Famózny revanš Ružomberčaniek. Košiciam nedali žiadnu šancu na úspech

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 22. januára v rámci 3. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien v skupine o titul s Young Angels Košice 87:55. Ružomberčanky tak najlepším možným spôsobom dali zabudnúť na minulotýždňovú prehru s Piešťanskými Čajkami, ktorou ukončili 16-zápasovú víťaznú sériu.

Favoritom stretnutia boli hosťujúce hráčky, ktoré si v uplynulom zápase pripísali len prvú ligovú prehru v tomto ročníku. Napriek tomu chceli Liptáčky nadviazať na výborné výkony z predošlých duelov a svojim priaznivcom sa chceli rehabilitovať za nečakaný výpadok na domácej palubovke.

Domáce hráčky sa naopak viezli na víťaznej vlne. V ostatných šiestich dueloch slovenskej ligy vyhrali. V 1. kole nadstavbovej časti sa Košičankám dokonca podarilo prekvapujúco zvíťaziť v Piešťanoch o jediný bod (75:74) a pripravili favoritovi nečakanú prehru. „Anjelky“ naposledy ťahali za kratší koniec 27. novembra, kedy na domácej palubovke prehrali práve s Ružomberkom. Košičanky tak Liptáčkam mali čo odplácať.

Fantastický prvý polčas v podaní Ružomberka

Úvod zápasu patril domácim hráčkam. Tie sa dostali do vedenia 4:0, ale ako sa napokon ukázalo, bolo to jediný a zároveň poslednýkrát v stretnutí, kedy „anjelky“ viedli. Ružomberčanky zakrátko preklopili vedenie vo svoj prospech (4:5). Košičanky sa snažili náskok „Ruže“ skresať, čo sa im aj podarilo a v priebehu prvej štvrtiny ho znížili na rozdiel jedného bodu (6:7).

Scenár sa opakoval aj o niekoľko minút neskôr, keď „anjelky“ znížili vedenie Liptáčok opäť na úroveň jediného bodu (9:10). Od tejto chvíle to bola ale spanilá jazda hosťujúceho tímu, ktorá sa mierne zastavila až v druhom polčase. Od stavu 10:9 v prospech Ružomberka zaknihovali Liptáčky deväť bodov po sebe a ušli Košičankám na rozdiel 11-tich bodov. Úvodnú štvrtinu ovládla „Ruža“ v pomere 20:9 a výrazným spôsobom sa priblížila k výhre v tomto stretnutí.

Aj druhá desaťminútovka pokračovala v podobnom duchu ako prvá. Úvodné body síce zaznamenali domáce hráčky (11:20), následne ale prišla ďalšia skvelá pasáž Ružomberčaniek. Tie zaknihovali deväťbodovú šnúru a svoj náskok v polovici druhej štvrtiny navýšili na rozdiel 19-tich bodov (11:30). Domáce „anjelky“ sa síce snažili, ako len mohli, ale hosťujúce hráčky boli v „laufe“. Náskok „Ruže“ sa počas druhej desaťminútovky udržiaval na takmer 20-bodovej hranici a postupom času iba narastal.

Ku koncu druhej časti hry Liptáčky navýšili svoje vedenie na úroveň 21 bodov (15:36). Potom síce domáci tím zaznamenal dva body, následne sa ale o slovo opäť prihlásila „Ruža“. V záverečných minútach prvého polčasu zaknihovali Liptáčky sedem bodov po sebe a odskočili Košičankám na rozdiel priepastných 26-tich bodov. Druhú štvrtinu ovládla Ružomberčanky suverénne 23:8 a celkovo pred prestávkou viedli vysoko 43:17 a v tom momente nebolo pochýb o tom, kto tento duel vyhrá.

Vyrovnané druhé dejstvo ovládli Liptáčky

Tretia 10-minútovka sa niesla vo vyrovnanejšom duchu, napriek tomu sa ale Ružomberčankám podarilo mierne navýšiť ich vedenie. Úvodné body druhého dejstva zaznamenali „anjelky“, ale Liptáčky na to odpovedali úspešným trojkovým pokusom (19:46). Od stavu 22:48 zaknihovali Košičanky prvú dobrú pasáž v stretnutí, keď zaznamenali 6 bodov po sebe a mierne skorigovali náskok Ružomberka na úroveň 20-tich bodov (28:48). Potom sa o slovo prihlásili aj hosťujúce hráčky s úspešným dvojkovým pokusom (28:50).

Následne „anjelky“ zaznamenali 4 body po sebe a priblížili sa súperkám na rozdiel 18-tich bodov (32:50). Ružomberčanky ale držali zápasové obraty vo svojich rukách a žiadnu drámu v stretnutí nepripustili. Onedlho bol náskok Liptáčok opäť na úrovni 21 bodov (32:53). Košičanky síce zaznamenali dva úspešné trestné hody (34:53), ale záver tretej štvrtiny patril Ružomberčankám. Tie zaknihovali deväťbodovú šnúru a svoje vedenie zveľadili na rozdiel 28-tich bodov (34:62). Veľmi vyrovnanú tretiu desaťminútovku vyhrala „Ruža“ 19:17 a smerovala k jasnému víťazstvu v stretnutí.

Aj záverečná štvrtina mala vyrovnaný priebeh. Hneď na začiatku poslednej desaťminútovky Ružomberčanky navýšili svoje vedenie na úroveň 30-tich bodov (34:64). Následne sa hra prelínala zo strany na stranu, ale náskok Ružomberka sa pohyboval na 30-bodovej hranici. Košičankám sa ho síce podarilo skresať na rozdiel 29-tich bodov, hosťujúce hráčky ho ale ihneď navýšili na úroveň 32-tich bodov (40:72).

Od stavu 44:74 zaznamenali Liptáčky minisériu piatich bodov po sebe a svoj náskok navýšili až na 35 bodov (44:79). Košičanky sa ale nevzdali a zakrátko sedembodovou šnúrou vedenie „Ruže“ znížili na rozdiel 28-tich bodov (51:79). Ružomberčanky o chvíľu premenili dva trestné pokusy a prekonali 80 bodov (51:81). V závere duelu sa „anjelkám“ opäť podarilo znížiť náskok Ružomberka pod 30 bodov (55:83). Posledné slovo v zápase mali ale Liptáčky. V závere stretnutia zaznamenali štyri body a duel v Košiciach vyhrali jednoznačne 87:55.

Zápas Američaniek

Najviac bodov v stretnutí za Ružomberok zaknihovala Američanka Marté Graysová, ktorá svoj výborný výkon okorenila 17 bodmi, ku ktorým pridala 4 doskoky. Skvelo jej sekundovali legionárky v oranžovom drese. Američanka Adrianne Motleyová a Chorvátka Josip Pavićová zaznamenali zhodne po 14 bodov v dueli. Zo Sloveniek sa najviac darilo Miroslave Praženicovej, ktorá zaťažila konto súpera 11 bodmi.

Young Angels Košice bodovo potiahla Američanka Valerie Higginsová, ktorá v stretnutí dala 17 bodov, ku ktorým pridala 13 doskokov. Krok s ňou držala predovšetkým Channon Flukerová, ktorá v dueli zaznamenala 14 bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v košickom drese uzatvorila Ema Rodáková, ktorá dosiahla 9 bodov v stretnutí.

Ružomberčanky zaznamenali v zápase vyššiu úspešnosť streľby (47 %) ako Young Angels Košice (28 %). Aj v premieňaní trojkových pokusov sa viacej darilo Liptáčkam, ktoré mali takmer 32-percentnú úspešnosť, oproti 10-percentnej na košickej strane. Ružomberčankám sa darilo hlavne v prvej a poslednej štvrtine, keď premenili každý druhý strelecký pokus. Košičanky boli úspešné predovšetkým v záverečnej desaťminútovke, kedy mali 53-percentnú presnosť streľby. Naopak, v druhej štvrtine to bolo iba na úrovni 16-tich percent.

Najlepší výkon v sezóne

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol veľmi spokojný s výkonom svojich zverenkýň v tomto stretnutí. Po minulotýždňovej prehre, kedy nešetril kritikou, sa mu dnešný zápas pozdával. „Tak ako minulý týždeň s Piešťanmi sme všetci, vrátane mňa, hrali zle, teraz to bolo celkove fakt dobré. Bol to azda náš najlepší výkon v aktuálnej sezóne v extralige. Od začiatku dievčatá boli veľmi koncentrované, dobre bránili.“

Ružomberskému kormidelníkovi sa páčil predovšetkým prvý polčas. Druhé dejstvo hry, napriek tomu, že bolo vyrovnanejšie, jeho mužstvo taktiež vyhralo. „Prvý polčas sme úplne mali v rukách, v druhom sa súper nevzdal, snažili sa ešte o niečo, aj zónovou obranou, ale vyhrali sme, hoci nie dominantne i tretiu a štvrtú štvrtinu.“

Basketbalistky MBK Ružomberok si po víťazstve nad Košicami upevnili prvé miesto v skupine o titul. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 29. januára, keď sa predstavia v meste pod Urpínom, kde si zmerajú sily s Banskou Bystricou.

Ďalší zápas odohrajú Liptáčky až o tri týždne neskôr, 19. februára, kedy sa predstavia na palubovke svojho najväčšieho konkurenta v boji o titul – Piešťan. Keďže sa počas februára uskutoční Česko-Slovenský pohár, nasledovaný reprezentačnou prestávkou a Slovenským pohárom, najbližšie sa „Ruža“ predstaví v Koniarni až 5. marca, keď uzavrie skupinu o titul duelom s Young Angels Košice.

Young Angels Košice – MBK Ružomberok 55:87 (9:20, 17:43, 34:62)

Body za Young Angels Košice: Higginsová 17, Flukerová 14, Rodáková 9, Bohušová, Knappová a Oštádalová po 4, Plavnická 3. MBK Ružomberok: Graysová 17, Motleyová a Pavićová po 14, Praženicová 11, Buknová a Turudićová po 9, Burová a Stašová po 6, Havranová 1. Trojky: 2-7. Diváci: 100. Úspešnosť streľby: 28% – 47% TH: 21/17 – 14/10. Rozhodovali: Zubák, Karniš a Čurilla. Štvrtiny: 9:20, 8:23, 17:19, 21:25.

Text k foto: Ružomberské basketbalistky odčinili minulotýždňovú prehru s Piešťanmi vysokým víťazstvom v Košiciach. Foto: Rudolf Maškurica