Ružomberčanky si zahrajú o Slovenský pohár. Vo finále vyzvú Piešťanské Čajky

Ružomberské basketbalistky si zahrajú finále Slovenského pohára proti Piešťanským Čajkám. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 26. februára v úvodnom semifinále národného pohára nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica 52:45. Vo finále, ktoré je na programe v nedeľu o 16. hodine, nastúpia proti najväčšiemu konkurentovi z Piešťan.

Liptáčky boli v stretnutí proti mužstvu spod Urpína favoritom duelu napriek tomu, že v aktuálnom roku zaknihovali v siedmich zápasoch až 4 prehry. Zvyšné tri duely „Ruža“ vyhrala, pričom až dvakrát zvíťazila nad Bystrickými „pumami“. Najskôr si Ružomberčanky v úvodnom zápase roka poradili s Bystričankami presvedčivo 74:48. Druhý duel, ktorý sa hral v meste pod Urpínom, bol vyrovnanejší, ale napriek tomu ho „Ruža“ vyhrala 65:55.

Ružomberčanky sa ako najlepšie mužstvo po základnej časti Extraligy predstavili priamo v semifinále. Bystričanky museli bojovať o semifinálovú účasť vo štvrťfinálovom dueli proti Šamorínu, ktorý vyhrali 68:55, predovšetkým vďaka americkému duu Kyra Lambertová a Shalaunda Burney-Robinsonová, ktoré zaznamenalo až 30 bodov.

Vyrovnaná úvodná štvrtina

Prvá desaťminútovka duelu bola mimoriadne vyrovnaná. Úvodné body stretnutia zaznamenali Bystrické „pumy“, ktoré sa vďaka „trojke“ Kyre Lambertovej dostala do vedenia. Liptáčky ale zakrátko skóre znížili na rozdiel jediného bodu (2:3). Od stavu 4:5 v prospech hostí, zaznamenali „pumy“ 5 bodov po sebe a vytvorili si mierny náskok – 4:10.

„Ruža“ ale zabrala, a 4 bodmi v rade znížila manko na súpera (8:10). O pár minút na to, Bystričanky opäť viedli (9:12), ale Ružomberčanka Adrianne Motleyová úspešnou „trojkou“ vyrovnala skóre duelu na 12:12. V závere prvej časti hry dali oba tímy po 2 body a tak bolo skóre po úvodnej desaťminútovke nerozhodné 14:14.

Druhú desaťminútovku ovládol Ružomberok

Druhá štvrtina sa, až na pár okamihov, niesla v réžií domáceho tímu, ktorý vďaka tejto časti hry položil základ úspechu. Druhú desaťminútovku začala „Ruža“ premenenou „trojkou“ Miroslavy Praženicovej (17:14) a prvýkrát v dueli sa ujala vedenia. Potom sa ale o slovo prihlásili „pumy“, ktoré piatimi bodmi v sérii obrátili skóre vo svoj prospech (17:19). Následne sa hra prelínala zo strany na stranu a rovnako to platilo aj o skóre tohto duelu.

Liptáčky sa dostali do vedenia 20:19, ale Bystričanky ho ihneď otočili vo svoj prospech (20:21). Potom však prišla skvelá pasáž domáceho tímu, ktorý 9-bodovou šnúrou odskočil „pumám“ na rozdiel 8 bodov (29:21). V závere druhej časti hry zaznamenalo mužstvo spod Urpína 4 body, ale aj domáca Miroslava Praženicová mala úspešný „dvojkový“ pokus. Po polčase tak svietil na ukazovateli skóre stav 31:25 a „Ruža“ bola na najlepšej ceste postúpiť do finále Slovenského pohára.

Skvelý úvod druhého polčasu v réžií domácich

Druhý polčas začali lepšie Liptáčky, ktoré hneď v úvode tretej časti hry zaznamenali 7 bodov a navýšili svoje vedenie na rozdiel 13-tich bodov (38:25). Potom síce zaznamenali Bystričanky 2 body, ale premenená „trojka“ domácej Adrianny Motleyovej zvýšila vedenie Ružomberka na rozdiel 14-tich bodov (41:27).

V tomto momente mali Liptáčky najväčší náskok v stretnutí. „Pumy“ to napriek nepriaznivému stavu „nezabalili“ a  sériou 7 bodov znížili vedenie „Ruže“ na 41:34. V samom závere ale Liptáčky zaznamenali 2 body a po tretej desaťminútovke viedli 43:34.

Dráma až do konca zápasu

Úvod poslednej štvrtiny vyšiel lepšie mužstvu spod Urpína, ktoré 6-timi bodmi v rade znížilo náskok „Ruže“ na 3 body (43:40). Následne ale zaznamenali aj Ružomberčanky úvodné body v tejto časti hry (45:40). „Pumy“ sa naďalej nevzdávali a vďaka úspešnému „trojkovému“ pokusu Lucii Striešovej stiahli manko na Ružomberok na rozdiel dvoch bodov (45:43). Liptáčky ale žiadne prekvapenie nepripustili, aj keď v týchto chvíľach bol zápas mimoriadne vyrovnaný a dramatický.

Následne opäť zaúradovala Američanka Adrianne Motleyová v drese Ružomberka, ktorá premenenou „trojkou“ zvýšila vedenie „Ruže“ na rozdiel 5-tich bodov (48:43). O chvíľu na to síce „pumy“ znížili skóre na rozdiel troch bodov (48:45), ihneď na to ale Liptáčky zaknihovali 2 body a znova viedli o 5 bodov (50:45). Záverečné 2 body v stretnutí zaznamenali Ružomberčanky zásluhou Patricie Burovej a veľmi vyrovnaný zápas vyhrali 52:45.

Liptáčky sa tak stali prvými finalistkami Slovenského pohára. V nedeľňajšom finále, ktoré má začiatok naplánovaný na 16. hodinu, sa stretnú s Piešťanskými Čajkami. Bystrické „pumy“ si v nedeľu o 13:30 h zahrajú v súboji o tretie miesto s Young Angels Košice.

Zápas legionárok

Najviac bodov v stretnutí za Ružomberok zaznamenalo legionárske duo Adrianne Motleyová a Patricie Burová, ktoré zaťažili konto súpera 13 bodmi. Skvelo im sekundovala Miroslava Praženicová, autorka 12 bodov.

Bystrické „pumy“ bodovo potiahla predovšetkým Američanka Kyra Lambertová, ktorá zaknihovala 13 bodov. Krok s ňou držalo predovšetkým slovenské duo Zuzana Vargová a Lucia Striešová, ktoré zaznamenalo 8 bodov.

Oba tímy v tomto stretnutí strelecky neoslnili. Ružomberčanky zaznamenali v zápase iba 34-percentnú úspešnosť streľby. Mužstvo spod Urpína bolo na tom ešte horšie, keďže ich presnosť sa zastavila na úrovni 31 percent. V premieňaní „trojkových“ pokusov boli úspešnejšie Liptáčky, ktoré mali 23-percentnú úspešnosť, oproti 16 percentám na strane bystrických „púm“.

Spokojnosť s výkonom

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výkonom jeho zverenkýň. „Som hrdý na moje hráčky, ako bojovali tento zápas, každá nechala na palubovke všetko. Skvelá obrana nám dnes vydrela výhru a účasť vo finále. Treba našim dievčatám pogratulovať a vzdať rešpekt súperovi.“

Ružomberského kormidelníka mrzela ofenzívna činnosť jeho mužstva. Napriek tomu verí, že zajtrajší finálový zápas proti Piešťanským Čajkám jeho tím zvládne. „Mrzí ma veľa voľných, ľahkých príležitostí, ktoré zostávajú nevyužité. Nevieme to zlomiť, veľmi sa v útoku trápime. Dúfam, že zajtra nám svitne na lepšie časy.”

2. SEMIFINÁLE: Piešťanské Čajky porazili v napínavom zápase Košice

Druhý semifinálový zápas medzi Piešťanskými Čajkami a Young Angels Košice sľuboval vyrovnaný basketbal. Oba tímy v aktuálnom kalendárnom roku odohrali dve vzájomné stretnutia, pričom sa vždy z víťazstva tešili Košičanky. Najskôr vyhrali na začiatku januára na pôde Piešťan v mimoriadne napínavom zápase 75:74. O pár týždňov na to, zvíťazili v domácom prostredí nad týmto súperom presvedčivo 62:52.

Úvodná štvrtina bola v réžií košického tímu, ktorý ju ovládol 29:21. Druhá desaťminútovka naopak patrila Piešťanským Čajkám, ktoré ju vyhrali 21:13. Po polčase bolo tak skóre vyrovnané 42:42 a druhý počas sľuboval zaujímavé basketbalové predstavenie. Tretiu časť hry opätovne ovládli Piešťany, ktoré ju vyhrali 21:16 a boli na najlepšej ceste postúpiť do finále národného pohára. Záverečná štvrtina bola mimoriadne vyrovnaná. Napriek tomu, že pred touto časťou hry viedli Piešťany o 5 bodov (63:58), necelé 3 minúty pred koncom zápasu prehrávali o jediný bod (72:73).

Piešťanským Čajkám ale dokonale vyšiel záver stretnutia, keď 10-bodovou šnúrou odvrátili prehru a zvíťazili nad Young Angels Košice 82:73. Piešťanské Čajky bodovo potiahla Chorvátka Matea Tadićová, ktorá zaznamenala 19 bodov. V košickom drese sa najviac darilo Američanke Channon Flukerovej, ktorá zaknihovala taktiež 19 bodov. Piešťany vo finále čaká Ružomberok, Young Angels Košice vyzvú v súboji o 3. miesto Banskú Bystricu.

Šamorínu nestačil na triumf ani heroický výkon Sujovej

Sobotňajší program Slovenského pohára otvoril zápas o 5. miesto medzi košickou juniorkou (U-19) a Šamorínom. Úvodná štvrtina bola záležitosťou Šamorínčaniek, ktoré ju vyhrali 16:10. Druhá desaťminútovka ale patrila Young Angels Academy, ktoré ju ovládli pomerom 20:9 a po polčase viedli 30:25. Tretia časť hry bola opätovne v réžií košickej juniorky, ktorá ju vyhrala presvedčivo 14:5. Poslednú desaťminútovku síce vyhrali Šamorínčanky 18:15, ale nič to nezmenilo na tom, že obsadili až 6. miesto.

Young Angels Academy si po výhre 59:48 zaistili 5. miesto v Slovenskom pohári. V drese Košíc sa najviac darilo Nine Majorošovej, ktorá zaknihovala 12 bodov. Šamorínčanky podobne, ako vo včerajšom stretnutí s Banskou Bystricou, bodovo potiahla Timea Sujová, ktorá zaznamenala úctyhodných 27 bodov.

Výsledky sobotňajšieho programu:

(o 5. miesto): Young Angels Academy Košice U19 – ŠBK Šamorín 59:48 (10:16, 30:25, 44:30)

Body za Young Angels Academy: Majorošová 12, Dulovičová 11, Kristlová 10, Mišinská a Filická po 7, Holomániová, Šedivá a Szmreková po 4. – ŠBK Šamorín: Sujová 27, Marcová 12, Šípková a Vaiglová po 4, Slamová 1. Trojky: 3-0. Diváci: 20. Úspešnosť streľby: 42 % – 36 %. TH: 14/8 – 17/6. Rozhodovali: Doušek, Donovalová, Sirocký. Štvrtiny: 10:16, 20:9, 14:5, 15:18.

(1. semifinále): MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 52:45 (14:14, 31:25, 43:34)

Body za MBK Ružomberok: Burová a Motleyová po 13, Praženicová 12, Graysová 6, Pavićová 5, Stašová 3. – Banská Bystrica: Lambertová 13, Striešová a Vargová po 8, Burney- Robinsonová 6, Grigerová 5, Van Dalenová 3, Janštová 2. Trojky: 5-4. Diváci: 200. Úspešnosť streľby: 34 % – 31 %. TH: 8/5 – 7/7. Rozhodovali: Šarišský, Obertová, Perečinský. Štvrtiny: 14:14, 17:11, 12:9, 9:11.

(2. semifinále): Piešťanské Čajky – Young Angels Košice 82:73 (21:29, 42:42, 63:58)

Body za Piešťanské Čajky: Tadićová 19, Bootheová a Moravčíková po 13, Jamesová 11, Martišková 9, Andělová 8, Pirttinenová 5, Rusiňáková a Hašková po 2. – Young Angels Košice: Flukerová 19, Jewett-Gilesová 18, Higinsová 15, Urbanová 10, Blanárová 4, Rodáková 3, Mikovčáková a Ošťadálová po 2. Trojky: 11-9. Diváci: 50. Úspešnosť streľby: 43 % – 47 %. TH: 23/17 – 13/8. Rozhodovali: Karniš, Bartoš, Izák. Štvrtiny: 21:29, 21:13, 21:16, 19:15.