Za každou fotografiou je príbeh. 100 rokov „Otec a syn“

V Ružomberku otvorili výstavu rodiny Kralovenských.

V sobotu 9. novembra 2024 o desiatej hodine dopoludnia v mekke fotografie ako sa zvykne povedať na Slovensku a nielen v Ružomberku, otvorili výstavu „Otec a syn“. Mesto, ktoré sa snúbi s fotografiou už 101. rok od októbra tohto roku to dokonale demonštrovalo v priestoroch nedávno postaveného objektu Yell point na Bystrickej ceste. Mnohopočetná návšteva potvrdila konštatovanie, že za každou fotografiou je príbeh.

Usporiadať spoločnú výstavu fotografií, ktorá by reprezentovala dve generácie, a najmä generácie, ktoré majú spoločne fotografovanie, ktorých spája fotografia je výnimočné tým, že jeden je otec a druhý je syn.

Vďaka pomoci priateľov zo Zväzu slovenských fotografov (ZSF) pri inštalácii fotografií, podpory rodiny, hudobného sprievodu počas vernisáže Petrovej vnučky Lilky a ponúkanom občerstvení, mohol návštevník vernisáže zhliadnuť desiatky vynikajúcich fotografií Vladimíra a Petra Kralovenských.

Mesto Ružomberok udelilo Vladimírovi Kralovenskému „Cenu primátora mesta“ „In memoriam“. Ďalej Mesto Ružomberok udelilo Petrovi Kralovenskému „Pamätný list“ pri príležitosti vernisáže „Otec a syn“ a z rúk predsedu ZSF Ľubomíra Schmidu bol Petrovi Kralovenskému udelený „Zlatý odznak Zväzu slovenských fotografov“. Výstavu Kralovenských môžete navštíviť v Liptovskom múzeu v Ružomberku, ktorá potrvá do 30 novembra tohto roku.

Zapísal sa do siene slovenskej fotografie

Vďaka všetkým ľuďom dobrej vôle, usporiadateľom a podporovateľom z ústredia ZSF mohol profesionálny fotograf a amatér vidieť vernisáž fotografií otca Vladimíra a jeho syna Petra. V otváracom prejave usporiadateľa, syna Petra, primátora mesta, bývalých primátorov mesta a predsedu ZSF upriamili účastníci podujatia pohľady na najznámejšiu fotografiu „Cigánsky tanec“, ktorou sa Vladimír Kralovenský zapísal do siene slovenskej fotografie. Termín podujatia v Yell point, na území ktorého kedysi stála tehelňa, nevznikol náhodne, tak ako náhodne nevzniká fotografia, za ktorou je príbeh fotografa, aj v príhovore predsedu ZSF.

V tomto roku je práve sto rokov od narodenia Vladimíra Kralovenského, ktorý to v Ružomberku s fotografmi potiahol aj ako predseda Fotoklubu, a to od roku 1952 do roku 1962. Aj keď jablko nepadá ďaleko od stromu, čo je známym slovanským porekadlom, predsa padlo ešte bližšie k otcovi. Šesťdesiatosemročný syn, doktor práv Peter to dokazuje po ňom, keď nestačí v slovenskej fotografickej historiografii prečítať si ocenenia, ktoré mu boli za jeho fotografie na Slovensku ale aj v zahraničí udelené. Za dobrou a kvalitnou fotografiou, ktorá je príbehom každého fotografa treba z domova odcestovať aj do vzdialenejších krajín.

Severský a veterný Island, Lofoty za polárnym kruhom, Dolomity, severný Balt, ale aj malebné Toskánsko, to náležite dokumentujú z objektívu kamery Petra Kralovenského. Ďalšie domáce fotografie Petra by mohli byť aj obrazmi, ako to v príhovore zdôraznil predseda ZSF.

Naplnenie očakávaní domácej fotografickej a kultúrnej verejnosti

Ružomberský Yell point v sobotu dopoludnia v jeho moderných priestoroch naplnil očakávanie domácej fotografickej a kultúrnej verejnosti. V príhovoroch k otcovi a synovi bolo cítiť spätosť a hlbší vzťah k fotografickému umeniu. Tie ďalšie poskytli matadori ružomberskej, československej a slovenskej fotografie. V príhovoroch bývalých primátorov mesta Igora ČomboraJuraja Čecha a rovnako aj súčasného primátora Ľubomíra Kubáňa bolo dosť k téme fotografie a jej podpore do budúcich období povedané. Okrem toho aj k ružomberskej stovke, ktorú si nedávno v júni pripomenul domáci klub FK RK 1924.

Prišli aj spomienky, ako sa mnohí učili od svojich učiteľov z čias, keď neboli digitálne fotoaparáty a mobily a keď čiernobielej fotografii vládli laboratória s vývojkami s chemickým vzorcom AgBr, ako bromidu strieborného. Štefan Ižo, taktiež dlhoročný a súčasný predseda   klubu FK RK 1924 a obzvlášť i najstarší ružomberský 85-ročný fotografický matador Fedor Polóni (vo štvrtok 14. 11. 2024 v Galérii Rozeta otvoril výstavu Hranológ s monografiou Fedor Polóni a Čriepky, pozn. aut.) prispeli svojimi zaujímavými príhovormi k zdarnému priebehu výročného podujatia vernisáže „Otec a syn“.

O to viac, práve v meste, kde kultúra v poslednom období zaznamenáva úspech a početnosť navštívených podujatí, ako atribútu a faktu čo dokumentujú miestne tlačové dvojtýždenníky. To posledné, sobotné – fotografické bolo aj stretnutím fotografických rodín, priaznivcov umenia a predovšetkým ľudí, ktorí majú spoločné koníčky a záujmy a bolo aj stretnutím prizvaných hostí, ktorí si v priateľskom a príjemnom prostredí v ich debatách vzájomne porozumeli.

Foto – autor

V Ružomberku otvorili zaujímavú výstavu, nájdete na nej fotografie otca a syna

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.