Mladý Ružomberčan, ktorý poškodil bustu Scota Viatora, bude stíhaný na slobode

Koncom augusta ničil 25-ročný Ružomberčan z nepochopiteľných príčin kultúrnu pamiatku. Škoda sa vyšplhala na 600 eur. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

Začiatkom septembra sme informovali o poškodenej buste na ružomberskej radnici. K incidentu sa vtedy vyjadrila aj ružomberská polícia.

,,Príslušník mestskej polície si v nedeľu 29. augusta po dvadsiatej druhej hodine všimol na Námestí Andreja Hlinku muža, ktorý niečo kotúľa. Po priblížení zistil, že muž manipuluje s bustou Scota Viatora. Na rohu priečelia budovy mestského úradu ostali trčať iba roxory, ktoré plastiku držali. Okamžite prostredníctvom rádiostanice na miesto vyslal hliadku, ktorá v tom čase preverovala oznámenia na ulici Textilná,” informovala mestská polícia v Ružomberku.

Ihneď po tom bolo na 159ke prijaté aj telefonické oznámenie, že na námestí nejaký muž poškodil bustu umiestnenú na budove mestského úradu.

Toto oznámenie podali okoloidúci, ktorí neboli ľahostajní a zostali na mieste až do príchodu hliadky. Dokonca zabránili podozrivému mužovi v ďalšej manipulácii a poškodzovaní busty.

,,S takýmto prejavom občianskej odvahy sa často mestská polícia nestretáva, hlavne po tom čo sa mladý podozrivý muž vyzliekol do pol pása a bolo zrejmé, že je agresívny,” konštatuje polícia.

Bustu Scota Viatora poškodil 25-ročný Ružomberčan

Vo štvrtok 4. novembra o incidente informovala aj žilinská polícia prostredníctvom sociálnej siete.

,,Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Ružomberok obvinil 25-ročného muža z Ružomberka z trestného činu výtržníctva a trestného činu poškodzovania cudzej veci. Busta R. W. Setona-Watsona, známeho ako Scotus Viator, je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Poškodením národnej kultúrnej pamiatky vznikla škoda vo výške 600 eur,” informujú žilinskí policajti.
Dodávajú, že obvinený je stíhaný na slobode. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.
Titulná fotografia: Anna Zábojníková/Žilinská polícia.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.