Na skialpinistických pretekoch černovským chotárom

Čutkovský šlak vyhral tretíkrát po sebe Miloš Pelach.

Skialpinistické preteky, kde nejde o maximálny športový, ale skôr maximálny turistický výkon. To je Čutkovský šlak, ktorý napísal v sobotu 9. februára svoju piatu kapitolu. Organizujú ho pritom už osem rokov.

Tentoraz bolo snehu dosť

„Chvalabohu po dvoch rokoch sa nám podarilo znovu zorganizovať preteky. Sneh tentoraz vydržal aj počas odmäku, takže sa tešíme, že sme opäť mohli privítať priaznivcov skialpinizmu na 5. ročníku šlaku,“ zdôvodnil vynechanie niekoľkých ročníkov spoluorganizátor pretekov Peter Bačkor.

Kým preteky Slovenského pohára na Maline Brde – Malinô Brdo SkiAlp Challenge, organizujú na zasneženej zjazdovke, tu je trasa orientovaná v lesoch černovského chotára, čo si bezpodmienečne vyžaduje prijateľné snehové podmienky. Aj kvôli Krstej hore, najvyššiemu bodu pretekov, kam sa účastníci dlhšej, jedenásť kilometrovej trate dostali.

„Krstú Hora sme pridali po niekoľkých rokoch, nechodili tam účastníci od začiatku. Ale povedali sme si, že tá Krstá Hora k černovskému regiónu patrí, takže sme radi, že opäť trať viedla aj v tejto časti. Súťažiaci sa zapotia,“ porozprával asi o najťažšom bode pretekov Bačkor.

Bez veľkých starostí, no s nižšou účasťou

Do Čutkova prišlo 22 pretekárov. Pripravili pre nich dve trasy – jedenásť a takmer osemkilometrovú. Tú dlhšiu, hlavnú, s 866 metrovým prevýšením, zvládol už tretíkrát po sebe v najrýchlejšom čase Miloš Pelach z Ružomberka. Na kratšej, 560 výškových metrov prekonávajúcej, to najlepšie išlo Renému Kováčikovi.

„Trochu nás prekvapila nižšia účasť, ale počasie vyšlo, pretekári boli spokojní aj s pripravenými trasami. Všetci prišli zdraví do cieľa, takže sme spokojní,“ hodnotil Róbert Janiga, spoluorganizátor pretekov.

„Organizátorom zo združenia Černovský chotár, černovským cyklistom, turistom aj dobrovoľníkom patrí poďakovanie. Každoročne úspešne usporiadajú a pomáhajú pri organizácii zimného aj letného šlaku a snažia sa tak udržať tradíciu našich predkov ešte z minulého storočia,“ dodal miestny poslanec, a tiež spoluorganizátor Patrik Habo, ktorý sa sám vybral na trať.

„Začíname sa pripravovať na letnú – cyklistickú verziu“, odkázal a zároveň dal prísľub nadšencom amatérskej horskej cyklistiky po odovzdaní ocenení Róbert Janiga.

Chlapcom z Horskej služby, ktorí boli pripravení ratovať, nezostalo chvalabohu iné, len tráviť čas pri ohni.

Výsledky Čutkovského šlaku 2019

Trať A, 11,22 km, 866 metrov)

  1. Miloš Pelach, Malinô Brdo
  2. Branislav Kovalčík, CKC Černová
  3. Ján Letko, Malinô SkiAlp Team

Trať B (7,81 km, 554 metrov)

  1. René Kovalčík, Malinô SkiAlp Team
  2. Patrik Vojtko, KST Šútovo
  3. Michal Noga

 

Na ceste Čutkovskou dolinou.

 

Taká veľká je tá…, oná, Krstá Hora…

 

S najlepšími sa vždy chcú odfotiť všetci.

Zdroj fotografii – cernova.sk a autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.