V priestoroch Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu pribudne nové detské ihrisko

Pieskovisko, kolotoč aj hojdačka. Na realizáciu moderného detského ihriska dostala radnica dotáciu vo výške 50-tisíc eur. 

Výzvu na výstavbu detského ihriska vypísalo ministerstvo práce. O dotáciu mohli požiadať obce aj mestá po celom Slovensku, rezort na ihriská vyčlenil 4,5 miliónov eur. 

Moderné a bezbariérové 

,,Sú to moderné ekologické detské ihriská s bezbariérovými prvkami. Hrať sa na nich môžu celé rodinné komunity, z čoho vznikol aj ich názov RODinný INKluzívny Areál,” priblížil minister práce Milan Krajniak. 

Ministerstvo práce zabezpečí pre každého žiadateľa o dotáciu projektovú dokumentáciu detského ihriska a dotáciu. Z dotácie sa financujú hracie prvky vrátane montáže, dopravy a osadenia. Terénne úpravy, dopadové plochy sa financujú zo spoluúčasti 10 percent alebo z iných zdrojov. Plot, osvetlenie, služby geodéta a architekta a iné si obec financuje vo vlastnej réžii.

„Ihrisko „RODINKA“ predstavuje viacgeneračný priestor s prvkami pre deti od 0 do 9 rokov a oddychovou zónou pre dospelých. Jednotlivé komponenty bezbariérového ihriska sú z prírodných materiálov a vytvoria zázemie pre zmysluplné trávenie voľného času rodiny. Ihriská budú originálne a budú mať jednotný dizajn,” predstavila pre naše noviny hovorkyňa ministerstva práce Eva Rovenská.  

Žiadateľ si vyberá hracie prvky z ponuky projektu. Hlavný projekt detského inkluzívneho ihriska tvorí 11 prvkov. Z toho 3 základné prvky (pieskovisko, kolotoč a hojdačka) sú inkluzívne, čo ponúka možnosť trávenia času pri hre s rovesníkmi aj deťom s hendikepom. 

,,Všetky prvky sú kombinovateľné a adaptovateľné na rôzne plochy. Jednoducho sa prispôsobia priestoru, ktorý má na vytvorenie ihriska k dispozícii prijímateľ dotácie. Komponenty sú navrhnuté tak, aby detské ihrisko bolo skutočne pre všetkých členov komunity, vytvorilo príjemný a bezpečný priestor pre rozvoj zručností detí, zábavu, oddych či zdieľanie zážitkov,” vysvetľuje Rovenská. 

Stavať by chceli do konca roka 

Radnica má na projekt schválenú dotáciu vo výške 50-tisíc eur, spoluúčasť mesta je 5 percent, čo predstavuje 555, 50 eur. 

,,Detské ihrisko bude umiestnené na pozemku mesta Ružomberok v  oplotenom nádvorí Základnej umeleckej školy Ľ. Fullu na Obvodovej ulici,” potvrdila Jana Tkačiková z oddelenia grantov na Mestskom úrade Ružomberok. 

Zároveň uviedla, že cieľom projektu je prispieť k zlepšeniu kvality života v meste a zvýšeniu pocitu spokojnosti detí a rodín s deťmi z radov obyvateľov a návštevníkov mesta Ružomberok.

,,Aktuálne sme v štádiu prípravy projektu a dotačnej zmluvy. Následne prebehne verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Termín výstavby bol v pôvodnom harmonograme plánovaný na máj – august 2021. Tento termín sa bude posúvať v závislosti od prípravy projektovej dokumentácie, ktorú zabezpečuje ministerstvo. Reálne to vidím na koniec roka, ak by nám to počasie nedovoľovalo, budeme predlžovať realizáciu projektu do roku 2022,” informovala o plánovanom termíne realizácie projektu Tkačiková. 

Foto: vizualizácia detského ihriska. Foto: rezort práce.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.