Žiadajú otvoriť akvaparky, kúpaliská a plavárne

Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP), medzi ktorej členov patria aj liptovské akvaparky Bešeňová a Tatralandia, poslala vláde otvorený list.

Asociácia žiada súhlas s otvorením prevádzok akvaparkov a plavární  minimálne pre zaočkovaných a ľudí po prekonaní covidu. Navrhuje tiež zníženie DPH z 20 na 10 percent. V súčasnosti smú otvoriť len pre ubytovaných hostí z hotelov, ktorých sú súčasťou.

Otvorený list vláde a žiadosť o stretnutie

Asociácia chce upriamiť pozornosť na závažné problémy odvetvia a potrebu fungovania týchto zariadení minimálne v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19) bez ohľadu na to, či disponujú ubytovacími kapacitami. Súčasné nastavenie opatrení považuje za nelogické. Žiada o možnosť osobného stretnutia v čo najkratšej dobe.

„Prevádzkam, ktoré sú súčasťou hotelových rezortov, po 10. januári 2022 výrazne klesá dopyt po ubytovaní na úroveň okolo 10 percent z celkovej kapacity. Zariadenia bez ubytovacích kapacít a ich zamestnanci sú pri aktuálne platných opatreniach odsúdení na zánik,“ upozorňuje SAAKP v otvorenom liste, ktorý poskytla aj našej redakcii. SAAKP Otvorený list UVSR

Asociácia poukázala na to, že postupne sa otvára všetko, no na prevádzky, poskytujúce možnosť vykonávať aktivity, ktoré prispievajú k budovaniu imunity, sa však podľa nej zabúda. Dodáva, že s pandémiou je potrebné napriek vážnosti situácie naučiť sa žiť. Okrem vznesených požiadaviek sa sťažuje aj na nízke kompenzácie a rast cien energií či ďalších vstupov.

Prevádzky boli takmer rok uzatvorené

Podľa vlastných slov si uvedomujú vážnosť situácie, tvrdia však, že s pandémiou je potrebné sa naučiť žiť. „Naše prevádzky boli uzatvorené takmer celý jeden rok a výrazne obmedzené počas ďalších niekoľkých mesiacov. A to bez reálnej kompenzácie. Štát nám uzatváraním berie 100 percent príjmov a ponúka ako náhradu maximálne 10 percent kompenzáciu s niekoľkomesačným oneskorením,“ podotkla asociácia. Zároveň vyzýva na zavedenie 10-percentnej dane z pridanej hodnoty (DPH) na všetky služby cestovného ruchu.

„Odvetvie cestovného ruchu a rekreačného kúpeľníctva zažíva závažné štrukturálne problémy, ktoré sú pomaly neodvrátiteľné a bez okamžitej pomoci ťažko napraviteľné,“ zdôraznila SAAKP. Ich prioritou je, aby akvaparky, kúpaliská, plavárne a wellness zariadenia mohli za dodržania správnych epidemiologických opatrení fungovať minimálne v režime OP bez ohľadu na to, či disponujú ubytovacími kapacitami.

Rastú ceny komodít, energie aj tovarov

Asociácia tvrdí, že od svojho založenia čaká na otvorenú obojstrannú komunikáciu so zástupcami kompetentných rezortov a členmi konzília odborníkov. Frustrácia navyše podľa SAAKP rastie vplyvom zvyšovania cien energií, tovarov, materiálov a vstupných komodít.

„Napriek tomu pevne veríme, že sa nám podarí dosiahnuť konsenzus pre obnovenie našich prevádzok korektnou, pokojnou cestou a nebudeme nútení, podobne ako iné subjekty cestovného ruchu a športové zariadenia, prednášať naše požiadavky prostredníctvom protestov pred Úradom vlády SR,“ dodáva SAAKP v liste, pričom žiada o osobné stretnutie.

Tržby poklesli prevádzkovateľom aj obciam

Asociácia upozorňuje na pokles tržieb, ale aj odchod hostí do susedných krajín. „V porovnaní so zahraničnou konkurenciou predovšetkým v Poľsku a Maďarsku by nás v prípade navrhovaného režimu OP+ výrazne znevýhodňoval a spôsobil by ešte väčší odliv klientov do zahraničia, čo môže mať dlhodobý dopad na návštevnosť slovenských akvaparkov a kúpalísk, ale aj turisticky vyhľadávaných destinácií, vrátane regiónu Liptov.“ uviedol Peter Kolenčík, prevádzkový riaditeľ Vodného parku Bešeňová.

„Rekreačné kúpeľníctvo v zahraničí je výraznejšie dotované a podporované štátom pri čerpaní eurfondov a inou formou, zavedené opatrenia a podmienky sú miernejšie, nehovoriac o cenách služieb a energií. Predovšetkým nikde zo susediacich krajín (CZ, PL, HU) neregistrujeme zavedenie režimu OP+ pre prevádzky rekreačného kúpeľníctva. Ide o najprísnejší režim, ktorý zahŕňa duplicitné obmedzenia – okrem dvoch dávok vakcíny taktiež posilňujúcu dávku, negatívny test alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia a zároveň aj kapacitné obmedzenie,“ doplnil viceprezident asociácie.

„Navrhovaná maximálna kapacita 50 osôb, alebo 100 m2 krytej plochy na osobu je prijateľná pre menšie – kryté akvaparky, wellness zariadenia a saunové svety, určite nie pre naše niekoľkohektárové vodné parky na Liptove,“ dodal P. Kolenčík, ktorý pevne verí, že otvoria v režime OP totožne ako umelé vodné plochy (bazény a plavárne) v režime OP+, ktorý by platil len pre návštevu sáun.

Na uzatvorené akvaparky, kúpaliská a plavárne doplácajú nielen prevádzkovatelia, ale aj mestá a obce. Obec Bešeňová prišla podľa starostu Martina Barana za tieto dva roky len na dani za ubytovanie o takmer 200-tisíc eur. „Pre našu obec je to výrazný výpadok príjmov, ktoré nám chýbajú pri rozvojových projektoch. Mali sme v pláne pokračovať v rekonštrukcii chodníkov a ciest. Výpadok daní nám už nikto nenahradí, lebo samosprávy sa nemôžu uchádzať o žiadnu schému pomoci. Mnohé opatrenia preto vnímame ako nesystémové,“ uzavrel M. Baran.

Starosta Bešeňovej: Tento rok odovzdáme piatu a šiestu nájomnú bytovku. Kolegovia starostovia sa ma pýtajú, ako na to

Ilustračné foto: Vodný park Bešeňová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.