Galéria Ľudovíta Fullu je v kritickom stave

Riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu tvrdí, že sú pripravení galériu zachrániť. Foto: Jaroslav Moravčík
Budova galérie je výrazne poškodená, do priestorov tečie voda. Fullove diela začínajú postupne presúvať.

Galériu Ľudovíta Fullu (GĽF) v Ružomberku čaká sťahovanie. Dôvodom je narušená statika budovy, ktorá ešte neprešla žiadnou zásadnou rekonštrukciou.

,,Budova dožíva, poslednou kvapkou bola decembrová havária, riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu nás požiadala, aby sme odtiaľ diela odviezli a deponovali ich vo Zvolene,“ povedala pre TASR generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá.

Havarijný stav potvrdila aj riaditeľka Galérie Ľ. Fullu Zuzana Gažíková. ,,Momentálny stav galérie je tak nevyhovujúci, že je potenciálnym rizikom pre samotné diela. Už v minulom roku sme museli niektoré diela odniesť do depozitára.“ Upozornila, že galéria venovaná dielam jednej z najvýznamnejších osobností slovenského výtvarného umenia 20. storočia sa za vyše 50 rokov nedočkala zásadnej rekonštrukcie.

Sťahovanie všetkých Fullových diel zo stálej expozície je už naplánované. Riaditeľka GĽF informovala, že diela pripravujú na prevoz, ktorý vyšiel na 14. februára. “Z lásky k Fullovi už nemôžeme otáľať.”

Galéria pripravuje aj rozlúčkovú akciu s názvom „Goodbye party“, v rámci ktorej sa môžu návštevníci rozlúčiť s významnými dielami svetového maliara Ľudovíta Fullu. Opätovný návrat jeho diel bude možný až po kompletnej rekonštrukcii.

Poškodená statika a voda v interiéri

V celom objekte sú zastarané elektrické rozvody, prehrdzavené rozvody vody, nevyhovujúca pôvodná kanalizácia, tepelnoizolačné vlastnosti objektu a svetelno-klimatické podmienky v expozícii.

Jedným z najzávažnejších problémov je narušená statika. ,,Kvôli vyplavovaniu podložia klesá časť objektu. Dôsledkom nerovnomerného sadania je zväčšujúca sa horizontálna trhlina v obvodovej stene, porušené átrium, deformácia okenných konštrukcií v celom objekte, praskanie veľkoformátových sklenených výplní,” vysvetlila Gažíková. Porušený je podľa nej aj zvod dažďovej vody zo strechy prízemnej časti, čo spôsobuje zatekanie do výstavnej siene na prízemí.

V celom objekte sú výrazné poškodenia, ktoré potrebujú rekonštrukciu. Foto: Galéria Ľudovíta Fullu
V celom objekte sú výrazné poškodenia, ktoré potrebujú rekonštrukciu. Foto: Galéria Ľudovíta Fullu

Ďalší vážny problém má galéria v stálej expozícii Ľ. Fullu na poschodí. „V tejto časti je porušená strecha, do objektu zateká až tak, že voda tečie prúdom do interiéru. Tento stav sa nedá opraviť, voda môže kdekoľvek vtekať do objektu a vytekať,” dodala riaditeľka GĽF, ktorá na zhoršenú situáciu budovy upozorňuje výstavou Trinásta komnata.

Výstava je otvorená do 22. marca. „Je to zúfalý výkrik, kde ukazujeme návštevníkovi naše problémy, ktoré obyčajne sme sa pred ním pokúšali skryť. Poukazujeme na to, prečo sme sa rozhodli Fullu z objektu dostať do bezpečia,” priblížila Gažíková.

O získanie financií na rekonštrukciu sa uchádzajú dlhodobo

Odkedy je galéria v Ružomberku postavená, neprešla zásadnejšou rekonštrukciou. Galéria má vypracovanú projektovú dokumentáciu na kompletnú rekonštrukciu objektu a disponuje platným stavebným povolením, dokonca dlhodobo žiada o finančné prostriedky v rôznych grantových schémach.

Veríme, že v závere tohto, respektíve budúceho roku v rámci plánu obnovy by aj Fullova galéria ako národná kultúrna pamiatka mala prejsť rekonštrukciou, mali by sa na to nájsť zdroje,” podčiarkla Gažíková

Riaditeľka GĽF na záver dodala, že sú pripravení galériu zachraňovať, pretože sa môže stať, že Fullu už nebudú mať v Ružomberku kde vystavovať.

Zdroj: teraz.sk, sme.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.