Najlepší mladí chemici sú z Ružomberka

Skončil sa 3. ročník regionálnej súťaže základných škôl v chémii REGIOCHEM. Zapojilo sa do nej 27 štvorčlenných tímov a do finále postúpilo 5 najlepších.

Spoločnosť Mondi SCP uzavrela ďalší ročník regionálnej súťaže REGIOCHEM, ktorá spája žiakov 8. ročníka základných škôl (ZŠ), aby sa popasovali s úlohami z chémie. Zapojilo sa celkovo 27 štvorčlenných tímov a do posledného tretieho kola, ktoré sa konalo v utorok 24. mája v laboratóriu na Strednej odbornej škole polytechnickej (SOŠP) v Ružomberku, postúpilo už len 5 najlepších.

Víťazmi sa napokon stali členovia tímu BRaInS zo ZŠ na Ulici Zárevúca v Ružomberku. Tesne za nimi skončili Zemiačiky z rovnakej školy a na 3. mieste sa umiestnil tím Brejndedi zo ZŠ sv. Vincenta v Ružomberku.

Spoločnosť Mondi SCP chce touto súťažou žiakom ukázať, že aj chémia vie byť zaujímavým a zábavným predmetom. „Chceme ich takýmto spôsobom pritiahnuť k technickým odborom a spolu s polytechnickou školou vychovávať našich budúcich zamestnancov,“ vysvetlila Lenka Štúrová, koordinátorka súťaže v Mondi SCP.

Duálne vzdelávanie s garantom súťaže

Spolu so SOŠP v rámci spolupráce v roku 2019 otvorili študijný odbor chemik operátor, ktorý je zaradený do duálneho systému vzdelávania. „Veľa žiakov, ktorí absolvovali túto súťaž v predchádzajúcich ročníkoch, k nám aj nastúpilo do duálneho vzdelávania,“ vyjadril sa Pavol Moravčík, riaditeľ školy.

Tento školský rok zasadli do školských lavíc už v poradí tretí prváci. „Prváci a druháci absolvujú praktické vyučovanie v 2 krásnych moderných laboratóriách, ktoré nám vybudovalo Mondi SCP, od tretieho ročníka prebieha odborný výcvik priamo v závode,“ dodal P. Moravčik,

Garantom súťaže sú dve učiteľky chémie – Helena Drobúlová z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a Jana Júdová zo Strednej odbornej školy polytechnickej, ktorá je zároveň aj hlavná inštruktorka duálneho vzdelávania v Mondi SCP.

Spoločne pripravili pre žiakov rôzne úlohy na tému Vodík. „Pre mňa je to skvelá príležitosť byť kreatívna, niečo nové vymyslieť a používam to potom ďalej aj pre vlastných študentov, keďže učím aj na osemročnom gymnáziu,“ zhodnotila súťaž H. Drobúlová.

Žiaci súťažili o hodnotné ceny

Žiaci súťažili o hodnotné ceny. Každý člen víťazného tímu získal notebook. Za druhé miesto žiaci získali elektrokolobežky a za tretie instantné fotoaparáty. Naprázdno neodišli ani ďalšie dva tímy, ktoré si zo súťaže odniesli bezdrôtové slúchadlá.

„Deti sú nadšené, zabavili sa pri tom, niečo nové naučili a veľkou motiváciou pre nich boli určite aj ceny. Veľmi sa mi tiež páči, že to nie je len taká bežná vedomostná súťaž. Tu musia žiaci pridať aj niečo navyše, a to hlavne kreativitu a tímovosť, čo ich už teraz pripravuje na budúci život, kde budú musieť spolupracovať aj v práci,“ povedala Soňa Kenderová, učiteľka ZŠ Zárevúca.

„Záujem o súťaž je každý rok naozaj veľký a veľmi nás teší pozitívna spätná väzba, či už od žiakov alebo ich učiteľov. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník,“ uzavrela Lenka Štúrová.

Fotogaléria:

Zdroj: Mondi SCP

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.