V Gymnáziu sv. Andreja otvorili moderné jazykové centrum

Študenti absolvovali prvú hodinu v novom jazykovom centre hneď v prvý deň otvorenia. Foto: Lívia Dvorská
Novú, modernú jazykovú učebňu slávnostne otvorili v pondelok 14. marca v Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku. Bude slúžiť na vyučovanie cudzích jazykov.

Zrekonštruované priestory bývalého jazykového laboratória posvätil školský kaplán Florián Volf za účasti žiakov a vedenia školy.

Novú učebňu posvätil školský kaplán Florián Volf (vľavo) za účasti vedenia školy. Vpravo riaditeľ Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku Kamil Nemčík. Foto: Lívia Dvorská

Variabilita i interaktívnosť učebne

Centrum komunikácie cudzích jazykov spĺňa kritéria moderného vyučovanie vo viacerých prvkoch. Riaditeľ Gymnázia Kamil Nemčík povedal, že pri  zariaďovaní učebne  brali ohľad na variabilitu, akustiku, interaktivitu, modernosť a zároveň jednoduchosť ovládania technológií.

Priestory sú odhlučnené, majú tiež moderné osvetlenie. Kapacita pôvodných šestnásť miest sa zvýšila na dvadsaťštyri žiakov. Pedagógovia pri prezentácii učiva nepotrebujú inštalovať  žiadne prídavné zariadenia ako, napríklad, kameru či mikrofón. Zaujímavosťou je tabuľa po takmer celom obvode učebne. 

Inšpirácia v zahraničí

„Pri zriaďovaní učebne som sa inšpiroval v zahraničí. Páčil sa mi tzv. fínsky model, ktorý sme uplatnili aj u nás,“ uviedol riaditeľ. Dodal, že výhodou je možnosť prezentácie učiva pri prezenčnom aj online vyučovaní. Každý žiak si môže cez systém pripojiť až päť zariadení.

Rekonštrukcia so začiatkom v novembri trvala 18 týždňov, presne 130 dní. Peniaze, ktoré na ňu použili, boli výhradne z vlastných zdrojov školy. Jej zriadenie stálo celkom sedem tisíc Eur.  Študenti, ktorí ako prví absolvovali vyučovaniu hodinu, ocenili všetky atribúty z piatich stupňov hodnotenia na výbornú.

V modernizácii chcú pokračovať

 „V modernizácii školy by sme chceli pokračovať. Postupne, pokiaľ to bude možné, by sme chceli takto premeniť viacej klasických učební na modernejšie,“ poznamenal K. Nemčík. V Gymnáziu sv. Andreja sa v súčasnosti vzdeláva  cez tristo žiakov v štvorročnej i osemročnej forme štúdia. Záujemcov o štúdium majú zatiaľ dostatok.

Okrem detí z Ružomberka a okolia majú poslucháčov od Žiliny či z Oravy. Na maturitnú skúšku sa pripravuje sedemdesiat žiakov. Škola vyučuje päť cudzích jazykov – angličtinu, nemčinu, francúzštinu a v krúžkoch aj taliančinu a ruštinu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.