Veselý fašiangový víkend plný smiechu, tanca a zábavy

V obciach dolného Liptova zachovávajú tradície fašiangových zvykov, ku ktorým patria sprievody „bursovníkov“, ľudové zábavy, hostiny aj zabíjačky.

Počas uplynulého víkendu sa v obciach okresu Ružomberok konali tradičné či menej tradičné fašiangové podujatia. Bol to posledný víkend pred Popolcovou stredou (nazývanou aj „škaredou“). Pozreli sme sa, ako to vyzeralo v jednotlivých obciach.

V Sliačoch dobrá nálada, ale aj „odídené“ husle

Jedna z obcí, kde udržiavajú „bursovnícke“ tradície sú Liptovské Sliače. V sobotu 18. februára členovia Folklórnej skupiny (FS) Sliačanka a ich niekoľko priaznivcov chodili a tancovali po dedine, tentoraz boli v časti Nižný Sliač. Choreograf a vedúci tanečnej zložky Marián Jacko pre RK Magazín povedal: „Bursovníkov bolo okolo štyridať. Mladší i skôr narodení, ktorí boli v sprievode, boli odetí v tradičných miestnych ľudových krojoch.“

Nechýbala „sliačanská chriapa“ (strašidelná maska pripomínajúca zviera), ktorá je typická len pre Liptovské Sliače, tiež kostým hasiča, „Lucie“ alebo cigánky. Ľudí rozospievali a roztancovali aj šašo či kat, ktorý tento raz nestínal hlavy, ale bral dievky do tanca. Pochôdzkari si v košíkoch odnášali typické fašiangové výslužky  – pálenku, klobásy, slaninku, cibuľu, vajíčka, ale aj „krapne“ (šišky), buchty či iné sladké dobroty. Ľudia im pridali dokonca aj múku a kyslú kapustu. Z týchto dobrôt si potom urobili hostinu.

Podľa M. Jacka, v L. Sliačoch navštívili bezmála štyristo domácností. Okrem toho potešili i obyvateľov a zamestnancov tamojšieho Domova dôchodcov a sociálnych služieb. „Boli sme prekvapení, s akou trpezlivosťou na nás ľudia čakali. Od doobedia až do neskorých večerných hodín. Nie všade sme mohli prísť naraz. Ľudia boli veľmi pohostinní a ústretoví, za čo im ďakujeme,“ uviedol Jacko.

Počas celého dňa vládla v Nižnom Sliači dobrá nálada. Mínusom bolo akurát neprívetivé, daždivé počasie. Spôsobilo to pokazenie obidvoch huslí, ktoré hrali do nálady. Bursa pokračovala až do ranných hodín ľudovou zábavou organizátorov i všetkých, ktorí mali chuť osláviť „ostatný fašiang“.

V Liptovskej Osade majú zabíjačku i pochovávanie basy

V sobotu 18. februára sa v obci Liptovská Osada uskutočnil 10. ročník Obecnej zabíjačky, ktorú zorganizovali dievčatá “Veselá päťka” aj so svojimi manželmi. Lákadlom pre ľudí bola ochutnávka rôznych zabíjačkových dobrôt.

„Aj napriek veľmi nepriaznivému počasiu, bursovníci obišli spevom za sprievodu kapely “Bobolec” celú dedinu, aby tak priniesli do každého domu fašiangovú atmosféru. Po návrate do kultúrneho domu mali pripravené v sále bohaté občerstvenie v podobe kapustnice, šišiek, meteníka a iných dobrôt,“ povedal starosta Róbert Kuzma.

Večer pokračovala zábava v tamojšom Kultúrnom dome. Vedenie obce touto cestou ďakuje všetkým, ktorí pripravili tento nádherný fašiangový deň. Vyvrcholením Fašiangov v obci je „pochovávanie basy“. Stane sa tak aj tento rok, v utorok 22. februára v Kultúrnom dome v Liptovskej Osade.

Belopotočania „bursovali“ celý víkend

V mestskej časti Ružomberka – Bielom Potoku “bursovali” celý víkend od piatku 17. do nedele 19. februára. Podľa poslanca Vojtecha Macka, bursovnícky víkend končí vyhadzovaním bursovníkov ženáčmi. „Potom nasleduje zábava, ale vrátiť sa môžu iba v maskách. Podujatie sme ukončili pochovávaním basy,“ dodal Macko.

Fašiangové pochôdzky, zábavy, plesy či karnevaly sa konali cez víkend aj v Bešeňovej, Martinčeku, Stankovanoch a Hrboltovej, ako aj v Hubovej, Liptovských revúcach, Liptovskej Lúžnej, Liptovskom Michale i Turíku. Po období zábav a hojnosti nasleduje pôstne obdobie, ktoré trvá 40 dní, až do Veľkej noci.

Fotogaléria

Foto: Lívia Dvorská, Silvia Jacková a Róbert Kuzma

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.