Fantastické Ružomberčanky získali Slovenský pohár! Vo finále porazili Piešťanské Čajky

Basketbalistky MBK Ružomberok získali Slovenský pohár. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v nedeľu 27. februára vo finále národného pohára proti Piešťanom 59:47. Liptáčky tak pridali do svojej vitríny 4. triumf v Slovenskom pohári a prvý od sezóny 2019/2020, keď ho naposledy zdvihli nad hlavu.

Ružomberčanky v aktuálnom kalendárnom roku zaznamenali v 8 zápasoch až 4 prehry. Zo spomínaných 4 neúspešných vystúpení trikrát podľahli Piešťanským Čajkám. Ani vicemajster z Piešťan nezažíva v novom roku najlepšiu fazónu. V 8 doterajších dueloch zaknihovali Čajky 3 prehry, pričom dvakrát neuspeli s Young Angels Košice.

Na druhej strane sa ale Piešťanom podarilo zaznamenať až 3 výhry nad ich najväčším konkurentom v boji o titul – MBK Ružomberok. Liptáčky tak vo finále Slovenského pohára mali Piešťanom čo odplácať.

MBK Ružomberok a Piešťanské Čajky sa ako dva najlepšie tímy po skončení základnej časti Extraligy predstavili priamo v semifinále národného pohára. „Ruža“ si v semifinále poradila s húževnatými bystrickými „pumami“ 52:45. Piešťany sa v druhom semifinálovom súboji stretli s košickými Young Angels. Čajkám sa napriek dvom neúspešným zápasom s týmto súperom do trojice podarilo zvíťaziť, a po výhre 82:73 postúpili do finále Slovenského pohára.

Vyrovnaná prvá štvrtina

Začiatok prvej desaťminútovky vyšiel dokonale Liptáčkam. Úvodné body duelu zaznamenala domáca Miroslava Praženicová, ktorá úspešnou „trojkou“ naštartovala výbornú pasáž Ružomberčaniek (3:0). Následne pridala „Ruža“ ešte 5 bodov a v úvode prvej časti hry viedla 8:0. Potom sa ale o slovo prihlásili aj Piešťany, ktoré zásluhou 7-bodovej šnúry znížili manko na súpera na rozdiel jediného bodu (8:7). V nasledujúcich minútach sa hra prelínala zo strany na stranu a rovnako to platilo aj o skóre tohto duelu.

Liptáčky viedli 10:7, o chvíľu na to 12:9, ale Piešťanské Čajky vždy stratu na súpera skorigovali na rozdiel dvoch bodov. Záver úvodnej desaťminútovky vyšiel lepšie Ružomberčankám, ktoré dali 5 bodov. Piešťankám vyšiel len úspešný dvojkový pokus zásluhou Alice Moravčíkovej. Po prvej štvrtine viedol Ružomberok 17:13 a druhá desaťminútovka sľubovala zaujímavý basketbal.

Vynikajúca druhá desaťminútovka v réžií domácich

Druhá štvrtina bola v réžií Ružomberčaniek. Hneď v jej úvode zaznamenali Liptáčky 4 body a odskočili Piešťanom na rozdiel 8 bodov (21:13). Na jeden úspešný trestný hod Čajok (21:14), „Ruža“ ale odpovedala 4 bodmi v rade (25:14). Ružomberčanky si v tejto časti hry začali vytvárať čoraz väčší náskok. V polovici druhej desaťminútovky viedli Liptáčky už o 12 bodov (28:16).

Piešťany síce stav mierne skorigovali (28:18), potom ale prišla dobrá pasáž domáceho celku, ktorý 4-bodovou šnúrou odskočil na rozdiel 14-tich bodov (32:18). Vzápätí síce zaznamenali Piešťany úspešný trojkový pokus, Ružomberčanky však odpovedali rovnakým spôsobom (35:21). Záverečné body v druhej desaťminútovke patrili Čajky, nič to však nezmenilo na tom, že po polčase viedli Ružomberčanky 35:23 a boli na najlepšej ceste získať Slovenský pohár.

V druhom polčase reklama na basketbal

Tretia štvrtina vyšla lepšie Piešťanom, ktoré hneď na jej začiatku zaznamenali 3 body a mierne znížili manko na súpera (35:26). Následne ale domáca Miroslava Praženicová premenila 2 úspešné trestné hody (37:26). Piešťany o chvíľu na to kontrovali úspešnou „trojkou“ Natálie Martiškovej (37:29). V ďalšom priebehu zápasu si Ružomberčanky udržiavali 8-bodové vedenie (41:33). Následne Marté Graysová úspešnou „trojkou“ prinavrátila Liptáčkam dvojciferné vedenie (44:33).

Piešťanské Čajky následne zaznamenali 2 body a jemne znížili náskok Ružomberka (44:35). O chvíľu na to sa Piešťany priblížili Liptáčkam na rozdiel 6-tich bodov zásluhou úspešnej „trojky“ Matei Tadićovej (44:38). O pár sekúnd ale zaznamenala Teodora Turudićová úspešný trojkový pokus a Liptáčky opäť viedli o 9 bodov (47:38). V ďalších minútach si oba tímy dali streleckú „pauzu“ a do konca tretej časti hry sa už stav nezmenil. Po tretej desaťminútovke tak Ružomberčanky viedli 47:38 a pred poslednou štvrtinou mali všetko vo vlastných rukách.

Skvelý záver zápasu

Začiatok poslednej časti hry vyšiel lepšie Piešťanom, ktoré vďaka premenenej „trojke“ Natálie Martiškovej znížili náskok „Ruže“ na úroveň 6-tich bodov (47:41). Následne ale Liptáčky zaznamenali 2 úspešné trestné hody zásluhou Adrianny Motleyovej (49:41). Piešťany sa napriek nepriaznivému stavu nevzdávali a vďaka 4 bodom Alice Moravčíkovej, v priebehu niekoľkých sekúnd, výrazne zdramatizovali zápas (49:45). Následne si tréner Ružomberka Juraj Suja zobral oddychový čas a ako sa neskôr ukázalo, urobil správne.

Ružomberčanky potom zaznamenali vynikajúcu 10-bodovú šnúru a odskočili Čajkám na rozdiel nedostihnuteľných 14 bodov a definitívne rozhodli o osude stretnutia (59:45). Piešťany sa v závere duelu zmohli len na 2 body (59:47). Ružomberčanky tak po zaslúženej výhre 59:47 oslavujú štvrtý triumf v Slovenskom pohári, ktorý sa po 9-tich rokoch uskutočnil v ružomberskej Koniarni. Liptáčky tak najlepším možným spôsobom dali zabudnúť na tri prehry v aktuálnom ročníku s Piešťanskými Čajkami a v jednom z najdôležitejších zápasov v tejto sezóne predviedli vynikajúci výkon.

Zápas v réžií Američaniek

Najviac bodov v zápase zaknihovala Ružomberčanka Adrianne Motleyová, ktorá svoj vynikajúci výkon „okorenila“ ziskom 19-tich bodov. Krok s ňou držala legionárka Marté Graysová, ktorá zaznamenala 10 bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v domácom drese uzatvorila Miroslava Praženicová, autorka 9-tich bodov.

Piešťanské Čajky bodovo potiahla predovšetkým Sarah Bootheová, ktorá zaťažila konto súpera 12 bodmi. Skvelo jej sekundovala Natália Martišková, ktorá zaznamenala 11 bodov. Za zmienku stojí aj 7 bodov Chorvátky Matei Tadićovej.

Ružomberčanky napriek víťazstvu mali v zápase len 30-percentnú úspešnosť streľby. Piešťanským Čajkám sa strelecky tiež veľmi nedarilo, keď zaznamenali 32-percentnú presnosť. Liptáčkam sa naopak viac darilo v hodoch spoza trojkového oblúka, keď premenili každý tretí pokus. Piešťanská úspešnosť streľby v rámci trojkových pokusov sa zastavila na 27 percentách.

Spokojnosť so ziskom národného pohára

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol mimoriadne spokojný so ziskom Slovenského pohára. Chválou nešetril ani svoje zverenkyne. „Som vďačný za toto víťazstvo a hrdý na svoje dievčatá. Stále veríme v seba, veľmi dobre sme bránili. Mali sme obrovskú energiu na útočnom doskoku a disciplínu. 18 útočných doskokov a len osem strát, to hovorí za všetko. Vážili sme si loptu, tento výkon mal pre mňa fantastické parametre.“

Ružomberskému kormidelníkovi sa vo finálovom zápase pozdávala defenzívna, ako aj ofenzívna činnosť jeho mužstva. Manažér „Ruže“ bol predovšetkým spokojný s obranou jeho hráčok počas národného pohára. „Dobrá obrana nám vyhrala tento pohár. Konečne sme niečo aj trafili, nie je to ešte optimálne, ale som šťastný za hráčky, že ukázali počas celého turnaja vynikajúcu obranu s minimom inkasovaných bodov.”

Najbližšie čaká na „Ružu“ posledný duel v rámci skupiny o titul, ktorý odohrá v sobotu 5. marca, keď v Koniarni hostí Young Angels Košice. Po tomto stretnutí príde na rad play-off ženskej basketbalovej extraligy. Vlaňajší titul obhajujú Ružomberčanky, ktoré vo finále zdolali Piešťanské Čajky 3:2 na zápasy.

Bronz získali Košice

Úvodný zápas nedeľňajšieho programu, ktorý bol zároveň súbojom o 3. miesto, obstarali Young Angels Košice a Banská Bystrica. Favoritom tohto duelu boli Košičanky, ktoré minulý rok získali v domácom prostredí Slovenský pohár. Úvodnú, mimoriadne vyrovnanú štvrtinu, získali vo svoj prospech Košičanky, ktoré ju vyhrali 19:17. Druhú desaťminútovku opätovne zvládli lepšie Young Angels, ktoré si počas nej vytvorili 9-bodový náskok, ale bystrické „pumy“ ho znížili na rozdiel 5-tich bodov. Po polčase viedli Košičanky 34:29 a smerovali za ziskom bronzových medailí.

Tretia štvrtina ale priniesla pre favorita z Košíc poriadny šok. Húževnaté „pumy“ sa do Košičaniek poriadne „zahryzli“ a tretiu desaťminútovku ovládli jednoznačne 23:16. Pred poslednou častou hry tak Bystričanky viedli 52:50 a mali na dosah mimoriadne cenný triumf. Young Angels ale nenechali nič na náhodu a v záverečnej štvrtine si 8-bodovou šnúrou vytvorili rozhodujúci náskok pred „pumami“ (63:55).

Tie sa síce snažili o zdramatizovanie zápasu, čo sa im aj podarilo (72:67), na viac sa už ale nezmohli. Záver poslednej štvrtiny si Košičanky suverénne postrážili a svoje vedenie v stretnutí navýšili. Young Angels Košice tak po výhre 77:69 zaslúžene oslavujú zisk bronzových medailí. Naopak, Bystričankám ostal v rukách „čierny Peter“. Košičanky v tomto stretnutí bodovo potiahla predovšetkým Američanka Valerie Higginsová, ktorá zaznamenala úctyhodných 26 bodov. V drese bystrických „púm“ predviedla skvelý výkon legionárka Kyra Lambertová, autorka 25 bodov.

Výsledky nedeľňajšieho programu:

Zápas o 3. miesto: Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 77:69 (19:17, 34:29, 50:52)

Body za Young Angels Košice: Higginsová 26, Jewet-Gillesová 20, Flukerová 16, Dulovičová 8, Urbanová 3, Rodáková a Ošťádalová po 2 – Banská Bystrica: Lambertová 25, Striešová 11, Janštová 10., Grigerová 9, Burney-Robinsonová 8, Vargová 6. Trojky: 5-4. Diváci: 40. Úspešnosť streľby: 45 % – 40 %. TH: 21/18 – 15/11. Rozhodovali: Karniš, Bartoš, Donovalová. Štvrtiny: 19:17, 15:12, 16:23, 27:17.

Finále: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 59:47 (17:13, 35:23, 47:38)

Body za MBK Ružomberok: Motleyová 19, Graysová 10, Praženicová 9, Havranová a Burová po 6, Turudićová 5, Stašová 4 – Piešťanské Čajky: Bootheová 12, Martišková 11, Tadićová 7, Moravčíková 6, Andělová a Jamesová po 5, Hašková 1. Trojky: 7-6. Diváci: 350. Úspešnosť streľby: 30 % – 32 %. TH: 13/12 – 9/7. Rozhodovali: Šarišský, Doušek, Obertová. Štvrtiny: 17:13, 18:10, 12:15, 12:9.