V Žilinskom kraji zrekonštruovali cesty k Národným kultúrnym pamiatkam

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v týchto dňoch ukončuje realizáciu rozsiahleho cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov, ktorý bol primárne zacielený na rekonštrukcie vybraných úsekov ciest vedúcich k národným kultúrnym pamiatkam.

Okrem nich sa komplexne zmodernizoval aj interiér Kaštieľa v Oščadnici, v ktorom sídli Kysucká galéria.

 V rámci tohto projektu sme obnovili spolu takmer 18 kilometrov ciest v každom z piatich regiónov Žilinského kraja. Chceme, aby všetci obyvatelia nášho kraja pocítili benefity realizácie projektu,“ uviedla županka Erika Jurinová v tlačovej správe ŽSK. V regióne Liptov sa asfaltovalo na troch úsekoch v Pribyline a Liptovskej Teplej a na Orave vo Vyšnom Kubíne, Osádke, Malatinej a Zuberci. 

Rekonštrukčné práce zahŕňali odfrézovanie starého asfaltu, zrezanie krajníc a položenie nového krytu, na niektorých úsekoch sa pristúpilo aj ku kompletnej výmene podložia a odvedeniu vody z podložia. Súčasťou projektu bola aj obnova vodorovného dopravného značenia. „Rekonštrukciou sa odstránili výtlky na cestách, zamedzilo sa ich podmývaniu a zvýšila sa bezpečnosť cestnej premávky, čo výrazne zvýšilo komfort ich využitia obyvateľmi a návštevníkmi kraja,“ doplnila Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy ŽSK.

Rekonštrukcie ciest sú súčasťou projektu ,,Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane,“ ktorý je financovaný v rámci programu Interreg V-A Slovensko – Česko. Cezhraničným partnerom je Moravsko-sliezsky kraj. Náklady na projekt na slovenskej strane sú vo výške viac ako 3,2 milióna eur. Župa spolufinancovala projekt vo výške 161 407 eur.

Titulná fotografia: ŽSK

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.