Ruža zdolala Sláviu Banská Bystrica

"Žabky" zvíťazili na Slávii a upevnili si druhé miesto v tabuľke. Foto: Rudo Maškurica.

Ružomberské basketbalistky zvíťazili v pondelok 19. decembra v rámci 12. kola slovenskej Extraligy žien na palubovke Slávia Banská Bystrica 50:68.

Úvodný rozskok zápasu vyhrali hráčky MBK Ružomberok. Prvé body však pridali na svoje bodové konto Bystričanky, keď v prvej minúte zápasu strelili štyri body. Následne však prišla dvojka Urbanovej a trestné hody BuknovejAndelovej, ktoré otočili nepriaznivý stav na 4:5.

Basketbalistky však pod útočnými košmi pritlačili, čo spôsobilo hráčkam „Ruže“ nemalé problémy v defenzíve. Ešte pred koncom úvodnej štvrtiny si musel ružomberský tréner Juraj Suja vyžiadať oddychový čas pre svoje mužstvo.

Ani oddychový čas im však nestačil na zvrátenie nepriaznivého stavu a úvodnú štvrtinu vicemajsterky prehrali 15:11.

Trojka Urbanovej zavelila k otočke

Hneď v úvodných dvoch minútach druhej štvrtiny sa podarilo otočiť skóre zápasu vďaka úspešnej strele Urbanovej spoza perimetra a dvom trestným hodom Buknovej – 15:16.

Ruža mala ťažší úvod, čo priznal po zápase aj tréner MBK Juraj Suja: „Bystrica hrala v prvej štvrtine dobre, agresívne, naozaj nebolo ľahké proti nim hrať. Potom sme sa s tým dokázali popasovať a od druhej štvrtiny sme hrali tak, ako by sme chceli hrať.“

Ružomberčanky sa následne dostali do tempa a pred polčasom si vytvorili náskok siedmich bodov. V úplnom závere ešte zveľadila náskok zápasu Urbanová svojou treťou presnou trojkou v zápase na 23:34.

Ružomberské basketbalistky nepoľavili ani v tretej štvrtine, keď trojkou otvorila druhú polovicu zápas Andrělová. Trojka Havranovej zvýšila ružomberský náskok už na rozdiel šestnástich bodov.

Rozhodnuté v závere tretej štvrtiny

Minútu pred koncom tretej štvrtiny sa vyfaulovala Slávii piatym faulom v zápase americká basketbalistka Allenová. Následná technická chyba domáceho tímu zabezpečila Ružomberčankám z trestných hodov ďalšie tri body. Ružomberským basketbalistkám sa podarilo výborne nadviazať na druhú štvrtinu a vytvoriť si 19-bodový náskok (32:51).

Záverečnú štvrtinu zápasu otvorila svojou štvrtou trojkou Urbanová. Banskobystričanky sa však z posledných síl dostali do zápasu a tréner Suja musel opäť zvolať timeout. V 34. minúte zápasu sa vyfaulovala ďalšia domáca hráčka Da Cruz, ktorá musela tiež palubovku predčasne opustiť.

Ružomberské basketbalistky pridali najmä v defenzíve, čím nedovolili Slávii skórovať. „Dobre sme bránili, v prvom polčase sme dostali iba 23 bodov, v druhej štvrtine iba osem, takže naša obrana v druhej štvrtine bola kľúčom k tomu, že sme si vytvorili dvojciferný náskok,“ povedal po zápase tréner Suja.

Po timeoute trénera Suju zo záveru zápasu to vyskúšala „trojkovým“ pokusom z rohu ihriska Buknová, ktorá sa nemýlila a definitívne pochovala bystrické nádeje na víťazný zápis do ligovej tabuľky.

Ružomberčanky dokázali na palubovke Slávie Banská Bystrica zvíťaziť jednoznačne 50:68, čím si definitívne upevnili druhú priečku ligovej tabuľky pred otvorením nadstavbovej časti „vrchnej štvorky“.

Posledný zápas v roku

Ružomberčanky majú na pláne ešte posledný zápas v lige na domácej palubovke proti Young Angels Košice, ktorý sa odohrá 21. decembra o 17:00 h. Základnú časť zakončia 7. januára proti univerzitnému tímu ŠK UMB Banská Bystrica na palubovke v Banskej Bystrici.

Niké Extraliga žien – 12. kolo:

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 50:68 (15:11, 23:34, 32:51)

Body: Allenová a Janštová po 8, Da Cruzová 7, Mandićová a Striešová po 6, Kozáková 4, Kollárová 3, Nagyová 2 – Buknová 18, Urbanová 16, Havranová 13, Andělová 8, Hadačová 6, Štefančová 4, Jarošová 2, Dovčíková. Trestné hody: 20/16 – 24/21. Trojky: 0 – 7. Diváci: 405. Rozhodovali: Fuska, Uhrin a Ribakovs. Úspešnosť streľby: 34% – 29%.