Ružomberčanky deklasovali Poprad

Ružomberské basketbalistky vysoko zdolali Poprad. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 15. októbra v rámci 3. kola Niké extraligy žien nad Popradom 77:41. Liptáčky potvrdili pozíciu favorita a zaznamenali druhú výhru v sezóne.

Ružomberčanky začali novú sezónu basketbalovej Extraligy víťazne, keď v úvodnom kole zdolali na domácej palubovke v dramatickom stretnutí ŠBK Šamorín 70:65 a úspešne vstúpili do nového ligového ročníka, v ktorom obhajujú strieborné medaily.

V 2. kole však Liptáčky čakal veľký šláger v kúpeľnom meste proti majstrovským Piešťanským Čajkám, ktorý bol zároveň reprízou minuloročného finále. Stretnutie sa skončilo očakávaným víťazstvom Piešťan 75:53, ale Ružomberčanky predviedli veľmi dobrý výkon a favoritovi dlho odolávali.

Výborná prvá štvrtina „Ruže“

Liptáčky boli v zápase s Popradom favoritom a svoju úlohu jednoznačne potvrdili. Úvod stretnutia im vyšiel skvele, keď sa dostali do vedenia 12:2. V priebehu prvej štvrtiny si Ružomberčanky udržiavali dvojciferný náskok a súperovi nedovolili priblížiť sa na dostrel. V závere úvodnej 10-minútovky vicemajster ešte viac navýšil svoje vedenie a tak po úvodnej časti hry viedol vysoko 26:10.

Druhá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Liptáčky si počas nej síce udržiavali svoj náskok, ale od stavu 35:19 zaznamenali Popradčanky 7 bodov v sérii a znížili manko na súpera na úroveň 9 bodov (35:26). Ružomberčanky ale vrátili Popradu požičané a 6 bodmi v rade mu odskočili na rozdiel 15 bodov. Po polčase viedla „Ruža“ 41:26 a bola veľmi blízko k víťazstvu.

Skvelý druhý polčas vicemajstra

Tretia štvrtina bola jednoznačnou záležitosťou Ružomberka, ktorý ju začal 13-bodovou šnúrou vďaka ktorej viedol už o 28 bodov – 54:26. V priebehu nasledujúcich minút si Ružomberčanky svoje vedenie skúsene strážili. Pred poslednou periódou vyhrávali Liptáčky 63:34 a o víťazovi duelu bolo už rozhodnuté.

Záverečná časť hry bola najskúpejšia na body. Napriek tomu ju znova vyhrali Ružomberčanky, ktorým opätovne skvele vyšiel vstup do štvrtiny, keď zaznamenali 9 bodov v rade. Najvyšší náskok si vytvorili zverenkyne Juraja Suju v závere stretnutia, keď viedli až o 38 bodov (77:39).

V posledných sekundách hry síce Popradčanky skóre kozmeticky upravili, to však nezmenilo nič na tom, že tento duel vyhrali Ružomberčanky vysoko 77:41 a zaznamenali druhú výhru v ročníku.

Spokojnosť s výhrou

Ružomberčanky sa v tomto stretnutí mohli opätovne spoľahnúť na svoju kapitánku Alexandru Buknovú, ktorá zaznamenala 16 bodov a znova bola najlepšou strelkyňou mužstva. Popradčanky bodovo potiahla taktiež ich kapitánka Dominika Drobná, ktorá zaknihovala 20 bodov.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol šťastný z výhry svojho mužstva: „Som rád za víťazstvo. Mali sme dobrý úvod, súper však potom trošku hrýzol. Nevedeli sme sa odpútať, čo sa nám podarilo až v závere polčasu. Zvládli sme začiatok druhého dejstva, čo nám v tejto sezóne doposiaľ nevychádzalo vôbec. Teší ma, že sme to zlomili.“

Kormidelník Popradu Milan Veverka ocenil výkon svojho tímu, ktorý napriek maródke podal sympatický výkon. „Vedeli sme, že hráme proti veľmi silnému súperovi. Navyše, hrali sme bez našich rozohrávačiek, chýbali nám tri hráčky základnej rotácie. Boli sme vyčerpaní a unavení, nezachytávali sme súperove rýchle protiútoky. Síce sme znížili na rozdiel 9 bodov, ale vtedy sme ešte mali viac fyzických síl. Potom nám už odišli.“

Náročný program vicemajstra

Najbližší zápas odohrajú Ružomberčanky už v stredu 19. októbra o 18:00 h, keď sa predstavia na pôde nováčika CBK Košice. Následne čaká vicemajstra stretnutie na domácej palubovke proti ambicióznej Slávii Banská Bystrica (23. 10.). Pôvodne sa mal duel odohrať v centre dolného Liptova v sobotu 22. októbra, ale z organizačných a technických dôvodov sa uskutoční o deň neskôr.

Októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (26. 10.). V novembri čakajú Ružomberčanky tri duely, pričom dva z nich odohrajú v Koniarni. Novembrový program otvoria Liptáčky domácim súbojom proti ŠK UMB Banská Bystrica (05. 11.). Zakrátko sa „Ruža“ predstaví v Šamoríne (12. 11.).

Kalendárny mesiac ukončia Ružomberčanky zápasom na vlastnej palubovke, keď privítajú majstrovské Piešťanské Čajky (19. 11.). Následne čaká Liptáčky dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po nej odohrajú vicemajsterky najbližší duel až 3. decembra v Poprade.

Niké extraliga žien – 3. kolo:

MBK Ružomberok BAM Poprad 77:41 (41:26).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 16, Dovčíková 12, Uramová a Urbanová po 11, Andělová a Havranová po 9, Hadačová 5, Jarošová a Michaličková po 2. – BAM Poprad: Drobná 20, Paulechová 6, Húsková a Tetemondová po 5, Barillová 4, Kmetoniová 1. Trojky: 11-4. Diváci: 250. Úspešnosť streľby: 37 % – 36 %. TH: 11/8 – 10/7.  Rozhodovali: Margala, Donovalová, Fáber. Štvrtiny: 26:10, 15:16, 22:8, 14:7.