Ružomberský medvedík spoznal svojich víťazov

Po takmer dvoch rokoch sa na Malinom Brde konali lyžiarske preteky, Foto: Samuel Kozolka
V sobotu 29. januára sa na Maline Brde uskutočnil 26. ročník lyžiarskych pretekov predžiakov Ružomberský medvedík a 2. kolo Pohára Liptova v obrovskom slalome. Celkovo 158 pretekárov bolo rozdelených do dvanástich vekových kategórii.

Po ročnej pauze sa na najväčšie lyžiarske stredisko v dolnom Liptove vrátili známe mládežnícke preteky Ružomberský medvedík. Posledné preteky medvedíka sa na svahoch Malina Brda uskutočnili ešte pred vypuknutím pandémie vo februári 2020.

Úvodná časť pretekov patrila predžiakom v jednokolovom „obráku“ a prvému kolu druhého podujatia série o Pohár Liptova v tejto sezóne. V predžiackych kategóriách sa domáci lyžiari výraznejšie nepresadili. Najlepšie umiestnenie získal Michal Krakovský z  LK Ružomberok, ktorý obsadil 12. priečku v kategórii starší predžiaci.

V kategóriách starších predžiačok a starších predžiakov dominovali lyžiari z klubu Opalisko Závažná Poruba Vivien Elíz a Victor Jílek, keď obidvaja zvíťazili. Kategóriu mladších predžiačok vyhrala Alexandra Mikulášová z Martinských holí. V kategórii mladších predžiakov dominoval Michal Vrobel z LK Oravan Brezovica.

Kompletné výsledky: TU

Pohár Liptova s početnejšou účasťou LK Ružomberok

Krátko po skončení pretekov predžiackych kategórii sa uskutočnilo 2. kolo Pohára Liptova v kategóriách mladšie žiačky, mladší žiaci, staršie žiačky, starší žiaci, juniorky, juniori,  muži do 55 rokov, muži nad 55 rokov.  Prvé kolo sa uskutočnilo 9. januára na svahu v Žiarskej doline a jej organizátorom bola Telovýchovná jednota Družba Smrečany – Žiar.

Druhé kolo zorganizoval Lyžiarsky klub (LK) Ružomberok. Pretekov sa zúčastnili lyžiarske kluby zo všetkých kútov Slovenska. Najlepšie umiestnenie obsadili pretekári lyžiarskeho klubu spod Čebraťa v kategórii mladší žiaci. Na 4. mieste skončil Samuel Pura, piatu a šiestu priečku obsadili Tomáš Žatkulák a Bruno Paull (vš. LK Ružomberok).

V kategórii mladších a starších žiačok štartovali z LK Ružomberok zhodne po jednej pretekárke. V starších žiakov sa objavili dvaja domáci pretekári.

V žiackych kategóriách dominovali najmä lyžiari z Jasnej

Najviac medailí v hlavných mládežníckych kategóriách získali lyžiari z Klubu alpského lyžovania  (KAL) Jasná Liptovský Mikuláš. Zo štyroch žiackych kategórii ovládli až tri, keď v mladších žiakoch zvíťazil Jakub Harbach, v starších žiačkach Zina Antolová a starších žiakov ovládol Tadeáš Prevuzňák. V kategórii mladších žiačok zvíťazila Sára Antolová, pretekárka LK Opalisko Závažná Poruba.

V kategórii junioriek zvíťazila Martina Staroňová z KAL Jasná. Juniorov ovládol Žilinčan Martin Bugáň. V kategórii mužov do 55 rokov skončil na prvej priečke najstarší pretekár v kategórii Dušan Ambros.

Dobrá organizácia pretekov a vekový rekord

Aj napriek pandemickej situácii je úspechom, že sa podarilo podujatie zorganizovať. Organizátori pretekov Ružomberský medvedík sú však spokojní aj napriek klesajúcemu počtu pretekárov. „Celkovo bolo prihlásených 170 pretekárov. Niektorí neprišli zo zdravotných problémov a kvôli karanténnym opatreniam. Vlaňajší ročník tradičnej akcie vypadol úplne, no tento rok sa nám ju zorganizovať podarilo,“ povedal riaditeľ pretekov Peter Stano.

V mužskej kategórii nad 55 rokov sa na trati ukázal aj 77-ročný veterán, ktorý odjazdil dve kolá za úctyhodné dve minúty a štyri sekundy. „Najstarším pretekárom na svahu bol tento rok Martin Krajčí, ktorý má ročník narodenia 1944. Takže sme radi, že funguje aj táto kategória,“ dodal k pretekom Stano.