V okrese Ružomberok sa zamestnali aj prví Ukrajinci

Hlavné sídlo ružomberského úradu práce na Námestí Slobody. Zdroj: Jaroslav Moravčík
O situácii na trhu práce v dolnom Liptove sme sa rozprávali s riaditeľom okresného úradu práce Ľubomírom Kubáňom.

Udalosti vo svete sa prejavili aj v oblasti trhu práce. Pandémia Covid-19, ekonomická kríza, vojna, to všetko má vplyv na ekonomiku štátu, podnikov, zamestnancov. Ako sa tieto zmeny prejavili v dolnom Liptove sme sa zhovárali s Ľubomírom Kubáňom, riaditeľom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Ružomberku.

Dolný Liptov pod celoslovenským priemerom

Nezamestnanosť v okrese Ružomberok k 28. februáru dosahovala 6,25 percent. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom to bol pokles o 0,15 %.  „Celoslovenská miera nezamestnanosti je 6,86 percenta. Znamená to, že patríme k okresu s mierou nezamestnanosti nižšou ako je tento priemer. Je to veľmi dobrá vizitka pre zamestnávateľov v našom okrese,“ povedal Ľ. Kubáň.

Nie všetky nástroje aktívnej politiky trhu práce ako aj rekvalifikačné kurzy, mohli v predchádzajúcich dvoch rokoch uplatňovať, vzhľadom na protipandemické opatrenia.  Viacero zamestnávateľov a živnostníkov, najmä v hoteliérstve a gastro sektore, požiadalo o kompenzáciu, keďže mali zatvorenú  alebo obmedzenú prevádzku.

Štát vypláca takúto „prvú pomoc“ do konca mája. V roku 2020 čerpali zamestnávatelia v našom okrese na tento účel 7 miliónov eur, vlani to už bolo 17 miliónov eur.  Ku koncu marca tohto roku to bolo do dvoch miliónov eur.

Mnohí zamestnávatelia a živnostníci prechádzajú postupne aj v našom regióne na skrátený úväzok tzv. „kurz arbeit“. „K hromadnému prepúšťaniu u zamestnávateľov v našom okrese počas dvoch rokov, našťastie, nedošlo. Skôr išlo o jednotlivcov, ktorí mali zamestnávateľa mimo náš okres,“ dodáva Ľ. Kubáň. Časť ľudí využilo možnosť finančnej podpory na samo zamestnanie – vytvorenie pracovného miesta v rámci projektu „Chyť sa svojej šance“.

Dopyt po kuchároch i zdravotníkoch

K najviac problémovým skupinám, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní alebo majú problém nájsť si prácu, patria ľudia so základným vzdelaním. Štát pomáhal týmto ľuďom cez rôzne kurzy, ale napriek tomu sa niekoľko rokov k nám opakovane vracajú do evidencie. Z celkového počtu nezamestnaných v našom okrese tvoria 25 percent. Podľa riaditeľa buď nikdy nemali pracovné návyky, alebo ich v dôsledku rôznych príčin stratili.

Opatrenia proti Covid-19 priniesli aj odchod ľudí z určitých segmentov. Najväčší dopyt na trhu práce je v súčasnosti  je po profesiách stavebný robotník, údržbár, chyžná, kuchár a pomocná sila v kuchyni, zdravotná sestra aj lekár. „V posledných mesiacoch k nim patria aj učitelia a zdravotníci. O Absolventi týchto odborov, keďže nie sú dostatočne zaplatení, si hľadajú prácu v inej oblasti. Najmä zdravotníci, ich práca je náročná fyzicky i psychicky,“ vysvetľuje Ľ. Kubáň.

Priznáva, že niektoré profesie sa nedajú brať ako čisté zamestnanie, ale ako poslanie. Rozumie aj dôvodu, pokiaľ človek nemá k niektorej práci vzťah a má aj inú – lepšiu možnosť, dlho v nej nevydrží.

Zaevidovali aj Ukrajincov

Na ÚPSVaR v Ružomberku už zaevidovali 132 odídencov z Ukrajiny. „Matky s malými deťmi, ktoré nemôžu pracovať, si požiadali o dávku v hmotnej núdzi. Dodnes o takúto pomoc požiadalo 132 odídencov z Ukrajiny. Za marec ju dostanú vyplatenú dávku v apríli. Na jednu fyzickú osobu ide o 68,08 eur. Plus 25 až 30 eur na nezaopatrené dieťa, konečná suma sa odvíja podľa počtu detí. Myslím si, že z hľadiska štátu je o nich u nás veľmi dobre postarané,“ konštatuje Ľ. Kubáň.

Začiatkom marca sa stretol riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku Ľubomír Kubáň (vľavo) s predstaviteľmi mesta a dobrovoľníkmi. Zdroj: Mesto Ružomberok

Dodáva, že jednou z možností, ako zamestnať utečencov, je napríklad, spolupráca s obcami. So starostami v súčasnosti rokujú o týchto alternatívach. „Pokiaľ je odídencov v obci viac, vychádzame im v ústrety tým, že nemusia cestovať na úrad, ale zamestnanci chodia na výjazdy do obcí. Poskytujú im najmä poradenstvo a prakticky im vybaviť dávku v hmotnej núdzi,“ vysvetľuje riaditeľ práce. Takéto stretnutie bolo napríklad v Lúčkach, Liptovskej Štiavnici i v Ludrovej.

Zamestnávateľ môže, na základe výnimky v Zákona o zamestnanosti, nahlásiť na úrad práce voľné pracovné miesto pre Ukrajinca do konca tohto roka. Pokiaľ ide o pracovnoprávny vzťah, musí mu platiť aspoň minimálnu mzdu, ktorá je v súčasnosti 646 eur.

Študentka z Ukrajiny pomáha aj na úrade práce

Výpomoc od ľudí z Ukrajiny prišla vhod aj pre samotný úrad práce v Ružomberku. „Na dohodu sme zamestnali študentku vysokej školy, ktorá robí kvalifikovaný preklad, štyri hodiny denne, priamo na úrade aj v teréne. Na Slovensku žije už dlhší čas, rozpráva plynule po slovensky  a osvedčila sa nám. Je nám veľmi vďačná za takúto príležitosť,“ tvrdí Kubáň.

Nie všetky opatrenia v prospech utečencov sú podľa neho správne, hoci hovorí, že je prosociálny človek. Priznáva, že niektorí môžu takúto pomoc aj zneužiť. Slováci si dávku v hmotnej núdzi musia odpracovať na aktivačných prácach, Ukrajinci nie. Dopĺňa, že na druhej strane, ak ich nikto nechce prijať do práce či na dohodu alebo im v tom zatiaľ bráni rečová bariéra, je to začarovaný kruh.

Pár odídencov z Ukrajiny sa podarilo zamestnať sa napr. v spoločnosti Gate alebo Kúpele Lúčky. „Do dnešného dňa evidujeme 22 odídencov zamestnaných na info karty. Ide hlavne o pracovné pozície pomocník v kuchyni, chyžná a pracovník v sklade,“ dodáva riaditeľ.

Pozn. redakcie: Viac informácií o trhu práce a ich aktualizáciu prinesieme v mesačníku RK MAGAZÍN číslo 5/2022.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.