V centre mesta odchytávajú holuby

Hlavným dôvodom je ich premnoženie a škody na majetku.

Voľne žijúce holuby sú neodmysliteľnou súčasťou koloritu mesta. Aj napriek tomu, že sa vyskytujú vo viacerých častiach Ružomberka, najviac by ste ich napočítali v centre mesta.

Počas dňa vysedávajú na priľahlých strechách alebo priletia na zem, kde vďačia za každú omrvinku. Často pri operencoch zastavujú rodičia s deťmi, no s kúskom pečiva sa s nimi podelia aj starší.

Hovorca primátora Viktor Mydlo potvrdil, že holuby sú v Ružomberku premnožené. Mesto preto rozhodlo, že spustí odchyt.

Plánujú odchytiť čo najviac holubov

„Tohoročný odchyt začal koncom januára a prebieha počas mesiacov február a marec. Mesiace sú vybraté zámerne, pretože práve počas nich holub nedokáže nájsť prirodzenú stravu, takže chytanie holubov pomocou potravy je veľmi efektívne,“ vysvetľuje hovorca primátora Viktor Mydlo.

V meste umiestnili dve klietky. Jedna na budovu ByPa a druhú na jeden z troch výškových panelákov na Nábreží Milana Rastislava Štefánika.

„O počtoch holubov, ktoré plánujeme odchytiť, je ťažko hovoriť. Situácia je ale taká, že aj keby sa nám podarilo odchytiť 200, tak výsledok bude pozitívny. Môžeme len dúfať, že sa nám podarí odchytiť ich čo najviac. Spoločne so súkromnou firmou tieto klietky sledujeme a monitorujeme,“ približuje Viktor Mydlo.

Mesto vybralo na odchyt vtákov banskobystrickú spoločnosť, ktorej mesačne zaplatí približne 900 eur.

Bežný obraz preletu holubov v centre mesta. Foto: autorka

Holuby odchytávajú v klietkach

„Odchyt zabezpečujeme prostredníctvom živo-lovných pascí. Sú to klietky v rozmeroch 2×2 metre a holuby do nich vchádzajú, pretože tam majú kukuricu. Potrava je pre nich lákavá najmä v zimnom období, keď nemajú dostatok jedla, a preto často hynú,“ opisuje spôsob chytania vtákov na návnadu Miroslav Lichý zo spoločnosti Odchyt holubov s. r. o.

Vtáky vyberú vtedy, keď naplnia klietku alebo vždy po určitom čase.

„Holuby v klietke monitorujeme denne. Vždy máme niekoho, kto na ne dohliada, ale zvyčajne ich vyberáme raz alebo dvakrát do týždňa, aj podľa počasia. Tak, aby mali vodu a potravu, a boli v poriadku. Ak sa však klietka naplní za dva dni, tak ich ideme vybrať okamžite,“ vysvetľuje dĺžku pobytu vtákov v klietke Miroslav Lichý.

Ak je pri odchyte holubov preukázaná choroba, vtáky utratia. Zdravé holuby zostanú v dočasnej karanténe a po určitom čase ich opäť pustia na slobodu.

„Chorobnosť holubov zistíme väčšinou z trusu, a ak je príliš veľká, tak vtedy by mala byť utratiť celá odchytená populácia,“ hovorí o riziku Miroslav Lichý. Zdôrazňuje, že prácou spoločnosti nie je vyvraždiť všetky vtáky, ale len upraviť množstvo, aby sa ozdravila celá populácia v danom meste, ktorá už nebude robiť toľko problémov.

Holubov láka do centra najmä potrava. Foto: autorka

Poškodzujú majetok a prenášajú choroby

„Všeobecné záväzné nariadenie hovorí, že každý, kto kŕmi holuby, môže byť pokutovaný. Samozrejme, ak dieťa hádže na zem kúsok rožka, určite ho policajti pokutovať nebudú. Žiaľ, evidujeme aj taký prípad, kedy občianka zámerne nakupuje krmivo pre vtáctvo a vysýpa ho, aby holuby nakŕmila. Všimneme si to tak, že na tom istom mieste naraz zobe aj 50 holubov. Jedná sa o notoricky známy príklad. Potom je jasné, že holuby sa tam budú množiť a držať,“ hovorí o častom kŕmení vtákov v meste hovorca primátora Viktor Mydlo.

Hlavným dôvodom odchytu holubov je poškodzovanie majetku. Holubie exkrementy už niekoľkokrát úplne upchali dažďové vpuste a ríny na historickej budove Kultúrneho domu Andreja Hlinku. Takýto odvod vody je znefunkčnený, a keď príde dážď, nahromadená voda vytápa miestnosti a ničí všetko, čo jej príde do cesty.

„Ide o historickú budovu, v ktorej na najvyššom poschodí sídli mestská televízia s drahou štúdiovou technikou. Cena za zatopenie miestností a opravu poškodenej techniky je veľmi vysoká. Ak sa tento scenár dookola opakuje, je to plytvanie verejných zdrojov. Rozhodol aj faktor zdravia. Holuby sú známe prenášače rôznych infekčných ochorení,“ vyratúva dôvody odchytu holubov Viktor Mydlo.

Titulná fotografia: Jedna zo živo-lovných pascí v centre mesta. Zdroj: Viktor Mydlo

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.