióne Hikvision v meste Marijampolé.

Ružomberčania nepremenili pokutový kop

Ružomberský tréner Peter Struhár v porovnaní s prvým stretnutím urobil iba jednu zmenu v zostave, keď namiesto Tomáša Bobčeka dostal príležitosť Adam Morong. Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol.

Prvú vážnejšiu šancu duelu si vytvorili Liptáci v 22. minúte, keď sa v dobrej streleckej pozícii ocitol Kristóf Domonkos, ale jeho pokus tesne minul bránu Žalgirisu. Domáci prvýkrát vážnejšie pohrozili v 40. minúte, keď sa po skrumáži v šestnástke dostal k odrazenej lopte Divine Naah, no jeho strela nemala gólové parametre.

Keď už to vyzeralo tak, že sa v prvom dejstve nič nestane, dostali Ružomberčania obrovskú možnosť otvoriť skóre stretnutia. V 43. minúte bol v šestnástke faulovaný Matej Madleňák a rozhodca odpískal pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Matej Kochan, ale jeho strelu vytesnil brankár Žalgirisu na žrď. Po prvom polčase bol tak stav duelu 0:0, pričom „Ružu“ musel veľmi mrzieť nepremenený pokutový kop.

Liptáci ustáli tlak Žalgirisu

Druhé dejstvo sa začalo tlakom domáceho tímu. V 49. minúte sa do obrovskej šance dostal Mohamed Bahlouli, ale trestuhodne prestrelil bránu Liptákov. O dve minúty neskôr si Žalgiris vytvoril ďalšiu príležitosť, ale „Ružu“ fantasticky podržal brankár Ivan Krajčírik.

Ružomberčania si prvú šancu druhého polčasu vytvorili v 54. minúte, keď technický pokus Martina Regáliho na vzdialenejšiu žrď zneškodnil domáci brankár. O pár minút opäť pohrozil Žalgiris, keď sa v dobrej pozícii ocitol Oyinlola Kayode, ale so svojou šancou naložil veľmi zle a z blízka netrafil bránu hostí.

V 62. minúte sa po centri Adama Tučného dostal k hlavičkovému zakončeniu Alexander Mojžiš, no jeho strela neohrozila bránu Žalgirisu. V 69. minúte si domáci vytvorili doposiaľ najväčšiu šancu v zápase, keď sa po rýchlom brejku dostal k zakončeniu aktívne hrajúci Oyinlola Kayode, ale jeho pokus v poslednej chvíli zblokoval Lukáš Fabiš a zachránil „Ružu“ od inkasovaného gólu. V 75. minúte fantasticky zahral priamy kop Adam Tučný, ale jeho strelu bravúrne zneškodnil brankár Deividas Mikelionis.

Festival zahodených šancí

O minútu neskôr otestoval pozornosť domáceho brankára Lukáš Fabiš, no jeho pokus vytesnil gólman Žalgirisu na rohový kop. Za krátko bol blízko ku gólu aj kapitán hostí Ján Maslo, ale jeho hlavičke chýbala presnosť. V závere duelu sa domáci dostali do rýchleho protiútoku, s ktorým ale nenaložili ideálne.

Onedlho sa na druhej strane ocitol vo výbornej pozícii Adam Tučný, no jeho strelu vyrazil domáci brankár. V nadstavenom čase sa do obrovskej príležitosti po prihrávke Martina Regáliho dostal Filip Lichý, ale svoj pokus nasmeroval len do stredu brány.

Keďže sa ani jedno z mužstiev strelecky nepresadilo, tak sa stretnutie skončilo bezgólovou remízou. Ružomberčania tak postúpili do 2. predkola EKL, v ktorom narazia na lotyšský celok Riga FC, ktorý zdolal Derry City v súčte oboch zápasov hladko 4:0. Prvý duel 2. predkola EKL odohrajú Liptáci  na domácom štadióne vo štvrtok 21. júla. Odveta sa uskutoční o týždeň neskôr na ihrisku súpera.

Najbližší duel odohrajú Ružomberčania v nedeľu 17. júla, keď zápasom na ihrisku nováčika zo Skalice otvoria nový ročník Fortuna ligy. Úvodné stretnutie najvyššej slovenskej súťaže na domácom štadióne odohrajú Liptáci 23. júla, keď vyzvú ďalšieho nováčika z Podbrezovej. Júlový program Fortuna ligy zakončí „Ruža“ v regionálnom derby, keď sa 31. júla predstaví v Poprade proti Liptovskému Mikulášu.

FK Kauno Žalgiris – MFK Ružomberok 0:0 /prvý zápas 0:2Ružomberok postúpil do 2. predkola/

Žlté karty: Girdvainis, Vaitkünas – Domonkos. Rozhodovali: Manouchos – Aptosoglou, Nikolaidis (Grécko).

Žalgiris: Mikelionis – Vaitkünas, Pilibaitis (64. Anaba), Girdvainis, Dapkus, Pejič – Bahlouli (83. Trotman), Sirgedas, Anisas (46. Kayode) – Thuique (64. Sangare), Naah

Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Maslo, Mojžiš, Madleňák – Luterán – Morong (46. Tučný), Domonkos (46. Lichý), Kochan, Regáli – Gerec (81. Bobček)