Potrebuje Ružomberok ďalšie mestské noviny?

Radničný spravodaj. Tak znie názov novín, o ktorých zrušení už viackrát hlasovali poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva.

Noviny tlačí Petit Press, v roku 2020 vyšlo 8 čísel, v roku 2021 zatiaľ štyri. Radničný spravodaj má osem strán a ich existencia vychádza radnicu 12-tisíc eur ročne. Každé číslo novín je schránkované. Texty píše hovorca mesta Viktor Mydlo, rovnako má na starosti aj fotografie, grafický návrh či zalamovanie.

Poslanci hlasovali o ich zrušení

Prvá diskusia o Radničnom spravodaji vznikla v decembri 2019, keď poslanci schvaľovali rozpočet mesta na nasledujúci rok. Traja z nich predložili voči novému periodiku pozmeňujúce návrhy, ani jeden nebol prijatý.

Rovnaká situácia nastala pred  koncom roka 2020, keď mestské zastupiteľstvo schvaľovalo rozpočet na rok 2021. Zrušiť Radničné zvesti navrhol Ľubomír Kubáň (Za slušný Ružomberok).

,,Myslím si, že tu máme prebytok médií. Máme tu mestskú televíziu, Ružomberský hlas aj Radničné zvesti. Viem, že všetci bojujete za to, aby v cestovnom ruchu bolo čo najviac finančných zdrojov, a použilo sa na zmysluplné projekty. Predkladám teda návrh na zrušenie Radničných zvestí a tú položku presunúť na členské príspevky združenia OOCR,“ otvoril tému novín poslanec Kubáň.

Opačný názor malo vedenie mesta. ,,Sú medzi nami aj poslanci, ktorí veci kritizujú a nehovoria pravdu. Tieto zvesti by mali informovať o tom, čo konkrétne robí radnica. A takéto niečo by malo chodiť do každej schránky,“ povedal koncom uplynulého roka viceprimátor Ján Bednárik.

Do diskusie sa zapojil aj primátor Igor Čombor (nezávislý), ktorý naznačil dôvod vzniku novín. ,,Máme tu Ružomberský magazín, ktorý ide vyslovene proti vedeniu mesta. Chceli sme urobiť tak, aby ľudia boli pravdivo informovaní, pretože tieto noviny deformovane informujú o meste, o našej práci, o tom, čo sa skutočne deje a získavajú neinformovaných ľudí na svoju stranu vo svojich cieľoch, ktoré majú. Nie vždy sú ich ciele totožné s tým, čo mesto potrebuje.“

Cieľom vraj nie je ,,politikárčiť“

Návrh poslanca Kubáňa napokon neprešiel o jeden hlas. „Radničný spravodaj vznikol z myšlienky viceprimátora Jána Bednárika, ktorý chcel v Ružomberku presadiť myšlienku, aby mesto vydávalo podobné periodikum ako vydáva vyšší VÚC noviny ZAkraj,“ hovorí hovorca mesta Viktor Mydlo.

Niektorí si Ružomberský spravodaj zamieňajú s Radničnými zvesťami. ,,Radničné zvesti sú rubrika, ktorú píšem o živote primátora a viceprimátorov do Ružomberského hlasu. Je to názov, ktorý sa raz nedopatrením dostal do návrhu viceprimátora Bednárika, ktorý chcel hovoriť o Radničnom spravodaji a od vtedy je v tom trochu nejasno. Radničný spravodaj sú noviny, Radničné zvesti sú rubrikou,“ vysvetlil hovorca mesta.

Tém, ktoré má rozobrať Radničný spravodaj je podľa hovorcu mnoho. Okrem aktuálneho sčítania obyvateľov v meste aj povinný zber kuchynského odpadu. Práve už spomínaný kuchynský odpad bude témou ďalšieho čísla.

V rubrike Radničné zvesti viceprimátor Ján Bednárik uviedol, že cieľom novín nie je politikárčiť. Zároveň sa stal členom redakčnej rady. Okrem neho aj viceprimátor Michal Lazár, Gabriela Demčáková, Štefan Antol a Jaroslav Maga.

Článok bol pôvodne publikovaný vo februárovom čísle RK Magazínu.

Titulná fotografia: Radničný spravodaj. Foto: autorka

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.