Samonahlasovanie pokazených lámp. V Likavke zavedú inteligentné osvetlenie

Systém, ktorý hlási poruchy pouličného osvetlenia, v obci zatiaľ testujú. Po skúšobnej dobe ho plánujú spustiť v plnej prevádzke na všetkých lampách. 

Údržba pouličného osvetlenia by mala byť v Likavke jednoduchšia. Obec má v skúšobnej prevádzke systém, ktorý nahlasuje poruchy lámp. Na desiatich sú umiestnené špeciálne snímače.

„Keď niektorá lampa prestane svietiť, systém automaticky odošle upozornenie. Pomocou aplikácie Lepšia obec si potom starosta alebo správca môže naplánovať trasu k poškodenej lampe a ísť ju opraviť. Celé spracovanie poškodenia sa tak zrýchli,“ vysvetľuje Matej Končal  princíp projektu Smart Lightening Likavka.

Vytvoril ho spolu s Martinom Liščinským a Malvínou Melkovičovou. Trojica autorov s ním vlani vyhrala prvé miesto v súťaži MadHack IoT pre Lepšiu obec.

Riešenie reálnych problémov samospráv

Projekt vychádza z reálnych potrieb obce. Do súťaže sa zapájajú samosprávy so zadaním problému, ktorý ich trápi. A študenti, ktorí naň majú navrhnúť praktické riešenie. Jednotlivé tímy mladých programátorov sa tak pasovali napríklad so separáciou odpadu či kontrolovanou ťažbou dreva.

Víťazný tím v zložení Martin Liščinský, Malvína Melkovičová a Matej Končal pri preberaní výhry v súťaži MadHack. Na fotografii sú spolu s Mariánom Javorkom, starostom obce, v ktorej spustia systém v plnej prevádzke. Zdroj – Matej Končal.

Likavka začala spolupracovať s organizátorom súťaže, technologickou spoločnosťou Resco, pri tvorbe aplikácie Lepšia obec. Už vtedy si verejné osvetlenie stanovili ako prioritu.

„Pri vývoji aplikácie sme komunikovali o najzásadnejších okruhoch, ktoré nás v obci trápia a potrebovali by nejaké riešenie. Verejné osvetlenie bolo asi na najvyššom stupienku,“ povedal starosta Likavky Marián Javorka.

Rozšírenie do celej obce

Testovacia fáza prebieha zhruba od minulej jesene. „Teraz zisťujeme, ako dlho niektoré zariadenia vydržia. Počas zimných mesiacov ich plánujeme naďalej testovať, zbierať dáta a vyhodnotiť ich. Potom by sme chceli systém spustiť v plnej prevádzke,“ približuje Končal.

Senzory sú na desiatich lampách, po spustení do riadnej prevádzky ich osadia na všetky v obci. Vyše 220. Zafinancuje to organizátor súťaže.

„Je to netypický prípad, ako môžeme prostredníctvom vonkajších zdrojov priniesť do obce užitočnú vec. Ojedinelým spôsobom, ale zaujímavým,“ hodnotí starosta.

Okrem nahlasovania konkrétneho svietidla, na ktorom dôjde k výpadku, chcú podľa starostu využívať aj „nadstavbu“ projektu. Zmiernenie intenzity osvetlenia v nočných hodinách. „Od nejakej jednej do štvrtej v noci, kedy obcou prechádza minimum ľudí,“ dopĺňa Javorka.

Titulná fotografia – autori víťazného projektu Smart Lightening Likavka Matej Končal, Martin Liščinský a Malvína Melkovičová pri práci. Zdroj – Matej Končál. 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.