Ružomberčanky otvorili semifinále play-off víťazstvom

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v úvodnom semifinálovom zápase nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica 70:44. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 26. marca v prvom semifinálovom zápase vyraďovacej časti slovenskej ligy nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica 70:44. Liptáčky tak potvrdili výbornú formu, keď vyhrali už šiesty zápas v rade.

Ružomberčanky postúpili medzi najlepšie kvarteto slovenskej ligy po štvrťfinálovom víťazstve (2:0 na zápasy) nad BK ŠK UMB Banská Bystrica. Úvodný štvrťfinálový duel vyhrala „Ruža“ v Koniarni 75:33. Druhé stretnutie, ktoré sa odohralo v meste pod Urpínom, bolo opätovne v réžii Liptáčok, ktoré triumfovali vysoko 102:25.

Bystrické „pumy“ postúpili do semifinále vyraďovacej časti slovenskej ligy po víťazstve (2:0 na zápasy) nad ŠBK Šamorín. V prvom štvrťfinálovom dueli vyhrali Bystričanky na domácej palubovke 75:41. Druhý zápas, ktorý sa uskutočnil na juhu Slovenska, opätovne vyhrali bystrické „pumy“ (69:53). V aktuálnom ročníku odohrali Ružomberčanky s Banskobystričankami štyri stretnutia, pričom vo všetkých prípadoch triumfovalo mužstvo Juraja Suju.

Vyrovnanú prvú štvrtinu ovládol Ružomberok

Úvod zápasu sa niesol vo vyrovnanom duchu. Bystrické „pumy“ viedli na začiatku duelu 2:3 i 4:5, ale Liptáčky si s húževnatým súperom zakaždým poradili. V 3. minúte Ružomberčanky zaznamenali 5 bodov po sebe a prvýkrát v dueli viedli o viac bodov (9:5). Onedlho sa ale Bystričanky priblížili na rozdiel jediného bodu zásluhou premenenej „trojky“ Lucie Striešovej (9:8).

Liptáčky sa ale nenechali rozhodiť a 6-bodovou šnúrou odskočili „pumám“ na rozdiel 6 bodov (14:8). Bystričanky sa síce snažili skóre stretnutia skresať, ale príliš sa im to nedarilo. Ružomberčankám navyše skvele vyšiel záver prvej časti hry, keď zaznamenali 5 bodov a vďaka tomu viedli po prvej štvrtine 21:14.

Vynikajúca druhá štvrtina v podaní Liptáčok

Začiatok druhej 10-minútovky vyšiel lepšie domácim hráčkam, ktoré sa dostali do 9-bodového trháku (23:14). Od stavu 23:16 prišla prvá skvelá pasáž domáceho celku. Ružomberčanky zaznamenali 8 bodov v rade a „pumám“ ušli na rozdiel 15 bodov (31:16). Bystrické strelecké suchoty v tejto časti hry trvali vyše 5 minút.

Liptáčky pokračovali v plnom nasadení aj naďalej a v závere druhej časti hry dali 5 bodov v sérii, vďaka čomu viedli už o 18 bodov (36:18). V úplnom závere sa osmelili aj bystrické „pumy“, ktoré zaznamenali 5 bodov. Napriek tomu druhú štvrtinu ovládli Ružomberčanky 17:9. Liptáčky po prvom polčase viedli 38:23 a smerovali k víťazstvu.

Slabšia pasáž majstra zdramatizovala zápas

Úvod tretej časti hry patril Liptáčkam. Tie hneď na začiatku druhého polčasu zaznamenali 8 bodov, pričom až o 6 z nich sa postarala Američanka Marté Graysová, vďaka dvom úspešným „trojkám“ (46:23). Od tohto stavu ale prišla výborná pasáž Bystričaniek, ktoré zaznamenali 11 bodov po sebe a manko na súpera znížili na rozdiel 12 bodov (46:34).

Ružomberské strelecké suchoty, ktoré trvali viac ako 5 minút, ukončila Američanka Adrianne Motleyová, ktorá úspešným dvojkovým pokusom odštartovala úspešný úsek v jej podaní (48:34). Onedlho táto hráčka zaznamenala v krátkom slede dva premenené trojkové pokusy, vďaka čomu Liptáčky prvýkrát v dueli viedli o 20 bodov (54:34). Tretiu štvrtinu vyhrala „Ruža“ 16:11 a pred záverečnou časťou hry bolo o víťazovi stretnutia viac-menej rozhodnuté.

Ružomberčanky nedopustili prekvapenie

Začiatok poslednej 10-minútovky bol v réžií Liptáčok, ktoré zaznamenali 6 bodov v sérii, vďaka čomu viedli už o 26 bodov (60:34). Bystrické „pumy“ síce 5-bodovou šnúrou skorigovali skóre na rozdiel 21 bodov (60:39), ale Ružomberčanky držali zápasové obraty vo svojich rukách a žiadnu drámu v dueli nepripustili.

Napriek veľkému náskoku Liptáčky nepoľavili v hre a naďalej navyšovali skóre stretnutia. V samom závere zaznamenali Ružomberčanky ešte 6 bodov, vďaka čomu navýšili svoj náskok a záverečnú štvrtinu vyhrali 16:10. V zápase triumfovala „Ruža“ nad bystrickými „pumami“ 70:44 a zaslúžene si pripísala prvú výhru v semifinálovej sérii.

Výborný výkon Graysovej

Liptáčky v tomto stretnutí strelecky potiahla predovšetkým Američanka Marté Graysová, ktorá zaknihovala 20 bodov, pričom dala až 5 „trojok“ a bola tak hnacím motorom domáceho tímu. Bystričanky potiahla kapitánka Lucia Striešová, autorka 15 bodov a troch „trojok“.

Ružomberčanky zaznamenali v stretnutí 45-percentnú úspešnosť streľby, oproti 30-percentnej na strane súperiek. Liptáčkam sa darilo aj v prípade dvojkových pokusov, keď premenili každý druhý hod. Družstvo Juraja Suju bolo úspešnejšie aj v hodoch spoza trojkového oblúka, keď sa ružomberská presnosť bola na úrovni 39 percent.

Spokojnosť s víťazstvom

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s víťazstvom svojho tímu v úvodnom semifinálovom stretnutí. „Celý zápas sme hrali celkom dobre. Aj v útoku, i keď bolo na môj vkus z našej strany príliš veľa stratených lôpt. Celkovo to však bolo super, výrazne sme súpera preskákali, čo som veľmi rád.“

Ružomberského kormidelníka ale nepotešila tretia štvrtina, keď jeho zverenkyne na niekoľko minút poľavili v hre. Napriek tomu bol s ostatným priebehom stretnutia spokojný. „Až na trojminútovku v tretej štvrtine, kedy sme už asi začali predčasne oslavovať, som spokojný. Nemalo by sa nám stávať, aby sme mali úsek hry 0:11. Stratili sme koncentráciu, čo sa nám v ďalších zápasoch môže vypomstiť.“

Ružomberčanky sa tak po víťazstve nad Banskou Bystricou 70:44 ujali vedenia v semifinálovej sérii (1:0). Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 30. marca, keď sa predstavia v druhom semifinálovom stretnutí v meste pod Urpínom. Tretí zápas je na programe v sobotu 2. apríla v Ružomberku. Prípadný štvrtý duel semifinálovej série sa uskutoční v stredu 6. apríla v Banskej Bystrici a piaty zápas v sobotu 9. apríla v Koniarni. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje či séria o 3. miesto, sa hrá na tri víťazné stretnutia. Víťaza Slovenskej ligy spoznáme najneskôr 30. apríla. Minuloročný titul obhajujú Ružomberčanky.

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 70:44 (21:14, 38:23, 54:34) – stav série 1:0

Body za MBK Ružomberok: Graysová 20, Motleyová 14, Buknová 12, Burová 11, Pavićová a Turudićová po 5, Stašová 3 – BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Striešová 15, Grigerová 10, Janšotvá 7, Burneyová-Robinsonová 6, Van Dalenová, Oborilová a Holíková po 2. Trojky: 9-5. Diváci: 250. Úspešnosť streľby: 45 % – 30 %. TH: 11/9 – 7/7. Rozhodovali: Bara, Obertová, Sirocký, Štvrtiny: 21:14, 17:9, 16:11, 16:10.