Ružomberčania začali zimnú prípravu víťazne

Futbalisti MFK Ružomberok v doterajších troch zápasoch zimnej prípravy zvíťazili vo všetkých dueloch. Postupne si poradili s Námestovom, Banskou Bystricou a Bardejovom.

Ružomberčania začali zimnú prípravu 7. januára. Prvý duel prípravy odohrali ružomberskí futbalisti v sobotu 15. januára s Námestovom, účastníkom druhej ligy. Oravský celok, ktorý sa do druhej najvyššej slovenskej súťaže prebojoval len pred aktuálnou sezónou, okupuje po jeseni v tabuľke posledné miesto.

V 17 zápasoch sa Námestovčanom podarilo zaknihovať iba dve remízy a zvyšných 15 duelov mužstvo z Oravy prehralo. Oravský celok zaznamenal na jeseň v 2. slovenskej súťaži iba 10 gólov, pričom inkasoval až 57-krát. Na jar bude Námestovo bojovať o holú existenciu v druhej lige. Z druhej najvyššej súťaže zostúpia do tretej ligy až štyri mužstvá.

Vzhľadom na kvalitu tímov boli Ružomberčania jasným favoritom stretnutia. Liptáci začali napĺňať papierové predpoklady v 38. minúte, keď bol v pokutovom území faulovaný Martin Boďa. Ružomberský útočník si zobral loptu na biely bod a brankárovi hostí nedal žiadnu šancu – 1:0. Úvod druhého dejstva vyšiel lepšie hosťom, ktorým sa v 57. minúte podarilo vyrovnať skóre zásluhou Kobylarczyka (1:1).

Odpoveď „Ruže“ ale nenechala na seba dlho čakať. Už o tri minúty sa dostal do dobrej pozície Martin Rymarenko, ktorý strelou k vzdialenejšej žrdi zvýšil na 2:1. Zakrátko Liptáci svoj náskok ešte zveľadili. V 65. minúte si Martin Boďa poradil s hosťujúcou obranou a prudkou strelou k žrdi uzavrel skóre stretnutia na 3:1.

Výhra v súboji s ašpirantom na postup

Ešte v ten istý deň, približne hodinu po skončení stretnutia s Námestovom, odohrali ružomberskí futbalisti ďalší zápas. Tentokrát hostili mužstvo spod Urpína, ktoré sa po jeseni nachádza na 2. mieste druhej slovenskej ligy. Bystričania v 17 dueloch druhej slovenskej súťaže zaknihovali 12 výhier a za vedúcou Podbrezovou zaostávajú iba o skóre. Bystrický celok sa tak s veľkou pravdepodobnosťou na jar pobije o postup do najvyššej súťaže.

Príležitosť v zápase s Banskou Bystricou dostali predovšetkým hráči, ktorý do úvodného duelu s Námestovom nezasiahli. Podobne ako v stretnutí s oravským celkom, tak aj v tomto zápase otvorili skóre Liptáci.

V 36. minúte napriahol spoza šestnástky k strele Peter Ďungel a nekompromisnou strelou do horného rohu hosťujúcej brány nedal brankárovi Hruškovi žiadnu šancu (1:0). Definitívne skóre duelu uzavrel po zmene strán v 63. minúte Tomáš Bobček, ktorý po prihrávke Štefana Gereca poľahky skóroval do hosťujúcej brány a upravil na konečných 2:0.

Gólová prestrelka s Bardejovom

Nateraz posledný zápas prípravy odohrali Ružomberčania v utorok 18. januára, keď na domácej umelej tráve privítali ďalšieho účastníka druhej ligy – Bardejov. Mužstvo z východu Slovenska sa po jeseni nachádza na 13. mieste a na jar ho s veľkou pravdepodobnosťou čakajú záchranárske práce. V 17 dueloch 2. slovenskej ligy zaknihovali Bardejovčania len 2 výhry a strelili 13 gólov. Liptáci tak boli v tomto stretnutí opäť favoritom zápasu.

Skóre duelu otvorili Ružomberčania už v 11. minúte, keď sa po výbornej prihrávke Lukáša Fabiša presadil Samuel Šefčík – 1:0. O päť minút neskôr bolo ale skóre stretnutia vyrovnané, keď si ružomberský kapitán Ján Maslo nešťastne vrazil loptu do vlastnej siete. Ten istý hráč ale svoju chybu odčinil v 45. minúte, keď sa presadil po rohovom kope hlavičkovým zakončením, a prinavrátil Ružomberku vedenie 2:1 v zápase.

Do druhého dejstva nastúpilo mužstvo trénera Petra Struhára v zmenenej zostave. Druhý polčas začali lepšie hostia, keď sa v 64. minúte presadil strelou k žrdi Nikola Ristovski a vyrovnal stav stretnutia na 2:2. V 75. minúte sa ale Liptáci opäť dostali do vedenia v zápase, keď sa po rohovom kope novej posily Ružomberčanov Kristófa Domonkosa, presadil strelou z prvej Martin Boďa (3:2).

Skóre duelu uzavrel v 82. minúte Adrián Macejko, ktorý poľahky skóroval po prihrávke Štefana Gereca a definitívne zlomil odpor Bardejova (4:2). Ružomberčania tak v troch zápasoch s účastníkmi druhej ligy nenašli premožiteľa a v doterajšom priebehu zimnej prípravy je mužstvo spod Čebraťa stopercentné.

Sústredenie v Turecku

Najbližší duel zimnej prípravy odohrajú ružomberskí futbalisti už v piatok 21. januára, keď na domácej umelej tráve privítajú účastníka druhej najvyššej poľskej súťaže – TS Podbeskidzie Bielsko-Biala. Poľský celok figuruje po jeseni v tabuľke poľskej ligy na štvrtom mieste.

Po tomto stretnutí odlietajú ružomberskí futbalisti na sústredenie do Turecka, ktoré sa uskutoční v termíne od 23. januára do 2. februára 2022. V rámci neho čakajú na Ružomberok zvuční súperi. Najprv sa Struhárovi zverenci predstavia proti srbskému tímu FK Radnički Niš a potom proti kosovskému mužstvu FC Ballkani. Sústredenie v Turecku zakončia Liptáci zápasom proti veľmi zaujímavému a atraktívnemu súperovi, keď si zmerajú sily s účastníkom ruskej Premier League – FK Dynamo Moskva.

Po návrate z Turecka čaká na Ružomberok generálka na jarnú časť Fortuna ligy. V sobotu 5. februára si Liptáci na domácej pôde zmerajú sily proti tímu z druhej poľskej ligy – GKS Jastrzebie. O niekoľko dní neskôr, v piatok 11. februára, začína jarná časť slovenskej ligy. Pre Ružomberok, ktorý má už istú miestenku v skupine o titul, pôjde v zostávajúcich troch zápasoch predovšetkým o udržanie si čo najlepšieho postavenia v lige.

Prvý duel po zimnej prestávke odohrajú Ružomberčania 12. februára, keď na domácom trávniku privítajú Žilinu. O týždeň neskôr čaká na „Ružu“ liptovské derby, keď nastúpi proti Liptovskému Mikulášu. Posledný zápas základnej časti Fortuna ligy odohrá Ružomberok na domácom štadióne proti Pohroniu. Následne sa tabuľka slovenskej ligy rozdelí na dve polovice. Prvých šesť tímov bude bojovať o titul a zvyšná šestica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu.