Ružomberčanky začali nový rok víťazne. Bystričanky zdolali hlavne vďaka skvelej druhej štvrtine

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 8. januára v rámci 1. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien nad Banskou Bystricou 74:48. Ružomberčanky tak nadviazali na výborné výkony z uplynulého roka, keď v základnej časti slovenskej ligy neokúsili v 14 dueloch pocit prehry.

Mužstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica prišlo do Ružomberka v pozícii outsidera, ktorý môže majstra Slovenska iba prekvapiť. V základnej časti extraligy zaknihovali bystrické „pumy“ v 14 dueloch osem výhier a šesť prehier, vďaka čomu sa umiestnili na štvrtej priečke a zahrajú si v skupine o titul. Predchádzajúce dva zápasy v rámci slovenskej ligy Bystričanky s Ružomberkom síce prehrali, ale v obidvoch dueloch mužstvo spod Urpína bolo nepríjemným súperom. Káder bystrických „púm“ sa pred niekoľkými dňami „rozrástol“ o novú posilu, keď do tímu pribudla americká pivotka Shalaunda Burney-Robinsonová.

Ružomberčanky boli v tomto stretnutí jasným favoritom. Mužstvo trénera Juraja Suju chcelo naviazať na skvelú formu v rámci slovenskej súťaže a udržať si neporaziteľnosť. Do kádra MBK Ružomberok pribudla pred pád dňami nová hráčka, Chorvátka Josipa Pavićová. Naopak, s mužstvom spod Čebraťa sa rozlúčila Poľka Paula Tarnachowiczová.

Excelentná druhá štvrtina

Úvodné body v stretnutí zaznamenali bystrické „pumy“, ktoré sa ujali vedenia 0:2. Ružomberčanky hneď na to vyrovnali (2:2), ale potom prišla päťbodová šnúra mužstva spod Urpína, ktoré si vytvorilo mierny náskok (2:7). Liptáčky síce vedenie súpera jemne skorigovali, ale hostky z Bystrice okamžite svoj náskok navýšili (6:9).

Následne sa hra prelínala zo strany na stranu, ale „pumy“ si udržiavali mierne vedenie. V závere prvej štvrtiny Bystričanky viedli o šesť bodov (8:14) a napokon sa im prvú desaťminútovku podarilo aj vyhrať. Domáce hráčky sa síce snažili skorigovať náskok súpera, ten ale hral v úvodnej štvrtine veľmi rozumne. Po prvej desaťminútovke bol stav 14:17 a Ružomberčanky museli zapnúť vyššie zápasové obrátky.

Druhá desaťminútovka bola v absolútnej réžii Ružomberka a rozhodla o osude stretnutia. Ružomberčanky si druhú štvrtinu užívali a hostky z Bystrice boli v tejto časti hry zrelé na uterák. Už po pár sekundách druhej desaťminútovky „Ruža“ obrátila vedenie vo svoj prospech (18:17) a jasne tým deklarovala, že tento zápas chce rozhodnúť čo najskôr. Náskok Liptáčok sa kontinuálne zvyšoval počas celej druhej štvrtiny.

Bystričankám v tejto časti hry nevychádzalo nič, naopak Ružomberčankám takmer všetko. „Ruža“ napokon zaknihovala od konca prvej desaťminútovky neuveriteľnú 23-tribodovú šnúru a definitívne tak rozhodla o vývoji stretnutia. Bystričanky zaznamenali prvé body až v závere druhej štvrtiny, keď len jemne skorigovali náskok Liptáčok. Druhú desaťminútovku ovládli domáce hráčky suverénne 20:4 a do polčasových kabín išli aktéri duelu za stavu 34:21.

Stretnutie v réžií domáceho tímu

Po polčase bol priebeh hry viac-menej vyrovnaný. Úvodný bod druhej štvrtiny zaznamenali Ružomberčanky, ale v zapätí odpovedali hostky spod Urpína úspešnou „trojkou“ a znížili skóre na 35:24. „Pumám“ sa síce podarilo skorigovať stav stretnutia na rozdiel deviatich bodov (37:28), ale Ružomberčanky žiadnu drámu v zápase nepripustili. Následne zaznamenalo domáce mužstvo sedembodovú šnúru, ktorou navýšilo svoje vedenie na rozdiel 16-tich bodov (44:28).

Bystričanky odpovedali rovnakým spôsobom a piatimi bodmi po sebe znížili náskok „Ruže“ na úroveň 11-tich bodov (44:33). Hra bola v tejto časti hry mimoriadne vyrovnaná, vďaka čomu si domáce mužstvo udržiavalo pohodlný náskok. Onedlho zaknihovali Liptáčky päť bodov po sebe a odskočili „pumám“ na rozdiel 16-tich bodov (49:33). Hráčkam spod Urpína sa v záverečných sekundách tretej štvrtiny podarilo mierne skorigovať náskok Liptáčok na úroveň 14-tich bodov (49:35). Tretiu, veľmi vyrovnanú desaťminútovku vyhrali Ružomberčanky 15:14, a smerovali k prvému víťazstvu v tomto roku.

Záverečná štvrtina sa odohrávala v podaní Ružomberka. Úvodné body zaknihovali domáce hráčky, a aj keď sa „pumám“ podarilo skóre znížiť (51:39), tak Liptáčky mali zápasové obraty svojich rukách. Zakrátko náskok „Ruže“ narástol na úroveň 18-tich bodov (59:41) a onedlho ho zverenkyne Juraja Suju začali len a len navyšovať.

V druhej polovici poslednej desaťminútovky si domáce prvýkrát v dueli vytvorili viac ako 20-bodové vedenie. Ku koncu zápasu bolo vedenie Ružomberka už 26-bodové (69:43). Hostky spod Urpína sa síce snažili náskok zmierniť, ale nedarilo sa im to. Posledné slovo v dueli mali domáce hráčky, ktoré úspešnou „trojkou“ stanovili skóre stretnutia na 74:48 a zaslúžene tak vyhrali prvý duel v novom roku.

Zápas legionárok

Najviac bodov v stretnutí za Ružomberok zaznamenala Američanka Adrianne Motleyová, ktorá svoj výborný výkon okorenila 16 bodmi, ku ktorým pridala štyri doskoky. Skvelo jej sekundovali Američanka Marté Graysová a Slovenka Miroslava Praženicová, ktoré zhodne zaknihovali 13 bodov v dueli. V zápase sa darilo aj Chorvátke Patricii Burovej, ktorá v stretnutí zaznamenala 12 bodov. Nová posila Ružomberčaniek Josipa Pavićová vo svojom úvodnom vystúpení zaknihovala dva body.

Hostky spod Urpína bodovo potiahla hlavne Lucia Striešová, ktorá zaznamenala 16 bodov, ku ktorým pridala šesť doskokov. Krok s ňou držala predovšetkým nová akvizícia Bystričaniek Shalaunda Burney-Robinsonová, ktorá zaťažila konto Liptáčok deviatimi bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok v drese bystrických „púm“ uzatvorila Zuzana Vargová, ktorá v zápase zaknihovala osem bodov.

Ružomberčanky v zápase mali vyššiu úspešnosť streľby (40 %) ako Bystričanky (37 %). Liptáčkam sa viac darilo aj v premieňaní trojbodových pokusov, keď zaznamenali takmer 30-percentnú úspešnosť, oproti 25 % na strane hostí. Ružomberčankám sa strelecky darilo hlavne v druhej štvrtine, keď zaknihovali 56 % presnosť streľby. Naopak hostkám spod Urpína vyšla strelecky predovšetkým záverečná desaťminútovka, keď mali úspešnosť takmer 63 percent.

Spokojnosť s výhrou

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja na pozápasovej tlačovej konferencii skonštatoval, že dnešné stretnutie bolo ako na hojdačke. Svoj tím pochválil za víťazstvo, no na druhej strane nebol spokojný s výkonom v prvej štvrtine. „Dnešný zápas bol kostrbatý. Napokon sme ho dotiahli do zdarného konca s komfortným rozdielom, intenzitou a celozápasovým nasadením. Mali sme síce excelentný úsek, ale nedotiahli sme ho do konca, urobili sme potom dve fatálne chyby v obrane.“

Ružomberský kormidelník uviedol, že jeho tím v stretnutí nepremenil mnoho obrovských šancí. Vzhľadom na prvý zápas po dlhšej prestávke bol ale s výkonom svojho mužstva celkom spokojný. „Dnes sme zahodili veľa čistých šancí na kôš. Avšak na to, že to bol po sviatkoch a dlhšej prestávke prvý zápas, to nebolo zlé. Až na prvú štvrtinu sa dievčatá naozaj snažili. Vieme, čo chceme hrať, máme pred sebou ešte veľa práce.“

Ružomberčanky si tak po víťazstve nad Banskou Bystricou pripísali prvú tohtoročnú výhru v skupine o titul. Celkovo majú Liptáčky v tabuľke po siedmich odohraných zápasoch sedem víťazstiev, keďže sa do nej zarátavajú aj stretnutia v rámci základnej časti slovenskej extraligy, ktoré odohrali Ružomberčanky s Piešťanskými Čajkami, Young Angels Košice a Banskou Bystricou.

Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 15. januára, keď si v Koniarni zmerajú sily s najväčším protivníkom – Piešťanskými Čajkami. Tie prekvapujúco nestačili na Young Angels Košice a na domácej palubovke im podľahli vo veľmi vyrovnanom zápase 74:75. Následne odohrá „Ruža“ ďalší duel v Košiciach, kde sa predstaví 22. januára. Po týchto dvoch zápasoch čakajú na Ružomberok ešte tri zostávajúce stretnutia v skupine o titul. Posledný zápas v tejto skupine je na programe 5. marca, kedy Ružomberok nastúpi v Koniarni proti Young Angels Košice.

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 74:48 (14:17, 34:21, 49:35)

Body za MBK Ružomberok: Motleyová 16, Praženicová a Graysová po 13, Burová 12, Stašová a Turudićová po 8, Havranová a Pavićová po 2. BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Striešová 16,  Burney-Robinsnová 9, Vargová 8, Oborilová 6, Holíková 4, Grigerová 3, Kollárová 2. Trojky: 8-3. Diváci: bez divákov. Úspešnosť streľby: 40% – 37%. TH: 9/8 – 17/13. Rozhodovali: Bartoš, Sirocký, Čurilla. Štvrtiny: 14:17, 20:4, 15:14, 25:13.

Titulná fotografia: Rudolf Maškurica