Ženský futbal v Ružomberku napreduje

Uplynulý víkend (20. – 21. novembra) zakončili jesennú časť sezóny ružomberské ženy, juniorky aj žiacky. Vedúci tréner ženského futbalu v Ružomberku Igor Bella priblížil svoj pohlad na fungovanie mužstva, spokojnosť s doterajšou sezónou či ciele do nasledujúceho roka. 

Ženské mužstvo Ružomberka figuruje po jesennej časti, počas ktorej odohralo 14 zápasov, na štvrtom mieste. Ružomberčanky zaknihovali v 14 dueloch päť výhier, štyri remízy a päť prehier s aktívnym skóre 36:31. „Ruža“, ktorá sa medzi prvoligovú elitu vrátila iba pred aktuálnou sezónou, je zatiaľ príjemným prekvapením súťaže. 

V poslednom tohtoročnom stretnutí zdolali Ružomberčanky favorita zo Žiliny vysoko 4:0 a úspešne sa rozlúčili s aktuálnym rokom. Najbližší ligový zápas odohrajú zverenkyne Ľuboša Žihlavníka až v nasledujúcom roku, keď štyrmi zostávajúcimi stretnutiami ukončia súťažný ročník.

Juniorky mali na dosah cenný „skalp“ 

Jesennú časť ukončili už aj juniorky Ružomberka, ktoré po jeseni figurujú v 7-člennej tabuľke na piatom mieste. V doterajšom priebehu sezóny zaknihovali juniorky v ôsmich stretnutiach tri výhry, dve remízy a tri prehry s aktívnym skóre 23:14. Ružomberčanky v poslednom zápase aktuálneho roka remizovali s Partizánom Bardejov 2:2. Pred stretnutím by hráčky „Ruže“ brali bod všetkými desiatimi, ale keďže v zápase dvakrát viedli, prevládalo na domácej strane sklamanie. 

Ružomberčanky môže aspoň hriať, že Bardejovu pripravili iba druhú bodovú stratu v tejto sezóne. Najbližšie stretnutie odohrajú zverenkyne Igora Bellu až po zimnej prestávke, keď zvyšnými 10 duelmi ukončia súťažnú sezónu.

Žiačky v „prestrelke“ zdolali favorita

O niečo viac dôvodov na radosť mali ružomberské žiačky. Napriek tomu, že v doterajšom priebehu súťaže zaknihovali v ôsmich stretnutiach len dve výhry a až v šiestich dueloch ťahali za kratší koniec, v poslednom jesennom kole sa im podaril husársky kúsok. Ružomberčankám sa totiž podarilo zdolať Partizán Bardejov v divokom stretnutí 6:5 a uštedrili mu len druhú prehru v tejto sezóne. 

Domáci celok sa v 7-člennej tabuľke nachádza na predposlednom šiestom mieste, ale na štvrté Michalovce stráca len tri body. Podobne ako juniorky, tak aj žiačky odohrajú najbližší súťažný duel až v nasledujúcom roku, keď zostávajúcimi 10 zápasmi ukončia ligovú sezónu. 

Spokojnosť s predvedenou hrou 

Manažér ženskej sekcie futbalu v Ružomberku Igor Bella pre RK Magazín uviedol, že je spokojný s doterajším priebehom sezóny jednotlivých tímov. „Ženský futbal robím od leta, predtým som vždy trénoval chlapcov. Musím povedať, že som milo prekvapený úrovňou zápasov, či sa jedná o dorastenky alebo ženy. Musím vyzdvihnúť aj úroveň samotných hráčok. Myslel som si, že to bude na slabšej úrovni.“ 

Igor Bella priznal, že keď dostal ponuku prevziať kategóriu žien, tak zvažoval, ako sa rozhodne. „Po pár tréningoch som zistil, že práca s dievčatami je veľmi dobrá a seriózna, tak som ponuku prijal a som spokojný.“

Vedúci tréner ženského futbalu taktiež pripojil svoj názor na projekt ženského futbalu, ktorý sa na Slovensku teší čoraz viac väčšej popularite. „Musím povedať, že bolo na čase niečo robiť so ženským futbalom, pretože všetky krajiny v Európe nás predbiehajú a my sme trošku stagnovali. Tak sa toho chytil Slovenský futbalový zväz, ktorý dal povinnosť futbalovým akadémiám, aby mali pod svojou strechou žiačky, juniorky a toho roku prvýkrát aj ženy.“ 

Cieľom je prvá päťka

Najväčšiu pozornosť v doterajšom ročníku púta ženské mužstvo Ružomberka, ktoré si ako nováčik počína veľmi dobre a bojuje o horné priečky v tabuľke. Igor Bella pre RK Magazín prezradil, aké sú ambície jednotlivých tímov v tejto sezóne. 

„U žien je priorita dostať sa medzi prvých päť tímov. Vzhľadom na daný cieľ, to má tréner ťažšie, pretože musí ísť aj za výsledkami. Z daného dôvodu majú hráčky, ktoré sú aktuálne na lavičke, menej odohratých minút na svojom konte. Keď sa ale ženy dostanú medzi prvú pätku, tak nepôjde už tak o výsledky a určite dostanú šancu aj viaceré hráčky.“  

Podľa slov Igora Bellu dostávajú v kategórii junioriek a žiačok príležitosť všetky hráčky, ktoré sú aktuálne k dispozícií, pretože sa nekladie až taký veľký dôraz na výsledok ako v prípade žien. 

Spolupráca na skvelej úrovni 

Káder, ktorý je momentálne k dispozícii, je podľa Igora Bellu dostatočne kvalitný a menšie zmeny avizuje len v prípade najmladšej kategórie. „U žiačok potrebujeme doplniť zopár hráčok a keď sa nám to podarí, tak budeme mať dobrú východiskovú pozíciu pred ďalším ročníkom.“ 

Na záver rozhovoru priblížil šéf sekcie ženského futbalu svoje želanie do budúceho roka. „V prvom rade si želám, aby boli všetky hráčky zdravé. Prajem si, aby sme si s trénerským kolektívom rozumeli ako doteraz, pretože spolupráca s ním je veľmi dobrá a kvalitná.“ 

Titulná fotografia: Filip Kubáň.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.