Mestská autobusová doprava v Ružomberku zvyšuje ceny cestovného

Cena za jednorazový lístok kúpený v autobuse porastie o 50%. Foto: Viktor Mydlo

Z vedenia mesta Ružomberok prišlo náhle rozhodnutie menej ako 24 hodín pred platnosťou. Zvyšovanie cien za lístok v mestskej autobusovej doprave platí už od piatka 1. júla.

Vo štvrtok 30. júna popoludní informovalo Mesto Ružomberok o výrazných zmenách, ktoré sa týkajú cestovania mestskou autobusovou dopravou (MAD). Ani nie 24 hodín pred uvedením zmien do platnosti mesto oznámilo, že za lístok v MAD si zaplatíme o 50 percent viac za jednorazový lístok u vodiča, zvyšné ceny narastú približne o 10 percent.

,,Dlhšie obdobie všetci pociťujeme dramatický nárast cien všetkých komodít, či už sa jedná o palivá, stavebné materiály, potraviny, alebo energie. Mesto sa spolu s dopravcom snaží tieto dopady minimalizovať, no dĺžka obdobia a rozsah zdražovania sú tak rozsiahle, že je nutné pristúpiť po takmer roku od prvej vlny zdražovania k zmenám cien krátkodobého aj dlhodobého cestovného,” uviedli z vedenia mesta.

Základné 30 a 60-minútové lístky zdražejú o 10, resp. 20 centov a lístok v hotovosti u vodiča zdražie o 50 centov. Denné lístky zdražejú o 1 euro.

Zmeny prepravy počas prázdnin

Dnešným dňom skončil školský rok 2021/2022 a začali letné prázdniny. S nimi prichádza aj zmena v preprave MAD, ktorá bude premávať podľa cestovného poriadku v prázdninovom režime. ,,Pri tejto príležitosti sme pripravili zmeny v cestovných poriadkoch, ktoré súvisia s optimalizáciou jazdných taktov počas pracovných dní a víkendov v prázdninovom režime,”  informovalo Mesto Ružomberok svojich obyvateľov menej ako deň pred zmenou. Nový cenník a nový cestovný poriadok tak bude platný od piatka 01. júla 2022.

 

Nový cenník platný od 1. júla 2022. Zdroj: Mesto Ružomberok

Aktualizované cestovné poriadky nájde TU a nové ceny cestovných lístkov nájde TU.

Preprava počas prázdnin

V rannej špičke od 5:00 do 8:00 hod. bude počas prázdnin jazdný takt každých 20 minút na linkách 1 žltá, 2 modrá a 3 červená. Na linkách 4 hnedá a 5 fialová každých 60 minút a na linke 6 zelená bude jazdný takt 30 minút, pričom každý druhý spoj pokračuje zo ŽST Rybárpole ako linka 5 fialová na Železničnú stanicu a späť.

V poobednej špičke od 13:30 do 16:30 h. bude počas prázdnin jazdný takt každých 20 minút na linkách 2 modrá a 3 červená. Na linke 1 žltá každých 40 minút. Na linkách 4 hnedá a 5 fialová každých 60 minút a na linke 6 zelená bude jazdný takt 30 minút pričom, tak ako v rannej špičke bude každý druhý spoj pokračovať zo železničnej stanice Rybárpole ako linka 5 fialová na Železničnú stanicu a späť.

Mimo špičky bude počas prázdnin jazdný takt každých 30 minút na linkách 2 modrá a 3 červená. Na linkách 1 žltá, 4 hnedá, 5 fialová a 6 zelená bude jazdný takt každých 60 minút. Mimo špičky nebude nasadzovaný spoj linky 6 zelená, ktorý by pokračoval ako linka 5 na Železničnú stanicu. Všetky spoje linky 1 žltá pokračujú z Baničného, ako linka 2 modrá, všetky spoje linky 2 modrá pokračujú zo Železničnej stanice, ako linka 3 červená a opačne, všetky spoje linky 2 modrá idú cez zastávku Šoltésovej, s výnimkou posledných troch večerných spojov, ktoré pokračujú ako linka 4 hnedá.

Mesto zároveň upravilo jazdnú dobu na linke 6 zelená medzi zastávkami Hrboltová a Nová Hrboltová o 2 minúty, nakoľko dochádzalo k meškaniu medzi týmto zastávkami.

Ceny zvyšujú aj železnice

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) od 1. júla 2022 mení prepravný poriadok v osobnej doprave. Zjednodušenie cenníka a prepravného poriadku, motivačné a zreálňujúce úpravy reagujú na zvýšený záujem cestujúcich o niektoré jej produkty. Národný vlakový dopravca o tom informoval vo štvrtok 30. júna s tým, že k zmenám pristupuje so súhlasom Ministerstva dopravy a výstavby SR ako objednávateľa dopravných výkonov.

„Ceny cestovného vo verejnom záujme, ktoré sa nemenili od roku 2011, ako aj bezplatná preprava detí, študentov a dôchodcov, ostávajú aj po 1. 7. 2022 bez zmien,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Ukončuje sa vydávanie preukazu Senior, pretože preukaz aktuálne neplní svoju pôvodnú sociálnu funkciu a stráca opodstatnenie od zavedenia bezplatnej prepravy pre dôchodcov. V čase zavedenia bol vek odchodu do dôchodku 54 až 60 rokov, pričom dnes je vek odchodu do dôchodku od 62 rokov vyššie.

Taktiež sa znižuje cena preukazu JUNIOR zo 16,50 eur na 9,90 eur, znižuje sa aj zľava pri cestovnom v 2. triede JUNIOR zo 40 percent na 25 percent. Podľa národného vlakového dopravcu ide o zjednodušenie ponukového portfólia, čo chce ZSSK kompenzovať znížením ceny ročného preukazu. Zmena bude mať minimálny dosah na cieľovú skupinu, pretože žiaci a študenti do 26 rokov využívajú bezplatnú prepravu.

Celý nový prepravný poriadok platný od júla tohto roka je na webe spoločnosti v sekcii prepravné poriadky a cenníky.

Štátne železnice zvýšili cestovné v prvej triede a znížili niektoré zľavy

Zdroj: Mesto Ružomberok/ZSSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.