Linka pomoci pre deti, ktoré sa cítia v ohrození

Vojenská nemocnica v Ružomberku informuje o linke pomoci pre deti, ktoré sa cítia v ohrození. Zdroj: ÚVN Ružomberok
Násilie páchané na deťoch je, bohužiaľ, čoraz častejšie. Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku podporila Národnú linku VIAC AKO NI(c)K. Na túto linku sa môžu ozvať deti, ak sa ocitli v nebezpečenstve alebo v akomkoľvek inom ohrození.

O podpore Národnej linky, ktorú zriadilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, informuje Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) na svojej webovej stránke. Oznamuje, že vyvesila plagáty projektu VIAC AKO NI(c)K na verejne dostupných miestach, kde sa najviac pohybujú detskí návštevníci a pacienti. Linka pomoci slúži pre všetky deti, ktoré sa ocitli vo vážnej situácii a hľadajú pomoc alebo niekoho, s kým sa môžu porozprávať.

Pomoc deťom akýmkoľvek spôsobom

Hlavným cieľom linky je pomáhať deťom v ohrození nepretržite 24 hodín denne/7 dní v týždni. Pracovníci linky sú vyškolení odborníci, ktorí dokážu prostredníctvom bezplatnej online komunikácie poskytnúť deťom rýchlu a adresnú pomoc, poradenstvo alebo podporu. Spojiť sa s nimi môžu cez chat na webovej stránke https://viacakonick.gov.sk/ alebo cez mobilnú aplikáciu VIAC AKO NI(c)K.

Výhodou týchto nastavení  je jednoduché ovládanie, dostupnosť a tiež funkcia rýchleho zatvorenia, teda okamžitého ukončenia komunikácie a vymazanie histórie. Dieťa, ktoré sa cíti byť ohrozené, sa rovnako môže zveriť so svojím problémom a žiadať o pomoc aj  prostredníctvom e-mailu na adrese pomoc@viacakonick.gov.sk,“ vysvetľuje nemocnica.

ÚVN zdôrazňuje, že linka pomoci funguje na štyroch základných pravidlách: súkromie, dôvera, riešenia a zodpovednosť.

Netreba pred násilím zatvárať oči

Aj pandémia prispela k násiliu páchanému na deťoch. Deti sú viac doma, s rodičmi, rodinnými príslušníkmi či s partnermi svojich rodičov. Okrem toho, vo väčšej miere využívajú mobilné zariadenia a počítač. ,,Násilie na deťoch má viaceré formy. Patrí k nemu ponižovanie, vysmievanie, vyhrážanie sa násilím, bitie, týranie, zosmiešňovanie na internete, vydieranie, sexuálne násilie, zanedbávanie, atď.“

Vojenská nemocnica ďalej informuje, že v prípade, ak dieťa dôveruje rodičom a cíti sa pri nich v bezpečí, je dobré, aby sa v prvom rade porozprávalo o svojom probléme s nimi. Existujú však prípady, kedy dieťa s rodičmi nechce komunikovať, bojí sa alebo sa deje niečo vážne, čo dieťaťu ubližuje. Pre takéto prípady funguje linka dôvery.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.