Horskú časovku na Smrekovicu rozhodlo necelých jedenásť sekúnd

Asi najťažšie slovenské cyklistické preteky do vrchu napísali v sobotu už svoju jedenástu kapitolu. Posledné tri roky im dominuje skialpinista zo Smrečian Jakub Šiarnik.

Na populárnu časovku na Smrekovicu sa vybralo 81 jazdcov. Najmladší pretekár mal deväť, najstarší šesťdesiatdva rokov. Viac ako osemkilometrové stúpanie s 813 metrovým prevýšením je náročnejšie ako Kráľová Hoľa či Sliezsky dom.

Najnáročnejšia horská časovka na Slovensku

Potvrdzuje to aj slovenský paralympionik, medailista z Ria de Janeiro 2016 Patrik Kuril. „Som spod Tatier, na Sliezsky dom jazdím často, ale je to asi o kilometer kratšie oproti Smrekovici. Toto je taký líder, čo sa týka prevýšenia, a naozaj krásny kopec,“ vravel v cieli celkovo druhý v poradí Kuril.

Na Smrekovicu sa vrátil po desiatich rokoch. Vyhral tu vôbec prvé preteky v roku 2007 – vtedy ešte nultý ročník. Potom prišlo nepríjemné zranenie a nútený prechod medzi telesne hendikepovaných športovcov. Teraz sa vrátil a túžil opäť po víťazstve.

„Hneď som chcel prvé miesto. Bolo z toho napokon druhé aj s prestávkou v kanáli, lebo sme sa nejako s pretekármi nepomestili na druhom kilometri a musel som zbehnúť z cesty, aby sme nespadli. Neviem, či by to bez tohto výletu vyšlo, ale bolo by to každopádne o sekundy,“ vravel Kuril, ktorý za víťazným Jakubom Šiarnikom zaostal o 10,5 sekundy.

Stupne víťazov na Smrekovici. Zľava celkovo druhý Patrik Kuril, víťaz Jakub Šiarnik (uprostred) a tretí Radovan Biroš (vpravo). Zdroj – Facebook/Jakub Šiarnik

Hetrik pre skialpinistu Šiarnika

Smrekovicu už po tretí raz najrýchlejšie pokoril 24-ročný Jakub Šiarnik. Slovenský reprezentant v skialpinizme tu dosiahol vôbec svoj najlepší čas 32 minút a 11 sekúnd. V cieli bol spokojný, lebo to naznačuje, že pred zimou ide forma hore.

„Samozrejme, chcel som vyhrať, ale keď som videl na štarte Paťa Kurila, vravím si, no, bude to tesné. Celý tento rok je v znamení tesných výsledkov – raz som prvý, raz druhý, vždy je to na sekundy. A bolo tak aj tentoraz. Je tam hetrik, som veľmi rád, výkonnosť pred zimou stúpa,“ vravel rodák zo Smrečian, ktorý preteká za Skialpinistický klub Žiarska dolina.

Tretím víťazstvom v rade utvoril Šiarnik rekord pretekov. Samotným počtom tak dorovnal Radovana Bíroša. Štyri prvenstvá na Smrekovici vlastní slovenský reprezentant v horskej aj cestnej cyklistike, Banskobystričan Martin Haring. Kedy prišiel, vtedy vyhral a drží aj traťový rekord – aktuálne 29:47. Ostatným pretekárom zatiaľ nestačí k výkonu ani dvestoeurová motivácia za jeho prekonanie.

Haring tento rok na preteky neprišiel, lebo v rovnakom čase úspešne bojoval o modrobodkovaný dres najaktívnejšieho pretekára na pretekoch Okolo Slovenska. Okrem Kurila, Haringa, Bíroša a Šiarnika dokázal na Smrekovici vyhrať už len Černovčan Jozef Martiška.

Inak, po pretekoch by ste víťaza v cieli hľadali márne. Išiel sa vyjazdiť. A trikrát hádajte ako. Zviezol sa dole na Podsuchú a Smrekovicu si v krátkom slede vyšiel aj druhý raz. Za približne 40 minút. „Málo mi určite nebolo, veď keď som prišiel hore, tak nohy som mal totálne tuhé, ale povedal som si, že trochu ich rozkrútiť nebude zlé, tak som šiel ešte raz. Počasie je fajn, tak škoda to nevyužiť,“ okomentoval dôvody svojho nevídaného výkonu Jakub Šiarnik.

Štart pretekov na Podsuchej. Foto – autor

Ešte tu nepršalo

Tretí prišiel do cieľa rodák z Ružomberka, dnes v Dolnom Kubíne žijúci Radovan Bíroš. Hoci priznal, že túto sezónu už má pretekania plné zuby, Smrekovicu si nechcel nechať ujsť.

„Veľmi ťažko sa mi išlo hore. Už mám toho dosť. Sezóna je poriadne dlhá. Už nemám ani chuť pretekať. Chcem si trochu oddýchnuť a pripraviť sa na nový rok. Ale sú to domáce preteky, poznám tu každý kopec, takže srdce mi nedalo neprísť. Určite som na  prvých dvoch momentálne vôbec nemal, takže s tým 3. miestom som absolútne spokojný,“ hodnotil v cieli Bíroš.

Preteky každoročne organizuje Malinô Skialp Team a jeho predseda Bohuš Hlaučo vytiahol zaujímavú štatistiku. „Odkedy robíme tieto preteky, zatiaľ nám ani raz nepršalo. A keď už začalo, bolo to po pretekoch, napríklad pred dvomi rokmi, keď sme vyhlásili víťazov a začalo pršať. Ako keby vedeli, že to tak má byť,“ smial sa organizátor časovky, ktorá sa rok čo rok jazdí presne 15. septembra, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Výsledky 11. ročníka Horskej časovky na Smrekovicu – absolútne poradie

  1. Jakub Šiarnik, SK Žiarska dolina, 32:11,1
  2. Patrik Kuril, Sportakus, 32:21,6
  3. Radovan Bíroš, CK Dolný Kubín, 35:08,6

Kompletné výsledky nájdete tu.

Titulná fotografia – Rodák z Ružomberka Radovan Bíroš v cieli pretekov. Foto – autor

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.