Prvá prehra v sezóne. Ružomberok nestačil na Piešťanské Čajky

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 15. januára v rámci 2. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien v skupine o titul s Piešťanskými Čajkami 54:58. Ružomberčanky tak utrpeli v domácej súťaži prvú prehru po 16 zápasoch. Naposledy ťahali Liptáčky za kratší koniec v apríli minulého roka, keď prehrali rovnako s Piešťanmi.

Favoritom tohto stretnutia boli domáce hráčky, ktoré do tohto zápasu ešte neokúsili pocit prehry v rámci slovenskej ligy. Prvý duel v novom roku zvládli Ružomberčanky úspešne, keď si na domácej palubovke poradili s Banskou Bystricou 74:48. Liptáčky tak chceli nadviazať na výbornú formu z uplynulých stretnutí a potvrdiť úlohu favorita. Navyše, po veľmi dlhej dobe boli v Koniarni prítomní fanúšikovia, takže atmosféra počas zápasu bola výborná.

Piešťanské Čajky sa spamätávali z nepríjemného šoku, keď v minulom kole prekvapujúco prehrali na domácej palubovke s Young Angels Košice 74:75. Chceli tak odčiniť nečakanú prehru a rehabilitovať sa svojim fanúšikom. Piešťany obsadili v tabuľke Niké extraligy žien druhé miesto, keď v štrnástich zápasoch zaknihovali iba dve prehry a obidve práve s Ružomberkom. Piešťany tak Liptáčkam mali čo odplácať.

Prvá štvrtina patrila Ružomberku, druhá Piešťanom

Zápasy Ružomberka a Piešťan bývajú vždy vyrovnané a tento duel, ako sa neskôr ukázalo, nebol výnimkou. Úvodný bod stretnutia zaznamenala domáca „Ruža“, ale zakrátko hostky obrátili skóre vo svoj prospech (1:2). O chvíľu na to nasledovala dobrá pasáž domáceho celku, ktorý si ôsmimi bodmi po sebe vytvoril mierny náskok (9:2). Čajky síce nepatrne skorigovali stav na 9:3, ale potom Ružomberčanky zaknihovali päť bodov po sebe a vytvorili si pomerne slušný 11-bodový náskok (14:3).

O pár sekúnd hosťujúce hráčky síce skorigovali stav, ale Ružomberok si opäť prinavrátil komfortné 11-bodové vedenie (16:5). V tomto momente to s domácim tímom vyzeralo vskutku dobre, ale opak bol nakoniec pravdou. Od tejto chvíle nastal zlom v stretnutí, ktorý sa niesol s Ružomberčankami po celý zvyšok zápasu. Do konca prvej štvrtiny Piešťany zaznamenali dva body a úvodnú desaťminútovku vyhralo domáce mužstvo 16:7 a zdalo sa, že si svoju neporaziteľnosť udrží naďalej.

Úvod druhej štvrtiny, ako aj celý zvyšok druhej desaťminútovky, patril Piešťankám. Hosťujúci tím zaznamenal hneď na začiatku druhej časti hry šesť bodov a priblížil sa domácemu na rozdiel troch bodov (16:13). Potom sa prihlásili o slovo aj ružomberské hračky, ktoré premenili jeden trestný bod (17:13). Následne prišla skvelá pasáž vicemajstra z Piešťan, ktorý ôsmimi bodmi po sebe obrátil skóre vo svoj prospech (17:21).

Liptáčky sa snažili čo najskôr vyrovnať skóre, ale nedarilo sa im to. Ružomberčanky sa síce priblížili Piešťanom na rozdiel dvoch bodov (19:21), ale potom hosťujúce hráčky zaknihovali šesťbodovú šnúru, ktorou si vytvorili pohodlný osembodový náskok (19:27). Domáci tím ale zabral a šiestimi bodmi po sebe znížil vedenie Piešťan na rozdiel dvoch bodov (25:27). V závere druhej časti hry zaznamenali oba celky po dva body a tak po polčase svietilo na ukazovateli skóre stav 27:29 a druhý polčas sľuboval prítomným divákom v Koniarni veľkú drámu.

O výsledku zápasu rozhodla posledná štvrtina

Druhý polčas sa niesol vo vyrovnanom duchu, podobne ako prvé dejstvo. Úvod tretej štvrtiny začala úspešná trojka Piešťan, ale Ružomberčanky odpovedali rovnakým spôsobom a náskok Piešťan sa stále držal na úrovni dvoch bodov (30:32). Následne sa hra prelínala zo strany na stranu, ale napriek tomu si hosťujúci celok udržiaval mierny náskok. Až ku koncu tretej desaťminútovky sa Ružomberčankám podarilo obrátiť skóre vo svoj prospech.

Predchádzala tomu dobrá pasáž Ružomberka, ktorý od stavu 34:37 zaznamenal deväťbodovú šnúru a vytvoril si šesťbodový náskok (43:37). V samom závere tejto štvrtiny sa ale Čajkám podarilo zaznamenať úspešný trojbodový pokus, ktorým znížili skóre Liptáčok na úroveň troch bodov (43:40). Záverečná štvrtina tak sľubovala zaujímavý basketbal.

Začiatok poslednej desaťminútovky patril domácemu mužstvu. Úvodné dva body zaknihovala „Ruža“ (45:40), a napriek tomu, že sa Čajkám podarilo vyrovnať skóre na 45:45, prišiel na rad posledný dobrý úsek hry domáceho celku v tomto zápase. Liptáčky zaknihovali päť bodov po sebe a vytvorili si mierny náskok (50:45). V tejto chvíli sa mohlo zdať, že domáci tím urobil veľký krok k smerom k výhre v tomto stretnutí, ale druhá časť záverečnej desaťminútovky Liptáčkam absolútne nevyšla. Od tohto momentu zaknihovali Ružomberčanky do konca duelu iba chabé štyri body, pričom hostky z Piešťan zaznamenali až 13 bodov.

Piešťany sa napriek nepriaznivému stavu nezdávali a zakrátko vyrovnali skóre na 50:50. Naháňačka v zápase pokračovala naďalej a o chvíľu sa hostky po dlhšom čase opäť dostali do vedenia 50:52. „Ruža“ ale okamžite vyrovnala skóre na 52:52. Hra sa v týchto chvíľach prelínala zo strany na stranu a ani jedno mužstvo si nevedelo vytvoriť väčší náskok. Piešťany sa opäť dostali do vedenia (52:54), ale Ružomberčanky ihneď stav vyrovnali na 54:54.

Samotný záver poslednej štvrtiny, ale patril hostkám. Tie zaknihovali do konca stretnutia štyri body, zatiaľ čo domáci tím nezaznamenal ani jeden bod. Vďaka tomu slávili Piešťanské Čajky veľmi cenné i zaslúžené víťazstvo 54:58 a pripravili majstrovi Slovenska prvú prehru v sezóne. Domáce hráčky nepodali v tomto zápase optimálny výkon a tak sa ich neporaziteľnosť v rámci slovenskej ligy zastavila na obdivuhodnom čísle šestnásť.

Strelecká nemohúcnosť Ružomberka

Domáci tím v šlágri kola výrazne nepotiahla žiadna z hráčok na palubovke. Američanka Adrianne Motleyová zaznamenala 14 bodov, ku ktorým pridala šesť doskokov. Krok s ňou držala hlavne Chorvátka Patrice Burová, ktorá zaťažila konto súpera 10 bodmi, ku ktorým pridala 11 doskokov. Trojicu najúspešnejších hráčok v domácom drese uzavrela Miroslava Praženicová, ktorá zaznamenala 7 bodov v stretnutí.

Hosťujúci celok bodovo potiahla hlavne Chorvátka Matea Tadićová, ktorý svoj vynikajúci výkon okorenila 21 bodmi, ku ktorým pridala sedem doskokov. Krok s ňou držala predovšetkým Natália Martišková a Fínka Veera Pirttinenová, ktoré zhodne dosiahli 11 bodov v stretnutí.

O výsledku zápasu rozhodla predovšetkým strelecká nemohúcnosť domáceho celku. Ružomberčanky zaznamenali v stretnutí iba 33-percentnú úspešnosť streľby, oproti 36 percentám na strane Piešťan. Ešte horšie boli na tom domáce hráčky v premieňaní trojkových pokusov. Z 24 pokusov sa im podarilo premeniť iba chabé tri pokusy, čo činí hrozivú 12-percentnú úspešnosť. Piešťanské Čajky boli v tomto ukazovateli o niečo úspešnejšie, keď premenili každý štvrtý pokus. Liptáčkam sa nedarilo ani v premieňaní trestných hodov. Z 24 trestných hodov premenili iba slabých 13 pokusov, čo je úspešnosť iba 54 percent. Naproti tomu Piešťany z 16-tich pokusov premenili až 13, čo predstavuje viac ako 80-percentnú úspešnosť.

Zlý výkon nepotešil ani trénera domácich

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol nespokojný s výkonom svojho mužstva. V hre svojich zverenkýň nenašiel jediný pozitívny moment. „Dnes sme nemali nárok na výhru po žiadnej stránke. Väčšinou po každej prehre nájdete pozitívum, dnešok je však výnimkou, nenašiel som nič, čo by bolo dobré v našej hre. Nemali sme jediný dobrý, nadštandardný individuálny výkon. Zrejme som hráčky zle pripravil.“

Ružomberského kormidelníka na pozápasovej tlačovej konferencii mrzela slabá strelecká efektivita jeho mužstva. Napriek sklamaniu z prehry, ale zablahoželal Piešťanom k zaslúženej výhre v tomto stretnutí. „Treba pogratulovať Piešťanom, vyhrali zaslúžene. Keď sme v úvode vyhrávali 13:3, povedal som hráčkam, že síce vedieme o 10 bodov, ale už teraz sme zahodili veľa trestných hodov, je len otázka času, kedy sa súper vráti do zápasu, ak budete takto pokračovať. Nepomohlo to, v tragédii sme pokračovali. Zahodili sme 11 trestných hodov, streľba za tri body len 3 z 24 pokusov. A takto môžem pokračovať. Jednoducho, dnes sme nemohli vyhrať.”

Basketbalistky MBK Ružomberok aj napriek prehre zostali na prvom mieste v skupine o titul. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 22. januára, keď sa predstavia v Košiciach proti miestnemu Young Angels. Následne pocestujú Liptáčky do mesta pod Urpínom, kde si zmerajú sily s Banskou Bystricou. Po tomto zápase odohrajú Ružomberčanky ešte dve stretnutia v rámci skupiny o titul. Najskôr sa 19. februára predstavia na palubovke dnešného súpera – Piešťan.

Keďže sa počas februára uskutoční Česko-Slovenský pohár, nasledovaný reprezentačnou prestávkou a Slovenským pohárom, najbližšie sa „Ruža“ predstaví v Koniarni až v marci, keď uzavrie skupinu o titul duelom s Košicami.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 54:58 (16:7, 27:29, 43:40)

Body za MBK Ružomberok: Motleyová 14, Burová 10, Praženicová 7, Buknová a Turudićová po 6, Graysová 5, Stašová 4, Pavićová 2. Piešťanské Čajky: Tadićová 21, Martišková a Pirttinenová po 11, Bootheová 9, Hašková 4, Rusiňáková 2. Trojky: 3-5. Diváci: 200. Úspešnosť streľby: 33% – 36%. TH: 24/13 – 16/13. Rozhodovali: Šarišský, Izák, Uhrin. Štvrtiny: 16:7, 11:22, 16:11, 11:18.

Text k foto: Ružomberské basketbalistky utrpeli prvú prehru v sezóne. Foto: Rudolf Maškurica