Ružomberčanky zakončili úspešný rok víťazne. Vo vyrovnanom zápase triumfovali na palubovke Piešťan

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 18. decembra v rámci posledného 14. kola základnej časti Niké extraligy žien nad Piešťanskými Čajkami 66:57. Ružomberčanky tak víťazne ukončili vydarený rok v slovenskej lige, keď v aktuálnej sezóne ešte neokúsili pocit prehry.

Piešťanské Čajky, ktoré sa pred týmto duelom nachádzali na druhom mieste v slovenskej súťaži, sú túto sezónu najväčším konkurentom Ružomberka. V aktuálnom ročníku dokázalo mužstvo trénera Petra Jankoviča v 13 dueloch zaknihovať až 12 víťazstiev. Jedinú prehru v tejto sezóne zaznamenali vicemajsterky z Piešťan práve s Ružomberkom, keď 20. novembra prehrali na jeho palubovke 58:48. Piešťanské Čajky tak v tomto zápase mali Liptáčkam čo odplácať.

Mužstvo z dolného Liptova, ktoré je v tejto sezóne jediným nezdolaným mužstvom v slovenskej lige, bolo v tomto súboji miernym favoritom stretnutia. Ružomberčanky v 13 zápasoch aktuálneho ligového ročníka zvíťazili vo všetkých prípadoch a navyše sa im darí aj na európskej scéne. Liptáčkam sa podarilo postúpiť zo základnej skupine Európskeho pohára FIBA (Eurocup) do vyraďovacích bojov. Tím pod trénerskou taktovkou Juraja Suju navyše dokázal v stredu 15. decembra šokovať ruský veľkoklub BC Nadežda Orenburg a na domácej palubovke s ním remizoval 86:86.

Začiatok prvej štvrtiny sa niesol vo vyrovnanom duchu. Úvodné body stretnutia zaznamenali domáce hráčky, ale hostkám z Liptova sa ihneď podarilo vyrovnať na 2:2. Následne sa opäť ujali vedenia Piešťany, ale Ružomberčanky za krátko vyrovnali na 4:4. Čajkám sa onedlho podarilo odskočiť hostkám na rozdiel štyroch bodov (8:4), ale majster z Ružomberka na to odpovedal rovnakým spôsobom a vyrovnal na 8:8.

Potom ale prišla skvelá pasáž domáceho celku. Osembodovou šnúrou sa Piešťanské Čajky dostali do vedenia 16:8 a položili tým základ víťazstva v prvej desaťminútovke. Ružomberčankám sa do konca úvodnej štvrtiny podarilo zaknihovať iba dva body a tak prvú desaťminútovku ovládol domáci tím v pomere 16:10.

Fantastická druhá štvrtina

Druhú štvrtinu začala „Ruža“ skvelo. Hneď v úvode druhej desaťminútovky sa Liptáčky dotiahli na svojho súpera na rozdiel jediného bodu (16:15) a ukázali, prečo sú doteraz jediným nezdolaným tímom v lige. Domácim hráčkam sa síce podarilo zaznamenať úspešnú „trojku“, ale Ružomberok onedlho vyrovnal stav duelu na 19:19. Od tejto chvíle si na niekoľko minút ani jeden tím v stretnutí nedokázal vypracovať viacbodový náskok. V tejto časti zápasu sa hra prelínala zo strany na stranu.

Čajkám sa síce podarilo zaznamenať dva body a opäť sa ujali vedenia v stretnutí (21:19), ale za krátko „Ruža“ vyrovnala stav duelu. O pár sekúnd na to, sa scenár zopakoval. Od stavu 23:21 v prospech Piešťan, ale Liptáčky zaknihovali desať bodov po sebe a výrazným spôsobom sa priblížili k triumfu v druhej štvrtine. Ružomberku sa navyše v tejto časti hry podarilo prvýkrát v zápase ujať vedenia (23:26).

Čajkám nevyšli záverečné minúty druhej desaťminútovky, čo skvelo dokázala využiť „Ruža“ a navýšila svoje vedenie na rozdiel ôsmich bodov. Po polčase tak svietil na ukazovateli skóre stav 23:31 a prítomným bolo jasné, že o víťazovi duelu sa rozhodne až v druhom dejstve.

Piešťanský obrat v druhom polčase

Úvodné body druhého dejstva síce zaknihovali domáce hráčky, ale „Ruža“ na začiatku tretej desaťminútovky pokračovala v trende, ktorý nastavila v druhej štvrtine. Päťbodovou šnúrou sa Liptáčky dostali do 11-bodového trháku (25:36) a prvýkrát v stretnutí si jedno z mužstiev vytvorilo dvojciferný náskok. Napriek tomu, že toto vedenie vyzeralo pre Ružomberčanky nádejne, tak o ničom ešte nebolo rozhodnuté. Čajky sa totiž nevzdali a následne zaknihovali deväť bodov po sebe a znížili stav duelu na 34:36.

Od tejto chvíle sa hra opäť vyrovnala a ani jedno z mužstiev si nevedelo vytvoriť väčší náskok. Liptáčkam sa napriek tomu darilo držať mierne vedenie v stretnutí. Domáce hráčky ale hostkám z dolného Liptova poriadne „podkurovali“ a za krátko znížili stav duelu na 36:37. Potom ale „Ruža“ zaknihovala štyri body po sebe a mierne odskočila svojmu súperovi na rozdiel piatich bodov (36:41). Čajky ale odpovedali rovnakým spôsobom a päťbodovou šnúrou vyrovnali stav zápasu na 41:41. Domácemu tímu sa dokonca podarilo obrátiť skóre vo svoj prospech (43:41), ale dráme v stretnutí nebol koniec.

Ružomberčanky hneď na to znížili skóre na rozdiel jediného bodu (43:42), ale Čajky sa opäť dostali do dvojbodového vedenia (44:42). Potom ale „Ruža“ zaznamenala päť bodov po sebe a znova preklopila vedenie vo svoj prospech (44:47). Napínavý duel pokračoval ďalej a domáce hráčky skorigovali skóre stretnutia na úroveň jedného bodu. Po tretej štvrtine tak Ružomberok viedol len o jediný bod (46:47) a posledná desaťminútovka sľubovala zaujímavé predstavenie.

Dráma až do konca

Úvod záverečnej štvrtiny patril majstrovi z Liptova. Ružomberčanky zaknihovali päť bodov po sebe a mierne navýšili svoje vedenie v stretnutí (46:52). Piešťany onedlho znížili skóre hostiek na 49:52, ale „Ruža“ za krátko zaknihovala štyri body a navýšila svoje vedenie na rozdiel siedmich bodov (49:56). Čajky ale hneď na to zaznamenali úspešnú „trojku“ a znova skorigovali vedenie Liptáčok na úroveň štyroch bodov (52:56).

„Ruža“ potom zaknihovala dva úspešné trestné hody, ale Čajky ihneď zaznamenali dva body a náskok hostiek bol opäť štvorbodový (54:58). Následne sa aj Ružomberčankám podarilo zaknihovať úspešný trojbodový pokus a priblížili sa k víťazstvu v zápase (54:61). Po ďalších dvoch bodoch „Ruže“ už bolo jasné, že si Liptáčky pripíšu ďalšiu výhru na konto. Piešťany síce zaznamenali úspešnú „trojku“ a skorigovali stav duelu na 57:63, ale to bolo z ich strany v tomto zápase všetko.

Do konca duelu sa ešte Ružomberčankám podarilo zaknihovať ďalšie tri body a definitívne tak uzavreli skóre stretnutia na 57:66. „Ruža“ tak zaznamenala mimoriadne dôležité víťazstvo, ktorým zakončila úspešný basketbalový rok v slovenskej lige. Liptáčky navyše v 14 dueloch nenašli premožiteľa, čo svedčí o ich suverénnom účinkovaní v slovenskej súťaži.

Skvelý výkon Praženicovej

Výborný výkon v stretnutí podala Ružomberčanka Miroslava Praženicová, ktorá v zápase zaknihovala 21 bodov, ku ktorým pridala 11 doskokov. Strelecky sa jej darilo hlavne v prvom polčase, kedy zaznamenala 14 bodov. Krok s ňou držali predovšetkým legionárky v oranžovom drese. Zo zahraničných hráčok sa najviac darilo Chorvátke Patricii Burovej, ktorá zaťažila konto súpera deviatimi bodmi. Zhodne po osem bodov v stretnutí zaknihovali Američanky v ružomberskom drese – Marté Graysová a Adrianne Motleyová.

Z domácich hráčok sa najviac darilo Chorvátke Matei Tadićovej, ktorá svoj skvelý výkon okorenila 19 bodmi, pričom osem z nich zaznamenala už v úvodnej štvrtine. Skvelo jej sekundovala predovšetkým Natália Martišková, ktorá zaknihovala 15 bodov, ku ktorým navyše pridala 14 doskokov. Trojicu najúspešnejších hráčok v domácom drese uzatvorili Dominika Rusiňáková a Američanka Sarah Bootheová, ktoré zaťažili konto súpera ôsmimi bodmi.

Ružomberčanky zaznamenali v stretnutí vyššiu úspešnosť streľby (42 %) ako Piešťanské Čajky (37 %). V poslednej desaťminútovke zaknihovali Liptáčky vyše 55 % presnosť streľby, oproti 26 % na strane Piešťan. Naopak, domácemu tímu to „padalo“ v tretej štvrtine, keď zaknihoval vyše 58 % úspešnosť. „Ruža“ v tejto časti hry premenila každý druhý pokus. Dôležitým faktorom v dueli bola úspešnosť trojbodových pokusov. Kým Čajky zaznamenali iba 26 % úspešnosť, tak hostky z Liptova temer 54 % presnosť a tým položili základ víťazstva.

Trénera potešila bojovnosť

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja nebol úplne spokojný s výkonom svojich zverenkýň, no na druhej strane ho potešila bojovnosť jeho mužstva. „Nehrali sme bohvieako dobre, no chvalabohu, to vydalo. Som vďačný dievčatám za predvedenú bojovnosť a za to, že dokázali v Piešťanoch zvíťaziť. Ide o mimoriadne cenné víťazstvo.“

Ružomberský kormidelník na pozápasovej tlačovej konferencii priznal, že o osude stretnutia rozhodla druhá desaťminútovka, i keď sa Piešťanom neskôr na pár minút podarilo zápas obrátiť vo svoj prospech. „Keď sme viedli o jedenásť bodov, urobili sme tri chyby v obrane po sebe. Myslím si, že rozhodla druhá štvrtina, keď družstvo dobre bránilo. Vtedy sme získali nejaký náskok i určitú kontrolu nad zápasom.“

Ružomberčanky si tak po víťazstve nad Piešťanskými Čajkami definitívne zaistili prvé miesto v tabuľke Niké extraligy žien. Do konca kalendárneho roka čaká na zverenkyne Juraja Suju ešte jeden mimoriadne náročný duel. V stredu 22. decembra odohrajú Liptáčky odvetný súboj 1. kola vyraďovacej časti Eurocupu na pôde ruského Orenburgu. Prvý zápas sa skončil remízou 86:86. Stretnutie má začiatok naplánovaný na 15:00. Nadstavbová časť slovenskej súťaže začína 8. januára 2022. Ružomberčanky v slovenskej lige obhajujú titul z predošlej sezóny, ktorý získali v máji tohto roka, keď v dramatickom finále zdolali Piešťany 3:2 na zápasy.

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 57:66 (16:10, 23:31, 46:47)

Body za Piešťanské Čajky: Tadićová 19, Martišková 15, Bootheová a Rusiňáková po 8, Hašková 5, Kozáková 2 – MBK Ružomberok: Praženicová 21, Burová 9, Graysová a Motleyová po 8, Stašová a Turudićová po 7, Buknová 4, Havranová 2. Trojky: 5-7. Diváci: bez divákov. Úspešnosť streľby: 37 % – 42 % TH: 16/12 – 27/17. Rozhodovali: Tomašovič, Obertová a Uhrin. Štvrtiny: 16:10, 7:21, 23:16, 11:19.