V predvečer výročia novembrových udalostí sa pri soche Slobody v Ružomberku stretlo viacero účastníkov revolučných dní spred 28 rokov a ďalších hostí.
Spomienku organizoval vtedajší predseda Verejnosti proti násiliu (VPN) na Liptove a dnes známy bloger Ján Benčík (na fotografii) a poslanec Mestského zastupiteľstva v Ružomberku Róbert Kolár.
Ján Benčík upozornil, že zabúdame na to, čo štyridsať rokov neslobody pre nás znamenalo.
Pripomenul príbeh Ružomberčana a politického väzňa Dobroslava Pustaja, ktorý strávil 16 rokov v komunistických vezeniach.
Po roku 1989 sa Pustaj angažoval v rámci VPN a v roku 1990 kandidoval na primátora Ružomberka. Po nástupe Vladimíra Mečiara k moci sa z obáv pred ďalším vývojom odsťahoval do zahraničia. Prezident Andrej Kiska mu v januári tohto roka udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.
Ján Benčík vyjadril poľutovanie nad tým, že Ružomberok si tohto človeka nepripomenul aspoň pri tejto významnej udalosti.
Podľa Róberta Kolára je po 28 rokoch naša sloboda opäť ohrozená. Nielen na Slovensku je viditeľný nárast extrémizmu a nálad namierených proti demokracii. Pritom sa často ako riešenie ponúkajú ľudia, ktorí v skutočnosti demokraciu ohrozujú a nie sú schopní spravovať veci verejné.
„Nie je náhoda, že tak ako pred 28 rokmi, bojujú ľudia Novembra ako Ján Benčík za našu slobodu“, myslí si Kolár.
„Tí, čo hlasno kričia, často neprinášajú riešenia, len vravia ľuďom čo chcú počuť. Prial by som si, aby opäť zavládol pokoj a kritériom pre výber správcov verejných vecí, teda politikov, bola odbornosť a schopnosť prinášať riešenia,“ dodal Kolár.
Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.