Vo veku 90 rokov zomrel v Ružomberku Juraj Chovan-Rehák

Počas svojho života pôsobil ako literárny vedec, múzejník, náboženský aktivista a dlhoročný vedecký pracovník Matice slovenskej. 

Juraj Chovan-Rehák sa narodil 3. januára 1931 v Hubovej. Študoval na gymnáziách v Ružomberku a v Levoči. Neskôr ho prijali za bohoslovca do Veľkého seminára v Spišskej Kapitule, ale v štúdiu už nemohol pokračovať, lebo od septembra 1950 seminár zatvorili. Dva roky potom pracoval ako prevádzkový účtovník v Štátnych lesoch v Ľubine. Začal študovať na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave filológiu – odbor slovenčina – ruština a ruština – slovenčina.

Takmer tri desaťročia bol odborným pracovníkom Matice slovenskej v Martine  (1965 – 1992), kde od roku 1972 pracoval najmä v oblasti slovenskej literárnej kultúry a kultúrnej histórie.

Literárnu históriu obohatil o viaceré významné zistenia a osobitne sa zaslúžil o rozvoj literárneho múzejníctva, za čo dostal viaceré ocenenia. Po roku 1990 načas prebral vedenie ministerstvom kultúry založeného Slovenského historického ústavu v Ríme (so sídlom v Martine), aj ako jeho riaditeľ (do roku 1992), a ako gestor výskumu Vatikánskych archívov a bibliotéky. Neprestal sa však zaoberať aj teologickými vecami a katolíckou spisbou. Tri roky pôsobil aj ako šéfredaktor Katolíckych novín (1993 – 1996) a zaslúžil sa o obnovu vydávania časopisu Verbum (1992).

Titulná fotografia: Spolok slovenských spisovateľov.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.