Po politicko-spoločenskom prehľade roka 2018 ponúkame aj rekapituláciu dôležitých a najmä úspešných udalostí uplynulého roka v ružomberskom športe.

Najsledovanejším športom v meste je futbal a začiatkom roka 2018 si mestský futbalový klub (MFK) vyslúžil veľkú, aj keď neželanú celoslovenskú publicitu.

Takto prejavili nevôľu nad vyhadzovom Mareka Saparu z klubu fanúšikova. Foto – Fanklub Concordia.

Koniec Saparu a nešťastná jar

Nešťastne odkomunikovaný koniec kariéry Mareka Saparu zarezonoval. Najskôr ho klub poslal k vode, aby napokon splnil niekdajšie slová majiteľa, že Marek zostane po konci kariéry pracovať v štruktúrach MFK. Futbalovo však všetko vypálilo tak, akoby to bolo zlé rozhodnutie.

MFK bez Saparu v kádri získal na jar v lige len dve víťazstva, strelil sedem gólov a skončil šiesty – bez pohárovej miestenky. Úspechom bolo finále slovenského pohára, ale prehra so Slovanom znamenala nekvalifikovanie sa do Európy.

Tréneri Hrnčár s Högerom skončili. Vydržali celé dva roky, čo na Liptove za 20 rokov v najvyššej súťaži nikto nedokázal. Nahradila ich dvojica David Holoubek a niekdajší český reprezentant Jíři Jarošík.

Jeseň bola sľubná, no skazilo ju vypadnutie z pohára, niekoľko zbytočných remíz a dve domáce prehry. Aktuálne štvrté miesto však stále dáva slušnú nádej na splnenie cieľa – postup do Európskej ligy.

V roku 2012 MFK zrušil svoju rezervu, aby ju po piatich rokoch opäť obnovil. Béčko spojené s juniorkou sa napriek administratívnemu zákazu postúpiť dostalo hneď v prvom roku zo 4. do 3. ligy, keďže Terchová vyššiu súťaž odmietla. V nej má rezerva MFK za úlohu zotrvať taktiež len rok.

Aaryn Ellenbergová sa výrazne postarala o úspešný koniec minulej, a tiež začiatok aktuálnej sezóny. Foto – Rudolf Maškurica.

Návrat na druhé miesto

Začiatok kalendárneho roka 2018 zastihol basketbalový Ružomberok na dne. Výprasky v Európskom pohári FIBA, žiadny skalp konkurenčných Košíc a Piešťan. Lenže s novým rokom prišli aj dve americké posily a s nimi úplne iný Ružomberok.

Shatori Kimbroughová a Aaryn Ellenbergová vybavili nadstavbu, play-off a dotiahli MBK po troch rokoch naspäť na druhé miesto v lige. Sujovci nestačili len na Košice. Séria bez víťazstva s týmto súperom sa nechcene zastavila na štyroch rokoch. Good Angels v dovtedajšej silnej podobe de facto zanikli a zmenili sa na Young Angels Košice.

Tie už v novej sezóne Ružomberok zdolal, poradil si opäť aj s Piešťanmi. Minimálne do uzávierky tohto čísla kráčal MBK aktuálnou ligovou sezónou bez prehry.

Ešte krajší obraz ponúkla opätovná účasť v Európskom pohári FIBA. Tri domáce víťazstva, plné tribúny a dobrá hra, postavená najmä na trojici legionárok Ellenbergová, Jefferyová a Šiksniutéová, vytvorili predpoklad postupu basketbalistiek do pohárového play-off.

MBK Ružomberok však počas roka zaujal aj výsledkami mládeže. Po dvanástich rokoch dosiahla niekdajšia basketbalová liaheň talentov na republikový titul. Staršie minižiačky (U12) trénera Antona Panisa zaznamenali prenikavý úspech, ktorý zvýraznilo tretie miesto mladších minižiačiek Zuzany Jarinovej. Dlhodobý cieľ manažéra Radoslava Popelku, opäť postaviť na nohy mládežnícky basketbal, začína naberať reálne kontúry. Na konci roka vyšla kniha pripomínajúca 80 rokov ružomberského basketbalu.

Strieborné družstvo stolných tenistiek ŠKST Ružomberok. Foto – autor.

Lyžiari, plavci, stolní tenisti

Medzi najväčšie úspechy končiaceho sa športového roka v meste treba bezpochyby zarátať výsledky lyžiara Adriána Petrufa. Ako 14-ročný starší žiak vyhral Slovenský pohár, na Majstrovstvách Slovenska získal na domácom kopci v obrovskom slalome druhé a v slalome štvrté miesto. Ešte cennejšie sú však pre neho medzinárodné výsledky, kde sa dokáže presadiť v top desiatke.

Z členov Lyžiarskeho klubu Ružomberok spomeňme aj staršieho predžiaka Adama Mrvu, štvrtého v celkovom hodnotení Slovenského pohára.

Rovnako 14 rokov mal Adam Antol z Plaveckého oddielu Ružomberok, ktorý na prsiarskej stovke dohmatol ako majster Slovenska, na dvestovke bol tretí.

V superfinále Slovenského pohára na 5 000 metrov doplával 16-ročný Adrián Beluš na druhom mieste.

Na Majstrovstvách Slovenska na tritisícmetrovej trati si vo svojich kategóriách zlato vybojovala Alexandra Blašková, striebro Jasmína Nováková a bronz Sára Šefranková.

Nikoleta Puchovanová síce nie je Ružomberčanka, ale až do leta svoju stolnotenisovú kariéru rozvíjala v ŠKST Ružomberok. Získala šesť medailí v individuálnych kategóriách, v singloch si však na zlato nesiahla. Rovnako ani v družstvách: z juniorskej extraligy má striebro, zo seniorskej ako členka družstva žien ŠKST Ružomberok (spolu Natáliou Divinskou, Paulou Čermákovou a Monikou Marouskovou) bronz.

Stolnotenisoví mládežníci však zaznamenali individuálnu medailovú žatvu aj v kategórii starších žiakoch, družstvo juniorov bolo tretie.

Matrj Karč na marcových majstrovstvá Slovenska v Ružomberku (uprostred) v obkolesení sestier Javorkových. Foto – autor.

Šach, vzpieranie, karate aj krasokorčuľovanie

V 99 roku existencie Šachového klubu (ŠK) v Ružomberku dosiahli domáci po pätnástich rokoch postup do druhej najvyššej súťaže.

Monika Motyčáková skončila so slovenskou reprezentáciou na 19. mieste zo 150 účastníkov šachovej olympiády.

Majsterkou Slovenska v šachu do 14 rokov je Simona Koreňová, dva tituly a jedno striebro získali členovia ŠK aj na republikovom šampionáte telesne postihnutých.

Sedemročný Matej Karč, člen družstva Ruža Ružomberok, skončil druhý na Majstrovstvách Slovenska mladších nádejí v krasokorčuľovaní.

Doslova neviditeľné je vzpieranie. Na mládežníckej úrovni funguje už len v Likavke, ale pod hlavičkou Slávia Ružomberok. Tri tituly majstrov Slovenska v podaní Petra a Viktora Buschbacherovcov a Jána Kočíbala doplnilo jedno striebro a jeden bronz. Patrik Víťaz a Michal Rehák sa dostali dokonca do reprezentačného výberu olympijských nádejí. Pretekár OŠK Likavka Barčák, získal bronzovú medailu na majstrovstvách Slovenska vo vzpieraní v kategórii do 85 kilogramov.

Lucia Lorenčíková z Karate klubu Asahi Ružomberok je majsterkou Slovenska v kategórii kumite, v karate detí a mládeže. Adam Lupták pridal v kategórii kata bronzovú medailu.

Miroslav Vlžák z Liptovských Sliačov získal v kategórii do 74 kilogramov tirul Majstra Slovenska. Už tretí v rade a šiesty celkovo. Marián Bartánus získal vo váhe do 105 kilogramov bronz a medzi veterénmi do 49 rokov striebro. Siloví športovci z Klasiku Liptovské Sliače brali medaily aj na republikovom šampionáte veteránov v tlaku na lavičke.

Tenistky TK Ružomberok sa udržali v najvyššej súťaži žien extralige, keď zdolali v stretnutí o siedme miesto Žilinu 4:3.

Florbalisti z Likavky, kde hrajú aj viacerí Ružomberčania, sa dostali do juniorskej extraligy – najvyššej súťaže na Slovensku. Pre nedostatok hráčov, najmä brankárov, ju však hrať nešli a uprednostnili finančne menej náročnú 2. ligu mužov, kde hrá prevažne úspešné juniorské mužstvo.

Vyhlasovanie ankety Športovec roka 2017 v meste. Foto – autor.

A ďalší úspešní športovci

V Ružomberku štartovala po takmer päťdesiatich rokoch etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska vrátane svetových hviezd z tímov Bora a Quick-step. Domáci cyklisti ale zbierali úspechy na iných bicykloch. Matej Ulík z Liptovskej Osady vyhral tretíkrát po sebe Ružomberské schody, v slovenskom pohári v cross contry skončil tretí na majstrovstvách Slovenska druhý v kategórií do 23. rokov, druhý najlepší je na Slovensku v cyklokrose. V cross country skončil medzi veteránmi nad 50 rokov na majstrovstvách Slovenska Miroslav Hulej tretí, rovnako tretí, tiež v kategórií nad 50 rokov bol Milan Jánošík na majstrovstvách Slovenska v cyklokrose.

Pochvalu si zaslúžia organizátori Ružomberskej bežeckej ligy, ktorí zorganizovali celomestskú športovú aktivitu na pokračovanie. Vrcholom pre najlepších bola účasť troch tímov z mesta na štafetovom behu Od Tatier k Dunaju. Ružomberok v pohybe A odbehol 345 kilometrov za deň a noc – celkovo na druhom mieste!

Športovcom roka 2017 v meste sa vo februári stal futbalista Erik Daniel pred basketbalistkou Miroslavou Mištinovou a spoluhráčom Jánom Maslom. Mládežnícky titul tretíkrát v rade obhájila Nikoleta Puchovanová. Kolektívom roka sa stali futbalisti MFK Ružomberok.

Titulná fotografia – Adam Antol, majster Slovenska v plávaní na 100 metrov prsia. Foto – autor

Článok bol v skrátenej verzii publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 12/2018.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.