Deti z Liptovských Sliačov koledovali u prezidentky

Koledníci Dobrej noviny z Liptovských Sliačov prinášajú ľuďom radostnú zvesť o narodení Ježiša Krista už 27 rokov. Skupina detí a dospelých potešila veriacich z rodnej obce a ich priaznivcov piesňami a vianočnými vinšami, vzhľadom na pandemické opatrenia, len online.

„Koledovali sme prostredníctvom videa a cez obecný rozhlas. Pokladničku sme umiestnili do kostola, kam mohli ľudia venovať na dobrý účel ľubovoľnú čiastku“, povedala vedúca skupiny Ivana Jacková. Tento raz na dobrý účel vyzbierali najvyššiu sumu v histórii svojho koledovania – bezmála 4.500 €.

Deti svojím spevom a pekným slovom pozdravili vo štvrtok 13. januára aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá im za krásne posolstvo poďakovala a finančne prispela na Dobrú novinu. „Za odmenu sme absolvovali prehliadku Prezidentského paláca a dostali sme drobné darčeky“, dodala I. Jacková.

Prezidentka podporila koledníkov Dobrej noviny

Tisíce koledníkov Dobrej noviny z celého Slovenska reprezentovala v Prezidentskom paláci skupinka z Liptovských Sliačov. Návšteva v Bratislave sa uskutočnila na pozvanie riaditeľa Dobrej noviny SR Daniela Fialu, ktorý bol u hlavy štátu spolu so Sliačanmi.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej spájajú krásnu tradíciu koledovania so zbierkou na dobrý účel. „Malí koledníci a koledníčky z Liptovských Sliačov, ktorí sú súčasťou projektu Dobrá novina, prišli koledovať do Prezidentského paláca. S koledovaním je spojená aj zbierka určená pre rozvojové krajiny. Týmto spôsobom nás koledníci z Dobrej noviny počas vianočného obdobia, ale aj neskôr v januári, obdarúvajú krásnymi slovenskými koledami, aby neskôr mohli obdarovať ľudí, ktorí to veľmi potrebujú. Ďakujem im, že už viac ako 20 rokov udržujú túto tradíciu.” Koledníci prezidentke Zuzane Čaputovej zaspievali, zavinšovali a popriali veľa požehnania v roku 2022. Na záver svojho vystúpenia na nádvorí Prezidentského paláca ju obdarovali symbolickým darčekom, bábikou v kabani, tradičnom dievčenskom ľudovom kroji z Liptovských Sliačov.

Verejná zbierka na pomoc Afrike

Dobrá novina je celoslovenská kolednícka akcia, ktorá sa koná pravidelne v sviatočnom období. Organizuje ju eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Verejná zbierka je určená na podporu humanitárnych a rozvojových projektov v subsaharskej Afrike.

Tí koledujú vo svojej rodnej obci od samého začiatku koledníckej akcie, nepretržite už 27 rokov. Riaditeľ Dobrej noviny Daniel Fiala vo svojom úvodnom príhovore poukázal na to, ako je celý svet prepojený: „Súčasná situácia nám okrem ťažkostí ukazuje, ako veľmi sme vo svete prepojení a ako naše skutky môžu ovplyvniť človeka v inej časti našej planéty. My to dobre vieme, pretože vidíme ovocie koledovania a solidarity v životoch ľudí, ktorí vďaka verejnej zbierke dostávajú šancu žiť dôstojne. Každý rok nás štedrosť Slovákov presviedča, že sme spoločnosť, ktorej záleží na osude tých, ktorí žijú v náročných životných podmienkach, napríklad aj v krajinách subsaharskej Afriky.”

Krátko sa vrátil aj k septembrovej návšteve Svätého Otca Františka a jeho odkazu mladým Slovákom: „My sa každý rok cez koledovanie rozhodujeme konať v duchu tejto jeho výzvy: vstať z pohodlia našich domovov do mrazivej zimy, ohlásiť dobrú novinu našim susedom, rodinám, starým ľuďom, ale i núdznym v Keni, Ugande, Etiópii, Južnom Sudáne a prispieť tak svojou troškou k lepšiemu a dôstojnejšiemu životu chudobných.”


Text k foto: Prezidentka Zuzana Čaputová prijala koledníkov Dobrej noviny z Liptovských Sliačov.

Foto: Jana Zuskinová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.