Liptov chce vlastnú regionálnu značku

Koncom minulého týždňa mohli v centre Ružomberka spoznať tradičných producentov z územia Liptova a držiteľov regionálnej značky v Českej a Slovenskej republike.

,,Cieľom podujatia bolo podporiť rozvoj a zachovania ľudových remesiel a tradícií v našich regiónoch, ako aj prehĺbenie spolupráce medzi domácimi a českými remeselníkmi,” uviedol Rastislav Horvát, štatutárny zástupca Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov. Tá zorganizovala (21. – 22. októbra 2021) prezentáciu šikovných remeselníkov a výsledky ich práce, ako aj samotných držiteľov regionálnych značiek v prihraničnom území.

„Chceme poukázať na tradície, na ktorých stojí naša kultúra. K nim bezpochyby patria ľudové remeslá, ktorými sa živili naši predkovia a zachovali si obrovskú hodnotu dodnes. Ich prezentácia má za cieľ spoznať a pomôcť uchovať ich pre našu a ďalšie generácie, ale aj prehĺbiť spoluprácu v spoločnom prihraničnom území,“ doplnil R. Horvát.

Janka Javorková. (Foto: MAS Dolný Liptov)

Regionálne značky prezentovali naživo

Ružomberčania mohli zažiť regionálne značky naživo vďaka piatkovej prezentácii 18 producentov z celého Slovenska (Čadca, Bratislava, Horná Lehota, Liptov), ale aj Českej republiky (Goralsko, Svoboda a Opavsko,). „Mali sme tu drotárov, keramikárov, ručne vyrábané dekorácie do domácnosti, kožené výrobky spojené s kovaním, tkané koberce z Liptova, Liptovskú medovinu a nemôžem zabudnúť na fantastickú kávu z Opavska,“ priblížila Veronika Mikulková z dolnoliptovskej MAS. 

Medovina aj tkané koberce, ktoré reprezentovali Liptov, ešte však oficiálne nenesú označenie regionálnej značky. MAS Dolný Liptov spoločne s ostatnými aktérmi na území intenzívne pracujú na tom, aby raz takúto „značku pôvodu“ niesli aj produkty z celého územia Liptov. Bude ich charakterizovať originalita, tradičné suroviny alebo dlhodobý vývoj remesla v našej lokalite. Existujú však aj výnimky – ako napríklad káva na Opavsku. „Tam sa káva nepestuje, ale výrobca kompletne spracuje zelené zrná, sám si ich upraží a celý proces prebieha na danom území, ktoré takto rozvíja. A tak môže dostať výnimku a tiež niesť pečať regionálnej značky,“ vysvetlila V. Mikulková. 

V pešej zóne mesta Ružomberok sa stretli výrobcovia z rôznych kútov Slovenska a Česka, ktorí predstavili lokálne regionálne značky. Zdroj: MAS Dolný Liptov

Na podujatí vystavovali aj výrobcovia úžitkových a dekoratívnych predmetov z textilu, kovu a prírodných materiálov – kože, dreva i hlinky. Medzi nimi bola aj Jana Moravčíková z ružomberského Bieleho Potoka, ktorá vyrába textilné hračky a bábiky „Mne sa tu veľmi páčilo, prišlo sem veľmi veľa ľudí. Škoda, že fúkal dosť silný vietor, aj tak som toho dosť predala. Veľký záujem bol o háčkovaných anjelikov. Ja robím zväčša recyklované veci z papiera a využívam prírodné materiály ako napríklad levanduľu, rôzne sušené rastliny.” Dodala, že už sa teší na ružomberské vianočné trhy, na ktoré chodí pravidelne. 

V pešej zóne mesta Ružomberok sa stretli výrobcovia z rôznych kútov Slovenska a Česka, ktorí predstavili lokálne regionálne značky. Zdroj: MAS Dolný Liptov.

Skúsenosti si vymenili na seminári

Súčasťou podujatia bol aj odborný seminár “Metodika a prax zavádzania regionálnych značiek v Českej republike a na Slovensku ”, ktorého poslaním bolo priniesť regionálne značky aj pre Liptákov. Regionálna značka by bola dokladom pôvodu a kvality produktu, ktorý pochádza z nášho územia a je vytvorený domácimi obyvateľmi tradičnou technikou. Produkt musí byť originálny, nevšedný a individuálny.

„Vzájomne sme si vymenili cenné skúsenosti zo zavádzania regionálnych produktov v slovensko-českom prihraničí. Pevne verím, že v krátkej dobe vznikne na Slovensku spoločná regionálna značka Liptov, ktorú vytvoríme s ostatnými aktérmi na našom území,“ vysvetlil R. Horvát. „Som veľmi rád, že sme tu privítali zástupcov z Čiech a z iných miestnych akčných skupín zo Slovenska. Na tomto podujatí vidno, že to má zmysel robiť so srdcom a prispievať k identite nášho územia, nášho krásneho Liptova.“

Obe aktivity sa mohli zrealizovať vďaka Európskej únii, Európskemu fondu regionálneho rozvoja „Spoločne bez hraníc“, Programu prihraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika v rámci projektu „Metodika a prax zavádzania regionálnych značiek v CZ a SVK“ financovaného Fondom malých projektov zo Žilinského samosprávneho kraja a spolupráci projektových partnerov Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov a jej projektového partnera z Místní akční skupiny Opavsko.  

Titulná fotografia: V pešej zóne mesta Ružomberok sa stretli výrobcovia z rôznych kútov Slovenska a Česka, ktorí predstavili lokálne regionálne značky. Zdroj: MAS Dolný Liptov.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.