Ružomberské basketbalistky vypadli v úvode vyraďovacej časti Európskeho poháru FIBA

Ružomberským basketbalistkám bol nad sily jeden z najlepších ruských klubov súčasnosti. V stredu 22. decembra prehrali v odvete proti Nadežde Orenburg a po úvodnom remízovom zápase z minulého týždňa nepostupujú do ďalšej fázy.

Ružomberčanky už od úvodu vedeli, že ak chcú postúpiť do ďalšieho kola vyraďovacej časti musia zvíťaziť alebo remizovať s bodovým skóre vyšším ako 86 bodov.

Úvodný kôš zápasu si pripísala strelou za dva body Graysová. Ruskám sa však podarilo hneď vyrovnať. Kapitánka Praženicová to skúsila strelou za tri body spoza perimetra. Jej pokus bol úspešný. Následne sa začali obidva celky prezentovať veľmi aktívnym a fyzickým basketbalom. Bura pridala dva úspešne pokusy spod koša a Praženicová získala v polovici úvodnej štvrtiny trestné hody, z ktorých premenila jeden. Ani to však pre Ružomberčanky neznamenalo odpútanie sa o skóre pred súperkami.

Rusky sa vďaka dvom  faulom „Žabiek“ pod košom dostali do mierneho vedenia o dva body. V záverečnej minúte prvej štvrtiny strelila ďalekú dvojku Grays, čím sa dotiahli Ružomberčanky na rozdiel jedného bodu od domácich hráčok. V záverečnom útoku pridala trojku domáca hráčka a Rusky viedli po prvej štvrtine o 1 bod – 20:19.

Rozhodujúca druhá štvrtina

V prvom útoku druhej štvrtiny premenila svoj strelecký pokus Američanka Graysová a Ružomberku prinavrátila vedenie. Ruskám sa následne dvoma streleckými pokusmi za sebou podarilo zápas otočiť a vytvoriť si náskok troch bodov. Tréner Suja musel po nevyužitých šanciach svojich zverenkýň prerušiť dej zápasu timeoutom.

Aktívna obrana domácich hráčok znemožnila Ružomberčankám skórovať viac ako štyri minúty, zatiaľ čo Rusky sa začali dostávať do prevádzkovej teploty a svoj náskok postupne zvyšovali. Trojka domácich hráčok a záporné skóre o 9 bodov znamenali ďalší timeout pre tím Juraja Suju.

Ružomberčankám nevychádzalo v druhej štvrtine takmer nič, dokonca aj úspešnosť trestných hodov sa pohybovala na 50%. Dve presné trojky Ružomberčaniek spoza trojkového oblúka skresali rozdiel o 7 bodov. Obraz hry sa z druhej štvrtiny do polčasu veľmi nezmenil a Ružomberčanky prehrávali o 16 bodov.

Tretia štvrtina priniesla v obrannej fáze Ružomberčaniek mierne zlepšenie. Ani to však nestačilo na zdramatizovanie zápasu, keďže ofenzívna aktivita bola z dôvodu častých strát lôpt mizivá. Ruskám sa podarilo ich skóre značne navýšiť v záverečnej trojminútovke na rozdiel 25 bodov. Minuloročný Euroligista tak mal po troch štvrtinách už viac ako istý.

V záverečnej štvrtine sa už viac menej iba zápas dohrával. Aj v tejto štvrtine dokázali Ružomberčanky, že ich mladý kolektív ešte nedozrel na takého súpera akým je práve Nadežda Orenburg. „Žabkám“ sa podarilo v záverečnej štvrtine ich turnajového pôsobenia streliť štrnásť bodov, no žiaľ, ani tá nebola víťazná. Ich prehra 80:51, teda znamená, že sa s turnajom lúčia.

To či budú pôsobiť aj v budúcej sezóne medzi európskou basketbalovou špičkou nie je ešte isté. Na priamu miestenku do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA sa budú Ružomberčanky musieť stať víťazkami slovenskej Niké Extraligy. V prípade, že by vo finále podľahli svojim protivníčkam, môžu sa do európskeho pohára FIBA prebojovať cez kvalifikáciu.

Koniec základnej časti domácej ligovej súťaže

Ružomberské basketbalistky úspešne ukončili základnú časť Niké Extraligy. Podobne ako minulý rok aj teraz im po štrnástich zápasoch patrí prvá priečka bez prehry. Poraziť dokonca dokázali aj najväčšieho konkurenta o titul Piešťanské Čajky, s ktorými mali v minulo sezónnom finále veľmi vyrovnané zápasy, v ktorým nakoniec zvíťazili v celkovej sérii 3:2.

Následne na nový rok sa osem členná liga rozdelená na skupinu víťazov a porazených, kde všetky tímy zabojujú o účasť vo vyraďovacej fáze Niké Extraligy žien. Víťazky slovenskej ligy spoznáme tradične na prelome apríla až mája 2022.

Titulná fotografia: Ján Kroslak.