V Ružomberku spomínali na obete holokaustu

Spomienkového podujatia za obete židovského holokaustu sa zúčastnili aj študenti Gymnázia v Ružomberku a SOŠ hotelovej v Starom Smokovci. Foto: Lívia Dvorská
Podujatím Nezabudnutí susedia si v piatok 9. septembra aj v ružomberskej synagóge pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

Deviaty september je pamätným Dňom obetí holokaustu a rasového násilia. Pri tejto príležitosti sa vo viacerých mestách na Slovensku konali spomienkové podujatia na počesť Židov, deportovaných a zabitých v koncentračných táboroch smrti. Jedným z nich bol aj Ružomberok. Miestom spomienkovej tryzny bola ružomberská synagóga.

Začiatok pietneho podujatia Nezabudnutí susedia sprevádzal zvuk sirény a zvonenie zvonov. Nasledovala minúta ticha za všetky obete holokaustu. Prítomným sa prostredníctvom videoprojekcie prihovorila Eva Mosnáková, ktorá počas 2. svetovej vojny prežila prenasledovanie.

Ľudáci prijali najtvrdšie protižidovské zákony

Vojna ju zastihla v mladom veku. Jej i rodičom hrozil transport do koncentračného tábora, pretože otec bol Žid. Spomenula paralelu medzi svojim životom a životom Anny Frankovej, ktorá bola jej rovesníčkou (známy je jej denník, ktorý vyšiel aj knižne – pozn. red.). Obidve dievčatá sa ukrývali, Anna však nemala  šťastie prežiť vojnu.

Dnes 92-ročná Eva Mosnáková rozpráva mladým ľuďom – najmä študentom o hrôzach vojny a nezmyselných opatreniach voči židovským spoluobčanom. Patrili k nim napríklad zákaz chodiť do školy, vykonávať niektoré povolania, zdržiavania sa na určitých miestach či príkaz nosiť na odeve žltú Dávidovu hviezdu. Ich súčasťou bolo aj zhabanie majetku a jeho arizácia.

Neskôr nasledovali aj transporty do koncentračných a vyhladzovacích táborov. Boli súčasťou Židovského kódexu, ktoré prijal vtedajší Slovenský štát pred 81 rokmi práve 9. septembra. Ľudácka propaganda ho označovala za prísnejšiu protižidovskú právnu normu ako obdobné normy v nacistickom Nemecku.

Odvážni a statoční Slováci pomáhali Židom

Príhovor predniesol aj arcibiskup Stanislav Zvolenský. Nasledovala modlitba bratislavského rabína Barucha Mayersa za všetkých Židov, ktorí zahynuli počas 2. svetovej vojny. Tatiana Martinkovičová a Nina Švecová prečítali mená sedemdesiatich obetí holokaustu. Hostia následne za každých desať obetí zapálili sviečku a k svietniku symbolicky položil kamienok.

Hostia za Židov, ktorí zahynuli počas 2. svetovej vojny, symbolicky zapálili sviečky. Foto: Lívia Dvorská

Napriek hrôzam vojny žili v tomto období aj statoční a odvážni ľudia nežidovského pôvodu, ktorí aj s rizikom nasadenia vlastného života ukrývali Židov. Mená dvadsiatich z nich prečítali na piatkovej spomienkovej tryzne. Sú nositeľmi vyznamenania Spravodlivý medzi národmi. Ich mená sú vytesané do Múru cti v Záhrade spravodlivých v Jeruzaleme.

Zároveň odzneli mená desiatich záchrancov, ktorí ešte týmto titulom neboli ocenení, ale pomáhali počas vojny zachraňovať životy. Patria k nim aj manželia Emília a Ján Pavlíkovci z Ružomberka. Hostí podujatím sprevádzala Alexandra Staňová. Spomienkovú atmosféru umocnil klavírne skladby v podaní Jordany a Stefky Pavlovič.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.