Derby cez kopec nespoznalo víťaza

Ružomberčania získali pod Urpínom bod. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v piatok 1. septembra v rámci 6. kola Niké ligy s MFK Dukla Banská Bystrica 1:1. Liptáci zaznamenali druhú deľbu bodov v sezóne.

Banskobystričania nastúpili na stredoslovenské derby v podstatne lepšom rozpoložení ako Ružomberok, keďže posledné tri ligové stretnutia vyhrali. Naposledy futbalisti spod Urpína ozbíjali vicemajstra z Dunajskej Stredy, ktorého zdolali 2:1.

Na druhej strane Liptáci v ostatnom ligovom vystúpení vybuchli, keď prehrali Trenčíne 1:4. V minulom kole mali „Tomkovci“ pauzu, keďže súboj so Slovanom Bratislava odohrajú až na konci septembra.

Nová posila s plnou minutážou

V základnej zostave Ružomberka nastúpila aj jeho nová akvizícia, český obranca Šimon Gabriel. Prvý polčas na Štiavničkách bol chudobný na príležitosti na oboch stranách, avšak o niečo viac v ňom bola nebezpečnejšia Dukla. Pod Urpínom bol prítomný aj slovenský reprezentačný tréner Francesco Calzona.

Úvodná 15-minútovka sa niesla v „oťukávacom“ režime. Prvú šancu zápasu si vypracovali v 18. minúte Ružomberčania, keď domáceho obrancu Borisa Godála šikovne obehol Tomáš Bobček, no jeho strela k vzdialenejšej žrdi mierila tesne vedľa.

Lacný inkasovaný gól

Dukla si o pár minút vytvorila prvú príležitosť v stretnutí, ktorú ihneď využila. V 24. minúte sa poľahky uvoľnil na ľavej strane Timotej Záhumenský, ten prihral Enzovi Maurovi Arevalovi Acostovi, ktorého neubránil Matúš Malý a španielsky útočník nekompromisnou strelou otvoril skóre duelu – 1:0.

nadstavenom čase úvodnej 45-minútovky mohol zvýšiť skóre domácich Martin Rymarenko, jeho zakončenie spoza šestnástky ale zneškodnil ružomberský brankár Ivan Krajčírik. Po prvom polčase preto vyhrávala Banská Bystrica najtesnejším rozdielom (1:0). Liptáci počas prvého dejstva ani raz neohrozili domácu bránu.

Zaslúžené vyrovnanie

Po zmene strán sa „Ruža“ prezentovala odlišným výkonom a v tejto časti hry bola mierne lepším tímom. Ružomberčania dali o sebe vedieť hneď na začiatku druhého polčasu, keď po prihrávke Tomáša Bobčeka vystrelil z hranice veľkého vápna Kristóf Domonkos, jeho pokus ale nesmeroval medzi ti žrde.

52. minúte sa ale oranžoví dočkali vyrovnávajúceho gólu, keď sa po centri Juraja Kotulu presadil v páde aktívny Tomáš Bobček1:1. 20 minút pred koncom riadneho hracieho času zakončoval opätovne Tomáš Bobček, lenže v tomto prípade nebol úspešný. V 78. minúte mohli Banskobystričania udrieť z ničoho nič, avšak Martin Rymarenko vo výbornej pozícii trestuhodne minul hosťujúcu bránu.

Spravodlivá remíza

Onedlho si Dukla vytvorila ďalšiu príležitosť, pri ktorej musel ružomberský brankár Ivan Krajčírik vybehnúť von z brány, lenže Tibor Slebodník netrafil z približne 35 metrov odkrytú hosťujúcu svätyňu. Vzápätí mohla víťazstvo na svoju stranu strhnúť „Ruža“, no jeden z domácich obrancov zaskočil prekonaného domáceho gólmana Matúša Hrušku.

Keďže zápas pod Urpínom bol niekoľkokrát prerušený kvôli ošetreniu jednotlivých hráčov, tak hlavný arbiter Bálint Kišš nadstavil9 minút. Napriek poriadnej porcii pridaných minút už diváci na Štiavničkách žiadnu výraznejšiu šancu nevideli. MFK Ružomberok remizovalMFK Dukla Banská Bystrica 1:1. Vzhľadom na priebeh duelu ide o spravodlivú deľbu bodov.

Po pohári príde pauza

Liptáci sú po neúplnom 6. kole Niké ligy na 8. mieste, so ziskom 5 bodov. Najbližší súboj čaká oranžových v stredu 6. septembra o 16:30 h, keď sa v rámci 3. kola Slovnaft Cupu predstavia na pôde účastníka IV. ligy – TJ Sokol Zubrohlava. Pohárový duel sa mal pôvodne uskutočniť až 27. septembra. V danom termíne ale odohrajú Ružomberčania odložený zápas 5. kola Niké ligy proti ŠK Slovan Bratislava.

Po pohárových povinnostiach „Tomkovcov“ čaká reprezentačná prestávka. Po jej uplynutí odohrá „Ruža“ najbližšie stretnutie v sobotu 16. septembra, keď na vlastnom štadióne vyzve nováčika najvyššej futbalovej súťaže – FC Košice.

Niké liga – 6. kolo:

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 1:1 (1:0)

Góly: 24. Acosta – 52. Bobček. Žlté karty: Migaľa, Godál, Richtárech – Múdry. Rozhodovali: Kišš – Ferenc, Vass. Diváci: 2835.

MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Godál, Willwéber – Migaľa (51. Pišoja), Ľupták (65. Hlinka), Záhumenský, Richtárech (84. Depetris) – Rymarenko – Acosta (65. Slebodník), Polievka.

MFK Ružomberok: Krajčírik – Kotula, Gabriel, Malý, Selecký (87. Úradník) – Lavrinčík, Zsigmund (68. Múdry), Domonkos (68. Tučný) – Šefčík (74. Chobot), Gerec (87. Boďa), Bobček.