Do MBK Ružomberok prišli dve Američanky

Ružomberský basketbalový klub urobil na prelome rokov obmenu v kádri. Konkurencieschopnosť tímu majú zvýšiť dve Američanky. Vypadli však Diawakanová aj Bartánusová.

Už po skončení základnej skupiny Európskeho pohára padlo rozhodnutie o konci francúzskej rozohrávačky Melissy Diawakanovej v kádri MBK. Bola za tým podľa trénera Juraja Suju a manažéra Radoslava Popelku jej herná nevyspytateľnosť, ktorá na palubovke viac škodila, ako pomáhala.

Ružomberku dala 20 bodov

„Družstvo strácalo v zápasoch príliš veľa lôpt, mali sme na tejto úrovni veľmi veľa zlých rozhodnutí, ktoré nás možno stáli aj niektoré zápasy. Ale, po pravde, nie len ona bola za to vinná. Lenže, rozohrávač je tá hlava družstva, ktorá robí rozhodnutia na ihrisku a toto potrebujeme zlepšiť. Verím, že sa nám to podarilo,“ vysvetľuje dôvody ukončenia spolupráce s Diawakanovou manažér MBK Radoslav Popelka.

Nahradila ju 25-ročná Američanka, ktorá si už obliekla aj národný dres, Aaryn Ellenbergová. „Túto sezónu som zatiaľ nikde nehrala. Bola som doma. Z viacerých dôvodov som potrebovala prestávku. Zmenila som agenta a prišla ponuka z Ružomberka, tak som tu,“ dodáva hráčka so skúsenosťami z najprestížnejšej ženskej basketbalovej súťaže (WNBA), kde hrala za Chicago Sky.

Juraj Suja a Aaryn Ellenbergová na tréningu MBK Ružomberok.

Basketbaloví fanúšikovia si túto len 170 centimetrov vysokú rozohrávačku možno pamätajú z finálového turnaja Stredoeurópskej ligy. V marci 2016 v Koniarni nastrieľala v semifinále za Viedeň našim dievčatám 20 bodov. Ružomberčanky vtedy ako favorit senzačne prehrali.

„Pamätám sa na to. Neviem, koľko som dala bodov, ale asi sa mi darilo. Určite to bol dobrý zápas. Veď sme vyhrali a postúpili do finále,“ loví v pamäti Ellenbergová.

„Už v príprave na ten zápas sme ju zamerali a vedeli sme, že je dobrá. Vravel som si, že takúto rozohrávačku by som v tíme chcel,“ spomína na takmer dva roky staré udalosti tréner Suja.

„Chceli by sme, aby organizovala našu hru efektívnejšie a bez chýb. A aby bol k tomu aj patričný prínos v produktivite,“ ozrejmuje celý zámer Radoslav Popelka.

Takú hráčku ešte netrénoval

Ružomberok za posledných desať rokov čelil kadejakým basketbalovým hviezdam. Stačí spomenúť európske zápasy s Kurskom, Novosibirskom, Kayseri, ale aj Košicami. Nikdy však nemal vo svojich radoch takú osobnosť, ako prišla teraz. Aspoň podľa papiera.

„Pre mňa je to príležitosť spoznať niečo nové. Som rada, že takáto možnosť prišla a teším sa na prácu v Ružomberku,“ hovorí 22-ročná Shatori Walker Kimbroughová. Strelkyňa, ktorá má za sebou prvú sezónu vo WNBA. Draftoval ju Washington Mystics zo šiesteho miesta.

„V jej prípade asi nebudem hovoriť o našich očakávaniach. Hráčka takéhoto rangu musí priniesť predovšetkým body. No ona je veľmi všestranná, o čom svedčia aj jej štatistiky. Nie je sebec, hrá pre tím, a presne to potrebujeme,“ vysvetľuje Popelka dôvody angažovania rodáčky z amerického Baltimoru.

Shatori Walker Kimbroughová by sa mala postarať o vyššiu efektivitu ružomberského útoku.

„Takúto hráčku som ešte netrénoval, ale veľmi sa teším. Túžil som mať tu kvalitu, lebo väčšinou sú naše tréningy stále o učení sa, čo stojí neskutočne veľa energie,“ vyznáva sa tréner Juraj Suja. „Ale pozor. Stále je mladá, je to vychádzajúca hviezda, ešte treba byť opatrný. Ale byť šestka draftu, určite nie je sranda. Priemerne odohrala vo WNBA 13,5 minúty na zápas, bola členkou deväťčlennej rotácie klubu. Pravidelne hrala najlepšiu ligu sveta.“

„Som pripravená. Viem, že Ružomberok chce ísť vyššie a ja mu chcem k tomu pomôcť,“ povedala Kimbroughová pre Ružomberský magazín na svojom prvom tréningu v Koniarni.

„Áno, viem, že klub dvakrát v minulosti už vyhral Európsku ligu. Teraz sa nám to už nepodarí, ale možno v budúcnosti, ktovie,“ prekvapí znalosťami, ale aj mierou diplomacie hráčka, ktorá prvú polovicu sezóny strávila v tureckej lige v klube OGM Orman Ankara.

V medziach rozpočtu

Príchod takejto špičkovej hráčky spôsobí nápor aj na klubovú kasu. Podľa Radoslava Popelku je však všetko vykryté.

„Sme v intenciách rozpočtu na kalendárny rok 2018. Je to súčasť rozpočtu, ktorý je vyšší ako vlani. Vedeli sme, že chceme lepšiu hráčku a určite sme ju nezískali na dlh. Sme stále v hraniciach toho, čo máme na tento rok už zabezpečené a ešte sľúbené,“ hovorí Popelka.

Pripomeňme, že na začiatku sezóny generálny manažér klubu Jozef Kalman hovoril o sume prevyšujúcej 400-tisíc eur na sezónu pre celý klub, vrátane mládeže. Podľa nepotvrdených informácií bola táto suma aj vďaka sponzorom napokon vyššia. Viac ako avizovaných 200-tisíc eur mal do klubu dať aj Milan Fiľo prostredníctvom svojich spoločností.

Kimbroughová nahradí Petru Bartánusovú, pre ktorú sa sezóna skončila. Zranenie kolena sa ukázalo ako roztrhnutý predný krížny väz a tak ju čaká minimálne polročná rekonvalescencia.

Najbližší zápas, už aj s novými akvizíciami, odohrajú basketbalistky v sobotu, 13. januára, doma proti Slovanu Bratislava.

Titulná fotografia – Tréner Juraj Suja na prvom tréningu v rozhovore s Aaryn Ellenbergovou (v strede) a Shatori Walker Kimbroughovou (vpravo).  Zdroj fotografií – autor, mbkruzomberok.sk/Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.