Šláger kola pre MBK. Ružomberčanky zdolali Piešťany a sú na čele ligy

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 20. novembra v dohrávanom 7. kole Niké extraligy žien nad Piešťanskými Čajkami 58:48. Ružomberčanky sú po tomto zápase jediným nezdolaným tímom v lige.

Úvodná štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Ružomberčankám sa viackrát podarilo odskočiť súperovi na rozdiel šiestich bodov, ale hosťujúcim Čajkám sa darilo držať krok s majstrom Slovenska. „Ruža“ ale v závere prvej štvrtiny zabrala a odskočila Piešťanom na rozdiel jedenástich bodov. Po úvodnej desaťminútovke svietil na ukazovateli skóre stav 27:16.

Druhá štvrtina bola pre Ružomberčanky ako z ríše snov. Zverenkyne Juraja Suju umožnili Piešťankám za druhú desaťminútovku zaznamenať iba šesť bodov. Naopak „Ruža“ v druhej štvrtine zaznamenala až 20 bodov a položila tým základ víťazstva. Po polčase tak Ružomberčanky viedli 47:22 a nič nenasvedčovalo tomu, že by prítomní diváci boli svedkami drámy.

Katastrofálna tretia štvrtina

Úvodné body tretej desaťminútovky zaznamenali Ružomberčanky po dvojbodovom zásahu Patricie Burovej a zdalo sa, že domáci tím bude pokračovať v podobnom duchu ako počas prvého polčasu. Opak bol ale pravdou. Od tohto okamihu domáci celok nestrelil ani jeden bod v zostávajúcej tretej štvrtine. To dokonale využili Čajky, ktoré 27-bodový náskok „Ruže“ skresali na rozdiel 13-tich bodov. Po zbabranej tretej štvrtine bol stav 49:36 a Piešťany razom živili šancu na víťazstvo.

V úvode poslednej desaťminútovky sa hostkám podarilo znížiť stav na 49:40, ale od tohto momentu sa o slovo v zápase prihlásili domáce hráčky. Ružomberskú streleckú nemohúcnosť ukončila v 34. minúte Američanka Marté Graysová, ktorá „dvojkou“ zvýšila skóre „Ruže“ na 51:40. Ružomberčanky sa postupne dostali do stretnutia a napriek veľkej snahe Piešťan mali zápasové obraty vo svojich rukách. Hostkám sa ešte podarilo skorigovať skóre na rozdiel ôsmich bodov (56:48), ale posledné slovo v stretnutí mali domáce hráčky. Ružomberčanky v závere zápasu zaznamenali ešte dva body a stanovili definitívne skóre duelu na 58:48.

Ružomberok potiahli zahraničné hráčky

Najviac bodov za Ružomberok v stretnutí zaznamenala Srbka Teodora Turudićová, autorka 16 bodov, ku ktorým pridala deväť doskokov. Skvelo jej sekundovala Američanka Marté Graysová, ktorá zaťažila konto súpera 12 bodmi. Zo Sloveniek sa najviac darilo Radke Stašovej, ktorá v zápase zaknihovala deväť bodov. Za zmienku stojí aj osem bodov Chorvátky Patricie Burovej, ku ktorým pridala až 12 doskokov.

Hostky z Piešťan bodovo potiahla hlavne Natália Martišková, ktorá zaznamenala 13 bodov v zápase. Krok s ňou držala predovšetkým Dominika Rusiňáková, autorka deviatich bodov. Zo zahraničných hráčok hosťujúceho celku sa najviac darilo Srbke Matei Tadićovej, ktorá zaťažila konto Ružomberčaniek ôsmimi bodmi, ku ktorým pridala šesť doskokov.

Ružomberčanky zaznamenali v zápase vyššiu úspešnosť streľby (36,7%) ako Piešťanské Čajky (32,1%). Za povšimnutie stojí skvelá úspešnosť trojbodových pokusov „Ruže“ v prvom polčase. Domáce hráčky boli úspešné až v piatich prípadoch zo siedmich, čo činí skvelú vyše 71% presnosť.

O vývoji stretnutia rozhodol prvý polčas

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol šťastný, že jeho mužstvo dokázalo vyhrať ťažký duel. „Gratulujem svojmu družstvu k víťazstvu. Vyhrali sme ťažký zápas. Veľmi ma teší, že sme ho dokázali zvládnuť.“

Ružomberský lodivod na pozápasovej konferencii poznamenal, že zápas by sa dal rozdeliť na dva rozdielne polčasy. Kormidelník „Ruže“ vyzdvihol kvalitu súpera a dobrú obrannú činnosť svojich zverenkýň. „Bol to duel dvoch rozdielnych polčasov, ale aj o tom je basketbal. Treba dať súperovi rešpekt za to, ako zareagoval cez polčas na vývoj stretnutia. Nepríjemným spôsobom nám sťažil cestu za víťazstvom. Dnes nám doniesla výhru dobrá obrana.“

Ružomberčanky si tak po výhre nad Piešťanskými Čajkami upevnili prvé miesto v tabuľke Niké extraligy žien. Po ôsmom kole zostávajú naďalej jediným nezdolaným tímom v lige. Najbližší zápas odohrajú zverenkyne Juraja Suju už dnes, 21. novembra, keď sa im do cesty postaví bratislavský Slovan. Začiatok stretnutia je o sedemnástej hodine. V rámci Európskeho pohára FIBA odohrajú Ružomberčanky najbližší zápas v stredu 24. novembra, keď na domácej palubovke privítajú francúzsky Lyon. Novembrový program uzavrie „Ruža“ budúcu sobotu 27. novembra v Košiciach, kde si zmeria sily s miestnym Young Angels.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 58:48 (27:16, 47:22, 49:36).

Body za MBK Ružomberok: Turudićová 16, Graysová 12, Stašová 9, Burová 8, Praženicová 6, Havranová 5, Buknová 2 – Piešťanské Čajky: Martišková 13, Rusiňáková 9, Tadićová 8, Hašková a Bottheová po 6, Pirttinenová, Želnytéová a Kozáková po 2. Trojky: 5-3. Diváci: 200. Úspešnosť streľby: 36% – 31%. TH: 12/9 – 14/11. Rozhodovali: Tomašovič, Fuska a Bartoš. Štvrtiny: 27:16, 20:6, 2:14, 9:12.

Titulná fotografia: Rudo Maškurica.