Ružomberčanky zdolali Šamorín vďaka skvelému druhému polčasu

Ružomberské basketbalistky zaznamenali prvú výhru v nadstavbe. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 4. februára v rámci 3. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien nad Šamorínom 79:54. Liptáčky tak zaznamenali prvú výhru v skupine o titul a v tabuľke sa opäť vrátili na 2. miesto.

Ružomberčanky vstúpili do nadstavby o titul neúspešne, keď úvodné dve stretnutia prehrali. Najskôr zverenkyne Juraja Suju neuspeli na vlastnej palubovke so Sláviou Banská Bystrica 51:56. Uplynulý víkend sa Liptáčky predstavili v Piešťanoch, ktorým podľahli 65:46.

Šamorínčanky vykročili do skupiny o 1. – 4. miesto taktiež neúspešne, keď v prvom stretnutí podľahli Piešťanským Čajkám 85:37. Ostatný duel odohral Šamorín na domácej palubovke s bystrickými „pumami“, s ktorými prehral vysoko 43:83.

Vzhľadom na kvalitu a formu jednotlivých družstiev boli miernym favoritom stretnutia Ružomberčanky.

Vyrovnaný prvý polčas

Prvá štvrtina stretnutia sa niesla vo vyrovnanom duchu. Úvodné body duelu zaznamenala domáca Andrea Andělová úspešným trojkovým pokusom (3:0). Šamorín však zakrátko preklopil vedenie na svoju stranu (3:5). Následne si však Ružomberčanky 8-bodovou šnúrou vytvorili mierny náskok (11:5). Od stavu 11:7 dali Liptáčky 6 bodov v rade a nad svojím súperom viedli už o 10 bodov (17:7).

Šamorín však na hodenú rukavicu zareagoval najlepším možným spôsobom a 6 bodmi v sérii znížil manko na súpera (17:13). Ružomberčanky si síce onedlho vytvorili 8-bodový náskok (21:13), no v závere ho Šamorínčanky skresali na rozdiel 5-tich bodov. Po úvodnej perióde, ktorá bola bohatá na body, vyhrávala „Ruža“ 24:19.

Trápenie favorita

Druhá 10-minútovka vicemajstrovi nevyšla. Na jej začiatku síce Liptáčky mierne navýšili svoj náskok (26:19), no o pár minút viedli už len o bod (28:27). V polovici druhej periódy sa Šamorínu dokonca podarilo preklopiť vedenie vo svoj prospech (30:31). Ružomberčankám sa v tejto časti hry strelecky nedarilo a robili zbytočné chyby, čo Šamorínčanky využili a postupne svoj náskok nepatrne navýšili (33:36).

V samom závere druhej štvrtiny však ružomberská kapitánka Alexandra Buknová zaznamenala 4 body, vďaka čomu viedol po prvom polčase vicemajster nad Šamorínom o jediný bod (37:36). Druhé dejstvo tak sľubovalo ešte poriadne zaujímavý basketbal.

Ružomberský uragán

V tretej štvrtine však nastúpil na palubovku iný, vymenený Ružomberok. Šamorín síce hneď na začiatku druhého polčasu preklopil skóre na svoju stranu (37:38), no bolo to naposledy, keď v dueli viedol. Ružomberčanky vzápätí zaznamenali 7 bodov po sebe a nad svojím súperom viedli razom o 6 bodov (44:38). Liptáčky aj v ďalších minútach pokračovali vo veľmi dobrom výkone a v polovici tejto časti hry vyhrávali už o 10 bodov – 50:40.

Od stavu 50:42 zaznamenal vicemajster 9-bodovú šnúru a jeho náskok narástol na rozdiel 17-tich bodov (59:42). Tretiu štvrtinu tak suverénne ovládli Liptáčky 24:8 a pred poslednou periódou bolo o víťazovi duelu prakticky rozhodnuté, keďže zverenkyne Juraja Suju viedli 61:44.

Suverénne víťazstvo „Ruže“

Prvá polovica poslednej štvrtiny bola absolútnou dominanciou vicemajstra. Ten od stavu 61:44 zaznamenal 13 bodov v rade a 5 minút pred koncom stretnutia viedol už o priepastných 30 bodov (74:44). Šamorín dal v záverečnej perióde prvý kôš až po 5 minútach hry.

V štvrtej 10-minútovke dostali priestor v domácom tíme všetky hráčky z lavičky, čo využili Šamorínčanky a mierne skresali manko na súpera. Stretnutie v Koniarni ukončila sekundu pred koncom vydarená trojka Dominiky Urbanovej, ktorá stanovila definitívne skóre duelu na 79:54. Ružomberčanky tak po výbornom výkone v druhom polčase zdolali Šamorín o 25 bodov a pripísali si na svoje konto prvú výhru v nadstavbe.

Výborné výkony kapitánok

Ružomberčanky sa v stretnutí mohli spoľahnúť hlavne na svoju kapitánku Alexandru Buknovú, ktorá svoj výborný výkon okorenila 20 bodmi a bola líderkou svojho mužstva. Skvelo jej sekundovala Soňa Svetlíková, autorka 15-tich bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzatvorila Dominika Urbanová, ktorá zaťažila konto súpera 11 bodmi.

Šamorín bodovo potiahla ich hrajúca asistentka Timea Sujová, ktorá v stretnutí zaknihovala 20 bodov. Krok s ňou držala kapitánka družstva Simona Marcová, ktorá dala 15 bodov.

Suja verzus Sujová

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výkonom jeho mužstva v druhom polčase. Na druhej strane však vyjadril nespokojnosť s predvedenou hrou v úvodnom dejstve. „Odohrali sme výborný druhý polčas. Teší ma to, tak by to malo vyzerať, pretože dovtedy to bolo z našej strany veľmi zlé, hlavne v obrane. Hoci sme sa na zápas pripravovali zodpovedne, v prvom dejstve to nebolo vôbec vidno. Na druhej strane, treba vzdať rešpekt Timei Sujovej a Simone Marcovej za výborné individuálne výkony. Som rád, že po polčase sme predviedli celkom iný výkon.“

Asistentka Šamorína a zároveň hrajúca hráčka Timea Sujová bola hrdá na svoje zverenkyne. Začali sme dobre a celkovo sme odohrali slušný prvý polčas. Nemám čo dievčatám vytknúť, bojovali a predvádzali dobrý, kombinačný basketbal. Darilo sa nám aj v obrane. Druhé dejstvo bolo iné v tom, že to, čo bolo faulom v prvom polčase, v druhom už nebolo.“

Náročný program vicemajstra

Liptáčky sa po výhre posunuli v tabuľke nadstavbovej časti o titul na 2. miesto za suverénne Piešťanské Čajky. Šamorín ostal na 4. pozícii. Tretia priečka patrí Slávii Banská Bystrica.

Zverenkyne Juraja Suju momentálne čaká reprezentačná prestávka. Po jej skončení sa Liptáčky predstavia v Banskej Bystrici (18. február). Posledný domáci duel v rámci nadstavby odohrá vicemajster proti Piešťanom (25. február). Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky stretnutím v Šamoríne (4. marec). Následne sa „Ruža“ predstaví na záverečnom turnaji Československého pohára, pričom vo štvrťfinále vyzve KP Brno.

Vzápätí príde na rad vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy, ktorá má začiatok stanovený na 11. marca. Štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Niké extraliga žien – 3. kolo, nadstavbová časť o 1. – 4. miesto:

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 79:54 (37:36).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 20, Svetlíková 15, Urbanová 11, Andělová 9, Havranová 8, Štefančová 5, Hadačová 4, Jarošová 3, Uramová a Dovčíková po 2. – ŠBK Šamorín: Sujová 20, Marcová 15, Vargová 8, Bábiková 5, Slamová 4, Soókyová 2. Trojky: 6-2. Diváci: 300. Úspešnosť streľby: 46 % – 42 %. TH: 24/13 – 12/10. Rozhodovali: Margala, Uhrin a Gacík. Štvrtiny: 24:19, 13:17, 24:8, 18:10.