Ocenenie pre ružomberských divadelníkov

Divadelné štúdia RosArt získalo druhé miesto na celoštátnej súťaži neprofesionálnych divadiel Belopotockého Mikuláš. Foto: archív RosArt
Divadelné štúdio RosArt z Ružomberka získalo s komédiou O.Y.E.P. druhé miesto v celoštátnej súťaži a prehliadke neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš.

Divadelné štúdio RosArt z Ružomberka nedávno získalo ocenenie v celoštátnej súťaži a prehliadke neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. Porote sa počas 47. ročníka predstavilo 13 divadelných zoskupení. Členom RosArt udelili druhé miesto – strieborné pásmo v kategórii tradičného divadla za naštudovanie inscenácie – komédie O.Y.E.P.

„Išlo o predstavenie na motívy francúzskeho dramatika Floriana Zellera s originálnym názvom Lož. My sme si názov prispôsobili, ide o iniciály mien hlavných postáv,“ vysvetlila režisérka a dramaturgička Marianna Stančoková.

Belopotockého Mikuláš bol vyvrcholením viackolovej postupovej súťaže v priestore amatérskych divadiel, kde Ružomberčania postúpili z krajského kola súťaže Turčianske javisko. Tu dokonca získali prvé miesto.

Desať celovečerných inscenácií

Divadlo RosArt má formu občianskeho združenia. Vzniklo pred dvanástimi rokmi. Za tento čas naštudovali 10 celovečerných inscenácií divadelných predstavení, prevažne pre dospelých. Z toho tri majú v repertoári nastálo – uvedenú hru O.Y.E.P., tiež Znovuzjednotenie KóreíSolitarita.

Okrem divadla sa venujú tvorivým dielňam umeleckého charakteru. Súbor má bezmála päťdesiat členov rôznych vekových kategórií, ktorí hrávajú divadlo vo voľnom čase, popri škole či zamestnaní. Radi privítajú medzi sebou aj ďalších nadšencov divadla. Nateraz im začínajú divadelné prázdniny.

V auguste ich čaká predstavenie na festivale humoru a satiry Kremnické gagy.  Od septembra chcú zaviesť tradíciu detských divadelných nedelí a stať sa prvým „dog friendly“ divadlom na Slovensku s možnosťou i možnosť prísť na predstavenie so psíkom. Diváci sa môžu tešiť aj na monodrámu na motívy španielskeho režiséra a scenáristu Pedra Almodovara.

„Chceme byť v Ružomberku kultúrno-umeleckým bodom aj na stretávanie a prepájanie sa rôznych umeleckých komunít. Teší nás, že na predstavenia nechodia už len naši priatelia a známi, ale čoraz viac nových ľudí,“ dodala M. Stančoková. Štúdio RosArt sa nachádza na Ulici Podhora 18. Aktuálne informácie o činnosti divadla nájdu záujemcovia na webovej stránke https://www.oz-rosart.sk/ či ich sociálnych sieťach.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.