Piešťanské Čajky majú titul! Finálovú sériu ovládli 3:1 na zápasy

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali vo štvrtom finálovom zápase na pôde Piešťan 63:44 a obsadili druhé miesto. Fotografia: Piešťanské Čajky/Facebook
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 27. apríla vo štvrtom finálovom zápase play-off slovenskej ligy proti Piešťanským Čajkám 44:63. Piešťany tak vďaka tretej výhre vo finálovej sérii získali po prvýkrát v klubovej histórii slovenský titul. Ružomberčanky po troch majstrovských tituloch v rade obsadili konečné druhé miesto.

Pred štvrtým finálovým stretnutím boli v lepšej pozícii Piešťanské Čajky, ktoré mali majstrovský mečbal. Ten získali po víkendovom dramatickom zápase, keď uspeli v Ružomberku 67:65 a ujali sa vedenia vo finálovej sérii (2:1). Piešťanské Čajky pritom začali finále prehrou, keď v úvodnom stretnutí prehrali v Koniarni 53:51. Druhý duel, ktorý sa uskutočnil v Diplomat aréne, ovládli Piešťany (69:61).

Piešťanské Čajky chceli využiť výhodu domáceho prostredia a definitívne rozhodnúť o zisku slovenského titulu. Naopak, Liptáčky museli v kúpeľnom meste bezpodmienečne zvíťaziť, ak si chceli vynútiť piaty finálový zápas, ktorý by sa uskutočnil v Koniarni.

Vyrovnanú prvú štvrtinu vyhrali Čajky

Úvod stretnutia vyšiel lepšie Ružomberčankám, ktoré sa ujali vedenia v dueli (0:5). Od stavu 3:7 ale prišla výborná pasáž Piešťan, ktoré zaznamenali 8-bodovú šnúru a preklopili vedenie vo svoj prospech (11:7). Zakrátko ale Miroslava Praženicová úspešnou „trojkou“ priblížila Liptáčky na dostrel (11:10). Piešťanské Čajky si počas nasledujúcich minút udržiavali nepatrný náskok.

V závere prvej 10-minútovky zaznamenala úspešný trojkový pokus Adrianne Motleyová a vyrovnala stav duelu (18:18). Posledné slovo ale patrilo domácej hráčke Natálii Martiškovej, ktorá prinavrátila vedenie Piešťanom (20:18). Po úvodnej štvrtine viedli Piešťanské Čajky o dva body a pred druhou 10-minútovkou bolo všetko otvorené.

Dvojbodové manko Ružomberčaniek

Začiatok druhej štvrtiny bol v réžii „Ruže“. Krátko po začiatku druhej časti hry vyrovnala skóre duelu Josipa Pavićová (20:20). Onedlho sa Liptáčky ujali vedenia v stretnutí zásluhou Adrianny Motleyovej (20:22). Ružomberčanky mali následne niekoľko možností vytvoriť si viacbodový náskok, ale svoje šance trestuhodne nepremenili. Napriek tomu viedla „Ruža“ v polovici druhej 10-minútovky o tri body (21:24).

Od stavu 23:27 ale prišiel dobrý úsek hry v podaní Piešťan, ktoré sa 8-bodovou šnúrou ujali vedenia v dueli (31:27). Ružomberčankám sa v závere druhej štvrtiny podarilo skóre znížiť, no napriek tomu viedli Piešťanské Čajky po polčase 31:29. Druhý polčas v Diplomat aréne tak sľuboval poriadnu drámu.

Začiatok druhého dejstva patril Piešťanom, ktoré zásluhou „trojky“ Gabriely Andělovej navýšili svoj náskok (34:29). Ružomberčankám sa ale podarilo skresať manko na súpera zásluhou dvoch trestných hodov Patricie Burovej (34:31). Následne ale prišli strelecké suchoty na obidvoch stranách, ktoré trvali takmer 4 minúty.

Na radosť domácich fanúšikov ich ukončila úspešným dvojkovým pokusom Alexandra Hašková (36:31). Piešťany zaznamenali ďalšie 4 body v rade, vďaka čomu narástol ich náskok na úroveň 9 bodov (40:31). Liptáčky sa ale nevzdali a zásluhou úspešnej „trojky“ Adrianny Motleyovej znížili stratu na súpera (40:34).

Zakrátko síce znížila dvojkovým pokusom Ke’shunan Jamesová (42:34), ale Adrianne Motleyová dala v rozpätí 35 sekúnd druhú „trojku“ (42:37). Američanka bola naďalej pri chuti a v závere tretej 10-minútovky premenila dva trestné hody a priblížila Liptáčky na dostrel (42:39).

V úplnom závere ale zaznamenala výstavný trojkový pokus Ke’shunan Jamesová, vďaka čomu viedli Piešťany pred poslednou časťou hry o šesť bodov (45:39) a boli veľmi blízko k zisku titulu.

Exhibícia Piešťan v závere

Záverečnú štvrtinu duelu, predovšetkým jej druhú polovicu, suverénne ovládli Piešťanské Čajky v pomere 18:5. Hneď na začiatku poslednej 10-minútovky navýšila vedenie Piešťan kapitánka Matea Tadićová (47:39). Ružomberčanky naďalej bojovali, ale Čajky si udržiavali pohodlný náskok.

V polovici poslednej štvrtiny zaznamenala úspešnú „trojku“ Teodora Turudićová a Liptáčky sa priblížili súperovi na rozdiel 6 bodov (50:44). Zároveň to bol posledný kôš „Ruže“ v tomto stretnutí. Od tohto momentu sa začala piešťanská smršť, ktorú ukončil až záverečný klaksón. Piešťanské Čajky zaznamenali v nasledujúcich 4 minútach duelu úsek hry 13:0 a definitívne rozhodli o osude stretnutia.

Štvrté finálové stretnutie vyhrali Piešťany vysoko 63:44 a finálovú sériu ovládli v pomere 3:1 na zápasy. Piešťanské Čajky tak zaslúžene získali prvý titul Majstra SR v klubovej histórii. Po záverečnom klaksóne vypukla v piešťanskej Diplomat aréne obrovská radosť domácich hráčok a fanúšikov. Ružomberčanky sa po troch majstrovských tituloch v rade musia uspokojiť so ziskom strieborných medailí.

Zápas v réžii legionárok

Piešťanské Čajky v tomto stretnutí bodovo potiahla tradičná ťahúnka Američanka Ke’shunan Jamesová, ktorá svoj vynikajúci výkon „okorenila“ 25 bodmi, pričom dala až 4 „trojky“. Výborne jej sekundovala Češka Gabriela Andělová, ktorá zaťažila konto súpera 19 bodmi, pričom premenila 4 „trojky“ zo 4 pokusov. Obidve hráčky zaknihovali v súčte 44 bodov a výraznou mierou sa pričinili o víťazstvo Piešťan. Dôležitú úlohu v tomto zápase opätovne zohrala piešťanská kapitánka Matea Tadićová, ktorá zaznamenala 11 asistencií v dueli.

Ružomberčanky sa mohli spoľahnúť predovšetkým na Adriannu Motleyovú, ktorá zaznamenala 18 bodov, pričom premenila až štyri trojkové pokusy. Okrem nej sa ale v oranžovom drese žiadnej inej hráčke výraznejšie bodovo nedarilo. Za zmienku stojí 12 doskokov Patricie Burovej.

Piešťanské Čajky mali v stretnutí 41-percentnú úspešnosť streľby, oproti 29-percentnej na strane Ružomberčaniek. Domácim sa viacej darilo v prípade dvojkových pokusov, keď ich presnosť bola na úrovni 39 percent. V prípade trojkových pokusov bola úspešnosť Čajok 45-percentná a v tomto ukazovateli bola o 3 percentá vyššia ako na strane „Ruže“. Liptáčkam sa nedarilo ani v prípade trestných hodov, keď premenili iba 4 pokusy z 8 hodov.

Zaslúžené víťazstvo Piešťan

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výkonom svojich zverenkýň v prvom polčase. Manažéra „Ruže“ ale mrzelo, že jeho mužstvo nevyužilo v druhej 10-minútovke niekoľko príležitostí na vytvorenie si väčšieho náskoku pred súperom. „Myslím si, že sme hrali dobre. Keď sme viedli o štyri body v druhej štvrtine, tak tretíkrát po sebe sa zopakovalo, že sme mohli ísť do trháku, ale sami sme sa začali skladať chybami. Súpera sme opäť posadili na koňa a išiel do dvojbodového vedenia na polčas.“

Podľa ružomberského kormidelníka bolo zlomovým okamihom duelu druhé dejstvo, ktoré jeho tímu nevyšlo. Predovšetkým záverečná 10-minútovka sa niesla v absolútnej réžii Piešťan. „V druhom polčase sa to hodnotí veľmi jednoducho, s 15 bodmi za polčas nemôžeme pomýšľať na víťazstvo vo finále.“

Historický triumf Piešťan

Ružomberčanky tak po prehre s Piešťanskými Čajkami (44:63) zakončili sezónu ziskom strieborných medailí. Pre zverenkyne Juraja Suju išlo o posledný zápas v tomto súťažnom ročníku. Liptáčky si sezónu mohli predĺžiť o jeden duel, v prípade, že by zvíťazili na palubovke Piešťan. To sa im však nepodarilo.

Napriek prehre vo finálovej sérii s Piešťanskými Čajkami (3:1 na zápasy) neukončili Liptáčky aktuálnu sezónu bez zisku trofeje. Na konci februára získali v domácom prostredí po štvrtýkrát v klubovej histórii Slovenský pohár, keď vo finále porazili práve Piešťany 59:47.

Ružomberčanky sa ziskom druhého miesta nevyrovnali v historickej tabuľke Košiciam, ktoré získali slovenský titul 15-krát, čo z nich robí najúspešnejší ženský basketbalový tím na Slovensku. Liptáčky v doterajšej klubovej histórii získali 14 titulov majstra Slovenska. „Ruža“ naposledy vybojovala strieborné medaily v roku 2018, keď vo finále nestačila na Good Angels Košice (3:0 na zápasy). Liptáčky doteraz získali 12 strieborných a 4 bronzové medaily.

Pre Piešťany ide o prvý triumf v slovenskej lige v ich existencii. Piešťanské Čajky sa zároveň stali historicky tretím klubom, ktorý uspel v najvyššej súťaži v ére samostatnosti. Zverenkyne Petra Jankoviča premenili až šiestu finálovú účasť (2015, 2016, 2017, 2019, 2021, 2022) na premiérový titul Majstra SR v basketbale žien.

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 63:44 (20:18, 31:29, 45:39) – konečný stav série 3:1. Piešťanské Čajky sa stali víťazom Niké extraligy žien v sezóne 2021/2022.

Piešťanské Čajky: Jamesová 25, Andělová 19, Martišková 8, Tadićová 7, Hašková 4 – MBK Ružomberok: Motleyová 18, Burová 6, Graysová 5, Pavićová 4, Praženicová, Turudićová a Havranová po 3, Stašová 2. Trojky: 9-8. Diváci: 1000. Úspešnosť streľby: 41 % – 29 %. TH: 15/10 – 8/4. Rozhodovali: Zubák, Fuska, Bartoš. Štvrtiny: 20:18, 11:11, 14:10, 18:5.